Προς το περιεχόμενο

Mac mini ποιό από τα 2...


talikra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ και εγώ με την σειρά μου τους χρήστες Apple του forum,

 

Τα δεδομένα:

1. Δεν είμαι χρήστης Apple (δεν έχω κανένα προιον από την συγκεκριμένη εταιρία).

2. Με ενδιαφέρει η αγορά ενός mac mini.

3. Το σύστημα που θα ήθελα να πάρω θα χρησιμοποιηθεί επί των πλείστον για development.

 

Αυτήν την στιγμή έχουμε 2 επιλογές

1. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904083

2. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.904084

 

-->Τα μοντέλα έχουν την ίδιο CPU

-->Και δυστηχώς το ίδιο αργό δίσκο.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: Σκέφτομαι να αγοράσω τον 1 καθώς και ένα 1 Gb μνήμη (σε πρώτο ή δευτερο χρόνο)

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν τα περίπου 160 ευρω αξίζουν για την καλύτερη κάρτα γραφικών που έχει το 2ο.

 

Με λίγα λόγια με την απλή κάρτα γραφικών στα 128 MB θα είμαι σε θέση να αναπαράγω HD video αν ποτέ το θελήσω ή θα έχω πρόβληματα

 

Ευχαρστώ και περιμένω τις γνώμες σας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια ακριβώς κάρτα γραφικών έχουν και τα 2: αν το σύστημα έχει 1GB μνήμης, η κάρτα γραφικών δεσμεύει τα 128MB. Αν το σύστημα έχει 2(ή παραπάνω) GB μνήμης, η κάρτα γραφικών δεσμεύει τα 256MB.

 

Το πιο ακριβό δεν συμφέρει με τίποτα! Καλύτερα να πάρεις το φθηνό και να του προσθέσεις μνήμη. Το φθηνό έχει 1 sodimm του 1GB και έχει άλλο ένα slot ελεύθερο. Μπορείς έτσι να αγοράσεις άλλο ένα sodimm 1GB ddr3 και να το βάλεις μόνος σου. ;)

 

Ακόμα καλύτερα, αγόρασε 2x4GB και θα είσαι άρχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια ακριβώς κάρτα γραφικών έχουν και τα 2: αν το σύστημα έχει 1GB μνήμης, η κάρτα γραφικών δεσμεύει τα 128MB. Αν το σύστημα έχει 2(ή παραπάνω) GB μνήμης, η κάρτα γραφικών δεσμεύει τα 256MB.

 

Το πιο ακριβό δεν συμφέρει με τίποτα! Καλύτερα να πάρεις το φθηνό και να του προσθέσεις μνήμη. Το φθηνό έχει 1 sodimm του 1GB και έχει άλλο ένα slot ελεύθερο. Μπορείς έτσι να αγοράσεις άλλο ένα sodimm 1GB ddr3 και να το βάλεις μόνος σου. ;)

 

Ακόμα καλύτερα, αγόρασε 2x4GB και θα είσαι άρχοντας.

2x2GB μαλλον εννοεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδιά έψαξα να βρω λεπτομέροιες για την συγκεκριμένη κάρτα και όντως αυτά τα MB τα δεσμεύει από την μνήμη συνεπώς πρέπει να πάρω ένα ακόμα sodimaki συμβατό με την συγκεκριμένη κάρτα ώτσε να πάω στα 2 GB (πιστευώ ότι είναι αρκετά για μένα τουλάχιστον αρχικά).

 

Συνεπώς πάω μόνο για το mac mini το 'φτηνό'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...