Προς το περιεχόμενο

Εκτός δικτύου η Google στην Κίνα


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξακολουθείς να πιστεύεις οτι οι Κινέζοι το κάνουν αυτό για τις τσόντες? Απλά παίζει να έκαναν ακόμα ενα ακόμη πιο βαρβάτο update, κλείνωντας τυχόν τρύπες και φιμόνοντας ακόμα περισσότερο keywords και λέξεια κλειδιά όπως Tien an men, Θιβέτ, και άλλα που υπονομέυουν το "καθεστώς" της χώρας.

 

Το "δάσος" της υπόθεσης... Κι όμως καταφέρνουν να μας δείξουν μόνο το "δέντρο" και να τσακονώμαστε για τσόντες..! Αλήθεια, ποιός πιστεύει ότι θα έκανε καλό στη χώρα εάν μας "έκοβαν" τις μηχανές αναζήτησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλήθεια, ποιός πιστεύει ότι θα έκανε καλό στη χώρα εάν μας "έκοβαν" τις μηχανές αναζήτησης;

...........................

 

 

 

Σκεφτηκε κανεις οτι στο συγκεκριμενο θεμα μπορει να εχουν και ενα δικιο οι κινεζοι? Γιατι πρεπει να θεωρηται αυτονοητο οτι ο καθενας επιτρεπεται να βαραει στο google και να βγαζει του κοσμου τις τσοντες? Μηπως οι κινεζοι ειναι σε μερικα πραγματα ποιο μπροστα απο εμας, και δεν το καταλαβαινουμε?

 

Θα υποστηρίξω την απόφαση αυτή της κυβέρνησης της Κίνας, διότι πιστεύω πως κάνουν καλό στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών.

 

Προσωπικά πιστεύω πως τα πράγματα θα έπρεπε να είναι πιο προστατευμένα στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ, μιας και ζούμε στο 2009, κάθε σπίτι, κάθε οικογένεια έχει πρόσβαση στο internet, το οποίο είναι γεμάτο πορνό.

 

Ο ενήλικας άμα θέλει τσόντα, δεν θα την ψάξει από το google, τα παιδάκια όμως ναι.

 

Κατά πόσο πρέπει να είναι ελεύθερο το Ίντερνετ και να υπάρχει ασυδοσία ?

Δεν πρέπει να μπουν κάποιοι μηχανισμοί ελέγχου όπως σε όλα τα ΜΜΕ ?

Γιατί όλα αυτά μπορώ και θεωρώ δικαίωμα μου να τα κάνω μέσω ίντερνετ ?

Γιατί πάντα θυμόμαστε τη δημοκρατία όταν θέλουμε να κάνουμε κάτι παράνομο ύποπτο κλπ ?

 

Γι'αυτό δεν πρέπει να κάνει κάτι η κυβέρνηση? Να απαγορέψει την τόσο φάτσα-κάρτα εμφάνιση αυτών των περιοδικών?

 

Βασιζόμενη σε αυτό, η κυβέρνηση της Κίνας έκανε την κίνηση αυτή. Βοηθώντας ΩΣ ΈΝΑ ΣΗΜΕΙΟ τους γονείς. Και ξαναλέω πως οι ενήλικες δεν θα πάθουν τίποτα από αυτή την απόφαση, μιας και δεν ψάχνουν τσόντες στο google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πόσο πρέπει να είναι ελεύθερο το Ίντερνετ και να υπάρχει ασυδοσία ?

Δεν πρέπει να μπουν κάποιοι μηχανισμοί ελέγχου όπως σε όλα τα ΜΜΕ ?

Ιδίως όταν υπάρχει άμεση πρόσβαση παντού και πάντα από τον καθένα.

Και μη μου πει κανείς ας προσέχουν οι γονείς 24 ώρες τη μέρα τα παιδιά Αυτό είναι αδύνατο

Κατά πόσο μπορώ εγώ να δημοσιεύω σε εφημερίδα περιοδικά γυμνές ή όχι φωτογραφίες φίλων μου ?

Κατά πόσο μπορώ να κλέβω δουλείες άλλων και να τις μοιράζω δωρεάν σε κόσμο ?

Κατά πόσο μπορώ να δίνω πρόσβαση σε πορνογραφία δωρεάν σε όλο τον κόσμο ?

Γιατί όλα αυτά μπορώ και θεωρώ δικαίωμα μου να τα κάνω μέσω ίντερνετ ?

Γιατί πάντα θυμόμαστε τη δημοκρατία όταν θέλουμε να κάνουμε κάτι παράνομο ύποπτο κλπ ?

