Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση με 450Ε αξίζει?


adgpk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, επειδή μου κάηκε η mobo είπα να αλλάξω κάποια πραγματάκια στο pc και κατέληξα στα παρακάτω και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας αν είναι τα καλύτερα πράγματα που μπορώ να βάλω για <=450Ε, με τα εξής κριτήρια:

 

1.CPU=Intel

2.Eπειδή είμαι επαρχία θα τα πάρω όλα από το E-shop...

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

 

Mobo= ASROCK P43D1600TWINS-1394

CPU=INTEL CORE 2 DUO E8200 2.66 GHZ LGA775 - 1333 FSB

Graphics=MSI N9600GT-T2D1G-OC 1GB PCI-E RETAIL

Power=THERMALTAKE W0105 TOUGHPOWER 700W

RAM=2 x KINGSTON KVR1333D3N9/2G DDR3 2GB PC10666 1333MHZ

 

Όσον αφορά την mobo ήθελα να πάρω μια που να έχει μόνο DDR3 πάνω αλλά δυστυχώς ξεκινάνε από τα 100+ και μετά ξεφεύγουμε λίγο στην τιμή και ήδη είμαι οριακά...

Επίσης τα έχω σετάρει αν δείτε να τρέχουν cpu και ram στα 1333ΜHz για καλύτερη απόδοση καθώς στη θέση του cpu που πήρα μπορούσα να πάρω τον INTEL CORE 2 DUO E7600 3.06 GHZ LGA775 - 1066 FSB αλλά θεωρώ με αυτόν που διάλεξα θα τρέχει πιο γρήγορα (έχει και μεγαλύερη cache..)...Τέλος θέλω η mobo να τρέχει στα 1600Mhz χωρίς OC έτσι ώστε μετά από κανα δυο χρόνια να βάλω κάποιον καλύτερο επεξεργαστή που σίγουρα θα τρέχει σε αυτά τα Mhz..

 

Τέλος να πώ ότι το pc αυτό το παίρνω για να μου κρατήσει 2-3χρόνια χωρίς να αλλάξω τίποτα...

Γενικά το θέλω για κανα game (wow-dota) και internet-office αλλά και κάποια σχετικά βαριά προγράμματα...

 

Για πείτε καμία γνώμη!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ θα ήθελα να σε προϋοδοποιήσω προτού κάνεις οτιδήποτε, ότι αυτή τη στιγμή αγοράζοντας Intel πας 3-4 χρόνια πίσω και πίστεψε με, στο λέω προσωπικά, πιάνεσαι κορόϊδο, όταν την ίδια στιγμή, μπορείς με λιγότερα λεφτά, να πάρεις κάτι καλύτερο, πιο αναβάθμισιμο, που κυριαρχεί αυτή τι στιγμή, και λέγεται AMD. Τα συμπεράσματα δικά σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την σύνθεση, έχεις κάνει μάλλον κακή επιλογή για mobo, overpriced cpu & gpu, υπερβολικό psu, και οι μνήμες που έχεις διαλέξει είναι ddr3.

 

Σίγουρα δεν θες μία AMD σύνθεση που όντως θα βγει high end σε αυτά τα λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν ψάχνεις για επιδόσεις χωρίς περιορισμούς στην τιμή, πας σε intel i7, στα μεγάλα μοντέλα.

 

Επειδή όμως είμαστε στην Ελλάδα και ψάχνουμε τις καλύτερες επιδόσεις για λογικές τιμές, πάμε σε AMD.

 

Ενημερωτικά, ο λόγος που οι καταστηματάρχες συνήθως προτείνουν intel είναι ο εξής

http://unews.pathfinder.gr/tech/timwria-ths-intel-gia-athemito-antagwnismo.html

 

...

 

Πρόστιμο-μαμούθ 1.06 δισ ευρώ επιβλήθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, στην εταιρία κατασκευής επεξεργαστών Intel για προσπάθεια αποκλεισμού από την αγορά μεγάλου ανταγωνιστή της, με αθέμιτα μέσα.

 

 

Προσπαθούσε επί 5 χρόνια να αποτρέπει την πώληση προϊόντων σε μεγάλη αλυσίδα καταστημάτων πληρώνοντας τους.

Επίσης πλήρωνε τους κατασκευαστές ημιαγωγών για να καθυστερούν ή και να ακυρώνουν την παραγωγή προϊόντων με επεξεργαστές της AMD και τους προσέφερε παράνομες επιστροφές ποσών ώστε να χρησιμοποιούν μόνο δικά τους τσιπ.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, guys ας μη το κάνουμε Ιntel vs AMD το thread, νταξ, σε αυτά τα λεφτά παίρνει καλύτερο AMD σύστημα, τελεία.

