Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για σύνθεση pc για χρήση γραφείου


lanista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν μιλαμε για αντοχη στο χρονο συνηθως εννοουμε παιχνιδια και καρτα γραφικων. Το οτι θα βαλεις DDR3 και AM3 δεν θα εχει καμια επιπτωση στις "δουλειες γραφειου" και τις ταινιες μετα απο 4 χρονια. Αν προσεξεις, εχω δυο συστηματα, και μπορω να πω πως το κατεβαστηρι μου ανταπεξερχεται μια χαρα στις απλες δουλεις (και παιζω και κανα adventure). Το θεμα ειναι οτι για καινουριες τεχνολογιες πρεπει να τα σκας για να εισαι σιγουρος οτι θα κανουν αυτα που προοριζονται.

Πχ οταν βγηκαν οι SSD επρεπε (και ακομα πρεπει) να δωσεις πολλα λεφτα για να παρεις ενα της προκοπης. Οσοι πηραν φτηνους την πατησαν.

Τελος παντων, δικα σου τα λεφτα, δικη σου η αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε EliasKir σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητώ την γνώση σου γύρω από το αντικείμενο. Ο τρόπος σκέψης μου όμως είναι λίγο διαφορετικός.

 

Αν μετά από 2 χρόνια δω ότι το παρών σύστημα μου δεν με ικανοποιεί με τις επιδόσεις του, ιθα μεταβώ σε κάτι πιο ισχυρό και θα προσπαθήσω να αξιοποιήσω όλα τα παλαιότερα κομμάτια που έχω αγοράσει. Δεδομένου ότι οι DDR - 3 είναι το νέο φρούτο (αν δεις στο αρχικό ποστ αναφέρω ότι έχω μείνει πίσω στις τεχνολογικές εξελίξεις) υποθέτω - μπορεί και αφελώς - ότι στο άμεσο μέλλον θα εκλείψει η υποστήριξη σε ddr - 2 και οι νέες μητρικές θα βγαίνουν με υποστήριξη ddr - 3 κατά εκτίμηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι καθολου διαφορετικος ο τροπος σκεψης. Δεν νομιζω μετα απο τεσσερα χρονια να χρειαζεσαι GTX295 για να βλεπεις ταινιες, ουτε επεξεργαστη με 16 threads για να γραφεις Word και Excel. Αυτο λεω. Οτι αν οντως το χρειαζεσαι για ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, οπως λες αρχικα, δεν θα χρειαστει να αλλαξεις κατι ουτε μετα απο τεσσερα χρονια. Το μονο που ισως θα αλλαζα θα ηταν ενας τριπυρηνος επεξεργαστης στη θεση του διπυρηνου και ισως 8GB Ram. Και παλι εισαι μεσα στο budget.

 

Βασικα, οθονη θελεις? Αν δεν χρειαζεσαι οθονη, και θελεις να εξαντλησεις το Budget σου, ναι, καλυτερα να πας σε οτι καλυτερο μπορεις να παρεις με αυτα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι σας έχετε τρέλα να φτιάχνετε πακέτα με amd επεξεργαστή, πόσο μάλλον που το συγκεκριμένο είναι και γραφείου...

Ντάξει πες το budget είναι μικρό αλλά amd γραφείου είναι αποτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι σας έχετε τρέλα να φτιάχνετε πακέτα με amd επεξεργαστή, πόσο μάλλον που το συγκεκριμένο είναι και γραφείου...

Ντάξει πες το budget είναι μικρό αλλά amd γραφείου είναι αποτυχία!

 

Σκοπευεις να γεμισεις πολλα threads με "Intel is the best" posts? ΜΙλαμε για low budget υπολογιστη, τι καλυτερο απο AMD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

Σχετικά με τους AMD, διαβάζοντας ποστς από διάφορα φόρα διαπιστώνω ότι έχουν την καλύτερη σχέση απόδοσης - τιμής.

 

Αφού βρέθηκε μία οθόνη lg 20", αποφάσισα να δαπανήσω το budget των 500 ευρώ για κουτί. Ποια είναι η γνώμη σας για το παρακάτω σύστημα; (προτιμώ το e-shop γιατί έχω άσχημες εμπειρίες με πλαίσιο - ζητώ συγγνώμη για την αρνητική κριτική)

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.806694) COOLERMASTER RC-334-KKN1-GP ELITE 334 BLACK 31.98 €

 

Αλλαγή 31.98 €

Διαγραφή

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.559958) AMD PHENOM II X4 810 2.6GHZ QUAD-CORE BOX 151.67 €

 

Αλλαγή 151.67 €

Διαγραφή

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.554040) CORSAIR XMS3 DHX TW3X4G1333C9DHX DDR3 4GB (2X2GB) PC3-10666 (1333MHZ) CL9 DUAL CHANNEL KIT 68.70 €

 

Αλλαγή 68.70 €

Διαγραφή

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.528475) ASROCK M3A790GXH/128M 90.00 €

 

Αλλαγή 90.00 €

Διαγραφή

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303600) WESTERN DIGITAL 1TB WD10EVDS CAVIAR GP SATA2 69.90 €

 

Αλλαγή 69.90 €

Διαγραφή

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ (PER.806699) COOLERMASTER RS-500 EXTREMEPOWER PLUS 500W 56.99 €

 

Αλλαγή 56.99 €

Διαγραφή

Αξία προϊόντων: 469.24 € Διαγραφή όλων

 

:?:

 

Η κάρτα γραφικών κάθεται πάνω στην μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολυ καλη η συνθεση! Για να εξαντλησεις τελειως το budget ομως θα προτεινα, ή να παρεις ενα καλυτερο δισκο (τον FALS πχ), γιατι ευτος που διαλεξες δεν ειναι και τοσο γρηγορος, ή να παρεις 2 Seagate 160GB 7200.12 και να κανεις ενα Raid 0 (βγαινει 35 ευρω παραπανω).

 

(Για την συνθεση που εκανε ο lanista μιλαω, και προφανως ειναι καλυτερο το τετραπυρηνος 2,6GHz vs τριπυρηνος 2,5GHz απο το CL9 vs CL7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και η δικιά μου πρόταση. Quadcore δεν προτείνετε για τις ανάγκες του, ο X3 τον καλύπτει απόλυτα, είναι στα 65W TDP με πολύ καλύτερα thermals, ο δίσκος ειναι χαμηλής κατανάλωσης και 5-10 βαθμούς ποιο κρύος απο τις υπόλοιπες σειρές και συν τις άλλης δεν έχει ανάγκη ούτε raids ουτε τιποτα, στο μέλλον πετάει εναν SSD για primary δίσκο και καθάρισε. Αποτέλεσμα, ενα γρήγορο, αθόρυβο, χαμηλής κατανάλωσης/high efficiency και κρύο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...