 

 

Δεν έβαλες και τα υπόλοιπα που έγραφα

Είναι σωστό ο καθένας μπορεί να ανεβάζει ότι @@ια του έρθει χωρίς έλεγχο?

Να βάζει υλικό που μπορεί να το βλέπει το κάθε παιδάκι ?

Να μπορεί να γράφει ψευτιές και συκοφαντίες?

Να μπορεί να βάζει παράνομο υλικό ?

Φυσικά και δεν πρέπει να κλείσουν οι μηχανές αναζήτησης άλλα να μπει ενας έλεγχος σε όλο αυτό μπάχαλο του Ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι παντως, θεωρουν οτι επειδη η Κινα προσπαθει να μπλοκαρει τις τσοντες απο το google, δεν ειναι δημοκρατικη. Το αν εχει ή οχι δημοκρατια η Κινα (που δεν εχει) ειναι ασχετο με το παραπανω. Απλα το νετ αναπτυχθηκε αναρχα και σημερα εχει μεσα τα παντα, ητε καλα ητε κακα. Να ειστε βεβαιοι οτι αργα η γρηγορα θα φτιαξουν και τα δυτικα κρατη νομους για το νετ, που θα κανουν, νομιμα αυτη τη φορα, οτι παει να κανει και η Κινα. Κατα τα υπολοιπα, ολοι βλεπετε τη λογοκρισια που εφαρμοζει η Κινα για πραγματα που δεν τη συμφερουν, και δεν βλεπετε, οτι σε πολλα απο αυτα , καλα κανει.

Νομιζει κανεις αληθεια οτι ενδιαφερθηκε η Αμερικη για τη σφαγη στην πλατεια τιεν αμεν? Ενδιαφερθηκε για τους κακομοιρους τους Κινεζους? Αν μπορουσε η δημοκρατικη και πολιτισμενη Αμερικη, θα τους πεταγε ολους τους Κινεζους στη θαλασα.. Προκειτε για μια τεραστια υποκρισια. Προσπαθει να προωθησει τη δημοκρατια σε χωρες οπως η Κινα και η Ρωσια, για να τις διαλυσει τελειως, γιατι βρισκονται στη φαση που ακομα δεν μπορουν να εφαρμοσουν δημοκρατικο συστημα γιατι απλα θα διαλυθουν και θα γινουν ακομα ποιο φτωχοι. Μη ξεχναμε οτι και οι δυτικες χωρες πριν εξελιχθουν σε δημοκρατιες, δικτατορικα καθετσωτα ειχαν. Η δημοκρατια δεν μπορει να εφαρμοστει ξαφνικα χωρις να εχει προηγηθει η καταλληλη εξελιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβαλες και τα υπόλοιπα που έγραφα

Φυσικά και δεν πρέπει να κλείσουν οι μηχανές αναζήτησης άλλα να μπει ενας έλεγχος σε όλο αυτό μπάχαλο του Ιντερνετ

Σε κανένα δεν έβαλα όλα όσα είπε, απομόνωσα αυτά που απαντάνε στο παιδί. Κοίτα το να μπουν όρια στο ιντερνετ χωρίς να μπλοκάρουν μερικά αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης δεν γίνεται.

 

Αυτό που λες είναι το ιδανικό αλλά ποιος μπορεί να εγγυηθεί ότι ο ίδιος που θα κόψει την πρόσβαση στις τσόντες, δεν θα ζητήσει/αποφασίσει αύριο μεθαύριο να μπλοκάρει την πρόσβαση στην ελεύθερη ενημέρωση? Απαξ και αρχίσουν οι περιορισμοί δεν μπορείς να κάνεις και πολλά να τους περιορίσεις. Οπότε μεταξύ πλήρους ελευθερίας και ελέγχου προσωπικά προτιμώ την πλήρη ελευθερία..

 

Οι περισσοτεροι παντως, θεωρουν οτι επειδη η Κινα προσπαθει να μπλοκαρει τις τσοντες απο το google, δεν ειναι δημοκρατικη. Το αν εχει ή οχι δημοκρατια η Κινα (που δεν εχει) ειναι ασχετο με το παραπανω. Κατα τα υπολοιπα, ολοι βλεπετε τη λογοκρισια που εφαρμοζει η Κινα για πραγματα που δεν τη συμφερουν, και δεν βλεπετε, οτι σε πολλα απο αυτα , καλα κανει.

