Προς το περιεχόμενο

Αγορά macbook pro απο εξωτερικό


flik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ήθελα να αγοράσω macbook απο εξωτερικό. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω, απο την άποψη μην υπάρχει κάτι που είναι διαφορετικό σε σχέση με αυτά που πωλούνται εδώ; Φεριπείν δεν θα έχει πάνω στο πληκτρολόγιο ελληνικά γράμματα, και ας ελπίσουμε να έχει μόνο αγγλικά. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για αυτό;

Επίσης επειδή διαθέσιμο είναι το 17'' alu και όχι το 15'', σε 15'' βγαίνει μόνο το πρηγούμενο (με το λευκό πληκτρολόγιο), θέλω να μου πείτε σε ποιότητα υπάρχει διαφορά μεταξύ των 2, και γενικά ποιες διαφορές υπάρχουν;

 

Άκυρο για το alu. Είναι και τα δύο της πρηγούμενης γενιάς, οπότε θα πάω για το 15,4. Το ερώτημα όμως παραμένει, τα macbook pro 2008 τι καλύτερο έχουν γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο μήκος κύματος κ εγώ, θα ήθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε κάποιο site εξωτερικού από όπου θα μπορούσα να αγοράσω το καινούργιο 15άρι mbp. Οι λόγοι που θέλω από εξωτερικό είναι η σχεδόν άμεση διαθεσιμότητα, οι ελαφρώς καλύτερες τιμές και κυρίως η δυνατότητα επέκτασης της εγγύησης (κάτι για το οποίο πείστηκα από αυτό εδώ το forum). Ρωτάω γιατί δεν είμαι εξοικειωμένος με λύσεις τύπου macuniverse που έχουν προτα8εί στο παρελθόν και που απαιτούσαν πολύπλοκες διαδικασίες πληρωμής. A, btw είμαι και φοιτητής! (δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το εκμεταλλευτώ αυτό απέξω)

Συγγνώμη για το μεγάλο post και περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο μήκος κύματος κ εγώ, θα ήθελα να μου προτείνετε αν μπορείτε κάποιο site εξωτερικού από όπου θα μπορούσα να αγοράσω το καινούργιο 15άρι mbp. Οι λόγοι που θέλω από εξωτερικό είναι η σχεδόν άμεση διαθεσιμότητα, οι ελαφρώς καλύτερες τιμές και κυρίως η δυνατότητα επέκτασης της εγγύησης (κάτι για το οποίο πείστηκα από αυτό εδώ το forum). Ρωτάω γιατί δεν είμαι εξοικειωμένος με λύσεις τύπου macuniverse που έχουν προτα8εί στο παρελθόν και που απαιτούσαν πολύπλοκες διαδικασίες πληρωμής. A, btw είμαι και φοιτητής! (δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το εκμεταλλευτώ αυτό απέξω)

Συγγνώμη για το μεγάλο post και περιμένω με αγωνία κάποια απάντηση :-D

 

παίδες υπάρχουν και ελληνικά............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
παίδες υπάρχουν και ελληνικά............

 

ελληνικά τι; καταστηματα; pfff...καλύτερα από εξωτερικό...το δικό μ mbp από Γερμανία το πήρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η δική μου ερώτηση πλέον είναι (γιατί τελικά το aluminum είναι εκείνο), αν μπορώ να κάνω κάτι με το πληκτρολόγιο.... Όχι οτ με πειράζει πολύ αν έχει μόνο αγγλικά. ΚΟιτάω πολύ λίγο τα πλήκτρα όταν γράφω και δεν τα διαβάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελληνικά τι; καταστηματα; pfff...καλύτερα από εξωτερικό...το δικό μ mbp από Γερμανία το πήρα...

 

Μήπως μπορείς να μας πεις από ποιό κατάστημα, με ποιό τρόπο πληρωμής κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα πάντως θα ήταν ένα + η έλλειψη ελληνικών χαρακτήρων... πιο όμορφο το βρίσκω.

 

 

Εγω παλι θεωρω απαραδεκτο πληκτρολογια που κυκλοφορουν στην χωρα μας να μην εχουν τυπωμενους και τους ελληνικους χαρακτηρες .

Αυτο δειχνει σεβασμο στην χωρα,στην γλωσσα και ειδικα στους καταναλωτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θεωρω απαραδεκτο πληκτρολογια που κυκλοφορουν στην χωρα μας να μην εχουν τυπωμενους και τους ελληνικους χαρακτηρες .

