Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ NOTEBOOK


john_the_tiger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

P4 mobile?? μάλλον ΟΧΙ. Επειδή δουλεύω με φορητούς εδώ και χρόνια και ξέρω ότι η αγορά τους κρύβει πολλά μυστικά, εγώ προσωπικά θα εβαζα ορισμένα βασικά κριτήρια για την αγορά ενός φορητού οπως: 1. cpu Mobile 2. Οθόνη tft τουλάχιστον 15" αλλά με ανάλυση πάνω απο 1280 3. κάρτα γραφικών πάνω από 32ΜΒ 3.Δίσκος πάνω απο 20GB..... Ενοείται ότι τα υπόλοιπα είναι στάνταρ(DVD/CDRW/FD κ.λ.π.). Φυσικά το βασικότερο κριτήριο για τν αγορά ενός φορητού υπολογιστή είναι να σου χειάζεται πραγματικά γιατίκαι δεν είναι φθηνά και η αναβάθμιση του είναι ελάχιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ (1400*1050) ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 15" TFT, DVD, CDRW, ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ CPU MOBILE ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ. ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η CPU MOBILE???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις εάν είναι σημαντικό ο mobile όχι κοίτα από όλες τις εταιρείες που κατασκευάζουν laptop τις τιμές των mobile και τις τιμές των υπολοίπων, θα προσέξεις ότι η διαφορά στις τιμές είναι δυσανάλογες π.χ. ενας mobile P2 1.8 έχει ελάχιστή διαφορά από αυτον τον 2.4 και μερικές περιπτώσεις και ακριβότερος. Σε γενικές γραμμές σου λέω ότι o mobile έχει ειδική σχεδίαση και μελετήθηκε για τον συγκεκριμένο φορητό της συγκεκριμένης εταιρείας.Συνήθως από ότι ξέρω οι μή Mobile επεξεργαστές ανέβάζουν θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή κι εγώ ασχολούμε πολύ καιρό κι έχω αλλάξει 4 μέχρι στιγμής θα σου έλεγα μόνο μία συμβουλή που έχω ξαναδώσει σε σχετικό topic παλαιότερα.το πρώτο που θα κοιτάξεις είναι η εταιρία.τι παίζει από service και γενικότερα υποστήριξη.τι να τους κάνεις τους γρήγορους επεξεργαστές και τα terra byte (!!!!) μνήμης αν δεν έχεις κανένα να σε υποστηρίξει, από αλλαγή μιας απλής μπαταρίας (που πολλές no name εταιρίες σου βγάζουν το λάδι ή δεν στην αλλάζουν καν) , μέχρι ζημιά οθόνης.καλύτερα κάτι επώνυμο και όχι top σε GHz.έτσι κι αλλιώς δεν θα παίξεις UT2003 ή Doom στο φορητό.

 

φιλικά πάντα επειδή έχω καεί παιδιά.είναι που είναι σαν μωρά οι laptop.μην κάνουμε ακόμα πιο δύσκολη τη ζωή μας... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως από ότι ξέρω οι μή Mobile επεξεργαστές ανέβάζουν θερμοκρασίες

 

φίλε Smavrid επειδή αυτή την περίοδο έχω έναν ASUS L3 με P4 2 GHz non mobile σε διαβεβαιώνω ότι πάνω από 40 βαθμόυς (30 με 32 σε idle) δεν πάει.δεν ξέρω αν θεωρείται πολύ ή λίγο , πάντως για όχι mobile cpu σ`αυτή την ταχύτητα εμένα μου φαίνεται normal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρ'οτεινα το παρακάτω :

 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

CPU Family P4

Frequency 2048 MHZ

Memory Capacity 512 MB

Max Memory 1024 MB

Capacity 30,00 GB

CD Read Speed 0

DVD Read Speed 0

Display Type TFT

Diagonal Size 15,0 "

Max Resolution 1024X768

Operating System WIN_XP

Features ETHERNET 10/100

Features CDRW

Features DVD

Features MODEM

Manufacturer ACER

 

Η τιμή του ανέρχεται σε 1920 + ΦΠΑ

 

Έχω δώσει αρκετά κομμάτια και έχουν μείνει πολύ ευχαριστημένοι......

 

 

Μην βιαστείς να αποφασίσεις και δες τις πραγματικές σου ανάγκες και αγόρασε το κατάλληλο.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia tin karta grafikon an de theleis na pezeis pexnidia i na kaneis grafiki douleia de vlepo to logo na einai kamia dinati giati sinithos ayti einai pou anevazei tin timi sta forita.Apla koita na exei 256 mb mnimi kai 15ara othoni opos eipan kai oi parapano.Eidika sto thema tis othonis osoi poulane 14ares akoma (kai einai polloi) einai koroidia kai malon exoun stock gi ayto poulane gia na tis xefortothoune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mia pou me endiaferei kai mena i agora enos laptop tora,peite mou tin gnomi sas gia ta parakato montela (mia pou den eixa pote laptop kai tora PREPEI naxo) :

 

TOSHIBA SATELLITE 1900-704

P4 at 2.5

512 ram

60GB

16''

DVD-R / RW

GFORCE 440 me 64 Mb ddr

2 PCMCIA

3 USB

1 par

tv-out

2 audio

external vga

infrared

firewire

wireless keyboard kai mouse

 

COMPAQ Evo Mobile workstation N800W

P4 at 2.2

512 ram

60Gb

15'' UXGA

fire GL 9000ATI

DVD / CDRW

kai ta ipoloipa pano kato idia.

 

oi times tous einai paraplisies...alla xoris namai o eidikos sto thema ton laptop den exo akousei kala logia gia ta toshiba,eno gia ta compaq akouo kala logia.

sas euxaristo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Mobile cpu δεν σημαίνει μόνο χαμηλότερη θερμοκρασία αλλα και το οτι οταν το notebook δουλεύει με μπαταρία κατεβάζει την συχνότητα του cpu και κάνει οικονομία στην μπαταρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...