Σε μερικά από αυτά καλά κάνει αλλά ανέφερα και παραπάνω ότι προτιμώ την πλήρη ελευθερία κάπου με τα όποια μειονεκτήματα, παρά τον έλεγχο που δεν ξέρεις μέχρι ποιο σημείο θα φτάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρης ελευθερία όμως δεν υπάρχει πουθενά

Ούτε στα ραδιόφωνα ούτε στις εφημερίδες ούτε πουθενά

Γιατί να υπάρχει στο ίντερνετ ?

Ας υπάρχει μια επιτροπή όπως είναι το ΕΣΡ που να δέχεται καταγγελίες και να εξετάζει για παρανομίες συκοφαντίες τρομοκρατία πορνογραφία κλπ

Καθένας που ανεβάζει κάτι να είναι υπεύθυνος για το τι είναι αυτό

Τι το διαφορετικό έχει το ίντερνετ για να είναι στο απόλυτο χάος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλήρης ελευθερία όμως δεν υπάρχει πουθενά

Ούτε στα ραδιόφωνα ούτε στις εφημερίδες ούτε πουθενά

Γιατί να υπάρχει στο ίντερνετ ?

Ας υπάρχει μια επιτροπή όπως είναι το ΕΣΡ που να δέχεται καταγγελίες και να εξετάζει για παρανομίες συκοφαντίες τρομοκρατία πορνογραφία κλπ

Καθένας που ανεβάζει κάτι να είναι υπεύθυνος για το τι είναι αυτό

Τι το διαφορετικό έχει το ίντερνετ για να είναι στο απόλυτο χάος ?

 

Ο κόσμος "νιονιό" και κρίση έχει, και μπορεί να ξεχωρίσει μια είδηση εάν στέκει ή όχι (ειδικά όταν έχει την επιλογή να διαβάσει σε περισσότερες της μίας σελίδας και να συγκρίνει). Αν προσέξεις τα λόγια σου, λες ότι εφ' όσον τα άλλα μέσα δεν είναι ελεύθερα, ας κάνουμε και το διαδίκτυο ελεγχόμενο, ώστε να καταργήσουμε κάθε ευκαιρία για πλήρη ενημέρωση του πολίτη!

Παράδειγμα, εάν η επίσημη ανακοίνωση σε μία είδηση είναι η Α', τότε θα πρέπει να κυνηγήσουμε οποιαδήποτε διαφορετική άποψη ή θεωρία, γιατί έρχεται σε αντίθεση με αυτό που επιβάλει η Κυβέρνηση, ή ο κάθε "Επίσημος Τύπος"!!! Συγνώμη, αλλά δεν θα πάρω, προτιμώ την ελευθερία (ή αναρχία όπως θες να το λες) του λόγου (γραπτού και προφορικού) κι ας έρχεται σε αντίθεση με τις ιδέες μου ή αντιλήψεις...

Αλλιώς, ας επαναφέρουμε την Χούντα στην Ελλάδα! Τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα τίποτα για ειδήσεις η για απόψεις

Για ανέβασμα παράνομου και επικίνδυνου υλικού ή προσωπικών δεδομένων είπα

Άλλωστε προχτές δε φωνάζαμε όλοι να απαγορευτεί το Google Street ?

Εκεί πως θέλουμε να υπάρχει φραγμός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είπα τίποτα για ειδήσεις η για απόψεις

Για ανέβασμα παράνομου και επικίνδυνου υλικού είπα

Άλλωστε προχτές δε φωνάζαμε όλοι να απαγορευτεί το Google Street ?

 

Χμμ, για τους Κινεζους, και φωτογραφιες απο την Τιεν α Μεν, παρανομο κι επικινδυνο υλικο ειναι ;)

Κανεις δε φωναξε να απαγορευτει, να σβηστουν τα προσωπα στις φωτογραφιες φωναξαν ολοι, και η υπηρεσια να μεινει γιατι ειναι πολυ χρησιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλωστε προχτές δε φωνάζαμε όλοι να απαγορευτεί το Google Street ?

Εκεί πως θέλουμε να υπάρχει φραγμός ?

 

Αν δεν κανω λαθος,νομιζω οτι τα αυτοκινητα της google εχουν ξεκινησει εδω και λιγες μερες να σκαναρουν την αττικη.Τωρα τους δωθηκε αδεια,τι εγινε,δεν ξερω ακριβως.Κατι τετοιο πηρε το ματι μου εχθες-προχθες(αν κανω λαθος διορθωστε με).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος,νομιζω οτι τα αυτοκινητα της google εχουν ξεκινησει εδω και λιγες μερες να σκαναρουν την αττικη.Τωρα τους δωθηκε αδεια,τι εγινε,δεν ξερω ακριβως.Κατι τετοιο πηρε το ματι μου εχθες-προχθες(αν κανω λαθος διορθωστε με).