Αυτο δειχνει σεβασμο στην χωρα,στην γλωσσα και ειδικα στους καταναλωτες.

 

Γενικά ναι... αλλά ειδικά στα mac από ότι βλέπω στο eshop πχ μπορείς να διαλέξεις τι πληκτρολόγιο θέλεις να έχει... αυτό είναι πολύ καλό.

 

Επίσης το σχόλιο αφορούσε αγορά από το εξωτερικό άρα τζάμπα το συζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν ψαχνεις στο Αγγλικο ebay να πληρωσεις και με paypal?? Μιλαμε για power seller παντα

 

Γενικά το όλο ebay-thing δεν το ' χω πολυ-ψάξει, δηλ αν όντως έρχεται φθηνότερα τελικά, τί παίζει με εγγυήσεις και τις προσφορές..Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να πάρω εκτός Αγγλίας για να έχει ευρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα απο αγγλικο ebay ενα macbookpro 15" 2.4 1470Ε (σφραγισμενο). Εδω εχει 1900+. Η εγγυηση ειναι worldwide και αφου δεν ειναι ελληνικο μπορω να αγορασω απο ebay applecare με 100Ε και να παω στα 3 χρονια εγγυηση η οποια αναγνωριζεται κανονικοτατα εδω.

 

Πληρωσα με paypal και ηρθε σε 4 μερες απο την acs σπιτι μου. Ξεκινησε με parcelforce. Μπορεις να βρεις και φτηνοτερα αλλα οχι απο powerseller. Δεν ηθελα να παρω το παραμικρο ρισκο για να 100-150Ε φτηνοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα απο αγγλικο ebay ενα macbookpro 15" 2.4 1470Ε (σφραγισμενο). Εδω εχει 1900+. Η εγγυηση ειναι worldwide και αφου δεν ειναι ελληνικο μπορω να αγορασω απο ebay επισης applecare με 100Ε και να παω στα 3 χρονια εγγυηση η οποια αναγνωριζεται κανονικοτατα εδω.

 

Πληρωσα με paypal και ηρθε σε 4 μερες απο την acs σπιτι μου. Ξεκινησε με parcelforce. Μπορεις να βρεις και φτηνοτερα αλλα οχι απο powerseller. Δεν ηθελα να παρω το παραμικρο ρισκο για να 100-150Ε φτηνοτερα

 

Πώς είναι δυνατόν εγγύηση στα 100Ε; Για το mbp βλέπω κάτι 300άρια κ ζαλίζομαι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι αγορες προιοντων apple απο το εξωτερικο συμφερουν.Και για να μην μπλεξει κανεις με τελωνειο καλυτερα οχι αγορες απο αμερικη εκτος αν ειναι τοσο σιγουρος οτι υπαρχει τροπος να το γλιτωσει.Παντως το κολπο με το gift δεν πιανει πλεον γιατι την εχουν ψιλιαστει οι νταβατζηδες του κρατους την δουλεια και τα ανοιγουνε.Οποτε καλυτερα να πας σε αγορα απο UK.Το θεμα ειναι οτι τωρα δεν ειναι και η καλυτερη δυνατη περιοδος για αγορα μιας και η λιρα εχει παρει τα πανω της.Υπομονη χρειαζεται και λιγο παρακολουθηση στην ισοτιμια ετσι ωστε να αντιδρασεις αμεσως.Βεβαια ολα αυτα για οσους δεν εχουν θειους,θειες κτλ στο εξωτερικο και γενικα την δυνατοτητα να ταξιδεψουν.Αυτα απο μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται καποιος να παρακολουθει την λιρα γιατι ετσι δεν θα το παρει ποτε.

 

Αν δει οτι αξιζει το αγοραζει και τελειωσε. Εννοειται οτι θα αγοραστει απο το Αγγλικο, δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι δεν θα περασει τελωνειο αν ειναι εκτος Ευρωπης. Επισης πρεπει να τσεκαριστει η τοποθεσια του πωλητη, μερικοι αναφερουν στο αγγλικο οτι θα ερθει απο Αμερικη. Φαινεται, αλλα πανω στην τρελα της προσφορας αν δεν το δεις θα εχεις προβλημα ετσι και το "χτυπησεις"

 

Πρεπει οπωσδηοτε να ρυθμιστει το paypal να πληρωσει με λιρα και οχι να μετατρεψει το ιδιο τα usd σε λιρες γιατι εχει κατι τραγικες τιμες. Με αυτον τον τροπο γλιτωσα 50-60Ε ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...