Προς το περιεχόμενο

Εφαρμογες για Jailbroken iPhone's OS 3.0


koumos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ' ότι είδα, στο cydia υπάρχουν εφαρμογές χρηστών που δεν "γουστάρει" η @pple...

Αν εγώ όμως θέλω να βρω και να εγκαταστήσω "σπασμένες" εφαρμογές; π.χ. το ifrappe ή το navigon (εφόσον υπάρχουν)...

 

 

Σόρυ αν οι απορίες μου φαίνονται το λιγότερο απλοϊκές αλλά από jailbroken εφαρμογές δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ όμως θέλω να βρω και να εγκαταστήσω "σπασμένες" εφαρμογές; π.χ. το ifrappe ή το navigon (εφόσον υπάρχουν)...

Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει ν' απευθυνθείς κάπου αλλού γιατί οι όροι χρήσης του insomnia απαγορεύουν τις αναφορές σε παράνομο λογισμικό. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πρόβλημα" ποιο είναι;

 

Αν φτιάξω εγώ μια δική μου εφαρμογή, δεν μπορώ να την περάσω στο κινητό απευθείας; Θα πρέπει να την στείλω στο Apple store και να την κατεβάσω μετά; Τους στέλνω κώδικα; Θα πληρώσω για να πάρω έγκριση;

 

Το κλείδωμα που γίνετε; Σε επίπεδο εφαρμογής;

 

Είναι νόμιμο αυτό; Από άποψη μονοπωλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουψ... αλήθεια; και πως τόλμησα και μίλησα για παράνομο λογισμικό;

σόρυ, σόρυ... δεν το ήθελα. :fear:

 

τέλος πάντων, θα ψάξω αλλού, αφού εδώ δεν έχει γίνει ποτέ αναφορά σε παράνομο λογισμικό. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πρόβλημα" ποιο είναι;

 

Αν φτιάξω εγώ μια δική μου εφαρμογή, δεν μπορώ να την περάσω στο κινητό απευθείας; Θα πρέπει να την στείλω στο Apple store και να την κατεβάσω μετά; Τους στέλνω κώδικα; Θα πληρώσω για να πάρω έγκριση;

 

Το κλείδωμα που γίνετε; Σε επίπεδο εφαρμογής;

 

Είναι νόμιμο αυτό; Από άποψη μονοπωλίου.

 

Για να φτιάξεις εφαρμογές για iPhone πρέπει να είσαι γραμμένος στο αντίστοιχο πρόγραμμα developer. Με τη δωρεάν εγγραφή μπορείς να κατεβάσεις το iPhone SDK και να φτιάξεις εφαρμογές στο Mac σου. Αν θέλεις να μπορείς να φορτώνεις τις εφαρμογές αυτές στο iPhone σου ή/και να τις διαθέτεις προς πώληση μέσω του App Store, πρέπει να πληρώνεις $100 το χρόνο.

 

Το κλείδωμα γίνεται από το App Store: όταν κάποιος κατεβάζει μια εφαρμογή από το App Store, το αρχείο της εφαρμογής γίνεται sign για να τρέχει στη συγκεκριμένη μόνο συσκευή. Έτσι το iPhone ελέγχει αν του επιτρέπεται να τρέξει την εφαρμογή.

 

Όσο για το νόμιμο της υπόθεσης, κανείς δεν σε υποχρεώνει να πάρεις iPhone. Αν δεν θέλεις μπορείς να πάρεις κάποιο άλλο τηλέφωνο.

 

Άλλωστε, από τη στιγμή που το αγόρασες και σου ανήκει, αν θέλεις και έχεις την ικανότητα μπορείς να παρακάμψεις τα κλειδώματα αυτά (το λεγόμενο jailbrake). Φυσικά μην περιμένεις από την Apple να σε υποστηρίξει σε τέτοια περίπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...