Δε κανεις λαθος, το εχω δει να περναει απο το νεο κοσμο :-D .

 

Τωρα για τη κινα, που εχω δει και πολλα ντοκιμαντερ.... Μακαρι ο λαος να βρει τη δυναμη και να ξεφυγει απο την κατασταση που βρισκετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος,νομιζω οτι τα αυτοκινητα της google εχουν ξεκινησει εδω και λιγες μερες να σκαναρουν την αττικη.Τωρα τους δωθηκε αδεια,τι εγινε,δεν ξερω ακριβως.Κατι τετοιο πηρε το ματι μου εχθες-προχθες(αν κανω λαθος διορθωστε με).

 

Γιατί έχω μείνει με την εντύπωση ότι κρίθηκε αντισυνταγματική η συγκεκριμένη υπηρεσία; Το ερώτημα του DARK είναι εύστοχο, καθώς έχει να κάνει με την ελευθερία του ατόμου, όπως έχουν να κάνουν οι κάμερες διαχείρησης κυκλοφορίας, οι κάμερες ασφαλείας στα καταστήματα, κτλ..

Αλλά και πάλι, είναι διαφορετικό κομμάτι από την φίμωση του λόγου, όπως έχει να κάνει το topic.

Γενικό (προσωπικό) συμπέρασμα. Οι πληροφορίες που διακινόνται στο διαδίκτυο θα πρέπει να είναι ελύθερες και από εκεί και περά θα κρίνονται από τον ίδιο τον χρήστη, εκτός αν καταπατούν τα συνταγματικά δικαιώματα (και πάλι, εδώ δεν είμαι απόλυτος). Από εκεί και πέρα, για να φτάσουμε στο σημείο να έχει γεμίσει το δίκτυο με "παράπλευρο" υλικό και "πληροφορίες", σημαίνει πως κάποιοι το ήθελαν, ή το ζητήσανε.. Χωρίς ζήτηση, δεν έχει μεγάλο λόγο η προσφορά, σωστά; Πάντοτε είναι στο χέρι του χρήστη λοιπόν.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχω μείνει με την εντύπωση ότι κρίθηκε αντισυνταγματική η συγκεκριμένη υπηρεσία;

 

Κι εγω ετσι νομιζα,αλλα φαινετε να εχουν ξεκινησει κανονικα παλι.Θα φανει σε λιγο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σβηστουν τα προσωπα στις φωτογραφιες φωναξαν ολοι,

 

Γιατί έχω μείνει με την εντύπωση ότι κρίθηκε αντισυνταγματική η συγκεκριμένη υπηρεσία;

 

Οι πληροφορίες που διακινόνται στο διαδίκτυο θα πρέπει να είναι ελύθερες και από εκεί και περά θα κρίνονται από τον ίδιο τον χρήστη, εκτός αν καταπατούν τα συνταγματικά δικαιώματα (και πάλι, εδώ δεν είμαι απόλυτος).

 

Συμφωνούμε λοιπόν ότι δεν μπορεί ο καθένας να βάζει στο ίντερνετ ότι γουστάρει και μάλιστα υλικό που δεν έχει την άδεια και το δικαίωμα να το βάζει

(πχ το google να με φωτογραφίζει και να με δείχνει σε όλη τη γη, ένας φίλος μου να βάλει μια φωτογραφία μου στο facebook, ένας να δημοσιεύσει γυμνές φώτο από μια φίλη του, άλλος να δημοσιεύει παράνομα προγράμματα cd dvd κλπ)

Οπότε δεν πρέπει να θεσπιστούν κάποιοι κανόνες για το τι μπαίνει και τι όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε λοιπόν ότι δεν μπορεί ο καθένας να βάζει στο ίντερνετ ότι γουστάρει και μάλιστα υλικό που δεν έχει την άδεια και το δικαίωμα να το βάζει

(πχ το google να με φωτογραφίζει και να με δείχνει σε όλη τη γη, ένας φίλος μου να βάλει μια φωτογραφία μου στο facebook, ένας να δημοσιεύσει γυμνές φώτο από μια φίλη του, άλλος να δημοσιεύει παράνομα προγράμματα cd dvd κλπ)

Οπότε δεν πρέπει να θεσπιστούν κάποιοι κανόνες για το τι μπαίνει και τι όχι ?

 

Πρέπει να τιμωρείται ο φίλος σου που ανέβασε την φώτο στο Facebook και όχι να κλείσει το Facebook(λογική Κίνας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...