 

Αν θέλει σώνει και καλά Intel, βλέπουμε τι καλύτερο μπορεί να βγει βάση των χρημάτων που διαθέτει.

val007 Εξηγεί στο πρώτο post πως θα επιλέξει eshop επειδή μένει επαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ένα παράδειγμα παραπάνω, άντε να μου βγάλεις ισάξια σύνθεση με 450 ευρώ και να περιέχει Intel. Άντε να βρείς ανταγωνιστή του 720 στα 120 ευρώ, που φυσικά να τον συνοδεύουν DDR3 + 4850

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να σε προϋοδοποιήσω προτού κάνεις οτιδήποτε, ότι αυτή τη στιγμή αγοράζοντας Intel πας 3-4 χρόνια πίσω και πίστεψε με, στο λέω προσωπικά, πιάνεσαι κορόϊδο, όταν την ίδια στιγμή, μπορείς με λιγότερα λεφτά, να πάρεις κάτι καλύτερο, πιο αναβάθμισιμο, που κυριαρχεί αυτή τι στιγμή, και λέγεται AMD. Τα συμπεράσματα δικά σου .

 

Πέστο κόλλημα πέστο κουσούρι αλλά θα βάλω intel, τους έχω μεγαλύτερη αξιοπιστία, και αυτό που λες για αναβάθμιση, αν θέλω σε 2-3 χρόνια βάζω ένα quad-core που θα είναι πιο φτηνοί και πιο γρήγοροι (έτσι θέλω να πιστεύω), οπότε θα είμαι κομπλέ πιστεύω..

 

Σχετικά με την σύνθεση, έχεις κάνει μάλλον κακή επιλογή για mobo, overpriced cpu & gpu, υπερβολικό psu, και οι μνήμες που έχεις διαλέξει είναι ddr3.

 

Σίγουρα δεν θες μία AMD σύνθεση που όντως θα βγει high end σε αυτά τα λεφτά;

 

 

Το ξέρω ότι η mobo δεν είναι ότι καλύτερο από άποψη ονόματος αλλά αν δεν κάνω λάθος η Asrock είναι θυγατρική της Asus και όπως είπα και παραπάνω οι κάρτες που έχουνε DDR3 πάνω ξεκινάνε από τα 100Ε+. Και τρέχει στα 1600Μhz χωρίς OC...

Γιατί έχω κάνει λάθος με τις μνήμες? 2 DDR3 των 2Gb θα βάλω πάνω...

Για το CPU τα είπαμε, αλλά για την κάρτα γραφικών γιατί λές ότι είναι υπερτιμημένη, υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια λέφτα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε σύ απλά αυτοί που είναι Intelades είναι πεισματάρικα σκυλιά που δεν "μασάνε", πάντα μιλώντας αντικειμενικά φυσικά. Ελπίζω να σε εξόρκισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σύνθεση του val007 αυτό καλύτερα.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526806

 

Όχι και 106€ για Asrock ξεφτίλλα...

 

Edit:Ρε παιδιά αφού το παιδί δεν θέλει amd γιατί όλοι φτιάχνετε amd συνθέσεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, guys ας μη το κάνουμε Ιntel vs AMD το thread, νταξ, σε αυτά τα λεφτά παίρνει καλύτερο AMD σύστημα, τελεία.

 

Αν θέλει σώνει και καλά Intel, βλέπουμε τι καλύτερο μπορεί να βγει βάση των χρημάτων που διαθέτει.

val007 Εξηγεί στο πρώτο post πως θα επιλέξει eshop επειδή μένει επαρχία.

 

Yeap το ξέρω ότι οι AMD είναι πιο φτηνοί+πιο γρήγοροι από τους Intel στις ίδιες τιμές αλλά ας μην μείνουμε σε αυτό...

 

Άντε και πλαίσιο απλά λέω για e-shop γιατί το έχω στην πόλη μου και είναι σε γενικές γραμμές πιο φτηνό απο το πλαίσιο...

 

ευκαρια amd και e-shop

μια εφτιαξα συνθεση.αν δεν κανω λαθος. περιμενει παιδια

 

86045923.jpg

 

Val007 όσον αφορά την παραπάνω σύνθεση έχουμε και λέμε:

1.Δεν βλέπω γιατί είναι καλύτερη η gpu...:rolleyes:

2.Ok το cpu+mobo πολύ καλύτερα (απλά η mobo δεν τρέχει στα 1600)

3.Ξέχασες να βάλεις ένα 700άρι τροφοδοτικό που κατά τη γνώμη μου θα χρειαστεί οπότε πάμε περίπου στα 500Ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά μια σύνθεση πετάχτηκε, και ήταν μόνο και μόνο για παράδειγμα. Τώρα άμα θεωρεί τους Intel καλύτερους και ασφαλέστερους φυσικά, και θέλει να χάσει χρήσιμα χρήματα, εγώ πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...