Προς το περιεχόμενο

Βερολίνο αλλά πού?


JohnEngineer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχεις πάει ποτέ σου στο Βερολίνο ή το έχεις δεί απο το χάρτη μόνο και συμβουλέυεις κιολας που να μείνει? Έλεος.. Charlottenburg?

 

---------- Προσθήκη στις 14:49 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:48 ----------

 

 

Σου έχω στείλει μηνυματάκι.. Καλά να περάσεις.. :-)

 

Έχω και εγώ μια εμπειρία. Δεν έχω μείνει Βερολίνο, αλλά πάω τουλάχιστον 5 φορές το χρόνο. Γι αυτό που είπε ότι θέλει ο άνθρωπος (κοντά στη σχολή του,σχετική ησυχία με περιστασιακές εξορμήσεις) προς τα εκεί είναι μια χαρά. Και προφανώς εννοούσα τη γενική περιοχή, δλδ αν είχα γράψει Schloss Bellevue, θα καταλάβαινες μέσα στο Schloss παρέα με το Wullf;

 

Όπως και να έχει ο φίλος αποφασίζει! Πες μας πως σου φάνηκε το Berlin!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ μια εμπειρία. Δεν έχω μείνει Βερολίνο, αλλά πάω τουλάχιστον 5 φορές το χρόνο. Γι αυτό που είπε ότι θέλει ο άνθρωπος (κοντά στη σχολή του,σχετική ησυχία με περιστασιακές εξορμήσεις) προς τα εκεί είναι μια χαρά. Και προφανώς εννοούσα τη γενική περιοχή, δλδ αν είχα γράψει Schloss Bellevue, θα καταλάβαινες μέσα στο Schloss παρέα με το Wullf;

 

Όπως και να έχει ο φίλος αποφασίζει! Πες μας πως σου φάνηκε το Berlin!

 

Ειναι τελείως διαφορετικό θέμα να πάς κάπου απο το να μείνεις κάπου.. Το Βερολίνο το επισκέπτονται κάθε μέρα χιλιάδες κόσμο και ζεί απο τον τουρισμο.. Είναι λογικό να δείχνει λίγο φιγούρα μιας και είναι και πρωτεύουσα... Εδώ την Αθηνα επισκέπτονται και λένε τί ωραία πολη είναι... :lol: :lol: :lol:

 

Το Charlotenburg είναι ακριβό αλλα δέν σημαίνει ότι είναι και καλό.. Αμα εισαι κανενα ψωνιο και θές να λές ότι μένεις στην πιο ακριβή περιοχή του Βερολίνου πάσο.. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ακριβό γιατί δέν έχει καθόλου κολογυφταριό που έχουν οι άλλες περιοχές.. Μιλάω έτσι γιατί αυτά που έχω δεί σε κάτι δρόμους δέν τα έχω δεί πουθενά.. ούτε κάν στην Ελλάδα.. Γενικώς το μισό Βερολίνο ζεί απο επιδοματα ανεργίας. .τί να λέμε?

 

@ageli Στο έστειλα σαν δημόσιο μήνυμα.. Στο στέλνω τώρα και σάν ιδιωτικό.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα.

 

Πρώτον, την επόμενη φορά που θα δω αρνητική επειδή κάποιος διαφωνεί μαζί σου, θα σε στείλω στο virtual Neukolln.

 

Δεύτερον, διάβασα το δημόσιο μήνυμα στον ageli και δεν είδα την παραμικρή πρόταση για το που να μείνει. Κάτι κλασσικές Ελληναριές του στυλ "είναι ρομποτάκια, το νου σου" και συμβουλές που να ΜΗΝ μείνει για περιοχές που και τουρίστας να 'σαι, τις έχεις πρεφάρει. Όχι Neukolln και όχι Wedding. Γαμώτο, κι όλοι θα σκεφτόντουσαν να ψάξουν σπίτι ακριβώς έξω από την Afrikanische. Και πληροφοριακά, έχω φίλο που νοικιάζει διαμέρισμα στην Uhlandstrasse με 380 ευρώ, 50 τετραγωνικά. Μπορεί ο φίλος να μη βρει τόσο φθηνό αλλά 1ον, δε θα του κάνω τον τσολιά στο πορτοφόλι του και 2ον, να του πω να πάει να μείνει Warschauer γιατί είναι πιο φθηνά και μέσα στη νυχτερινή ζωή ενώ θα κάνει μισή ώρα να βγει σε S-Bahn, δε μου κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 πράγματα.

 

Πρώτον, την επόμενη φορά που θα δω αρνητική επειδή κάποιος διαφωνεί μαζί σου, θα σε στείλω στο virtual Neukolln.

 

Δεύτερον, διάβασα το δημόσιο μήνυμα στον ageli και δεν είδα την παραμικρή πρόταση για το που να μείνει. Κάτι κλασσικές Ελληναριές του στυλ "είναι ρομποτάκια, το νου σου" και συμβουλές που να ΜΗΝ μείνει για περιοχές που και τουρίστας να 'σαι, τις έχεις πρεφάρει. Όχι Neukolln και όχι Wedding. Γαμώτο, κι όλοι θα σκεφτόντουσαν να ψάξουν σπίτι ακριβώς έξω από την Afrikanische. Και πληροφοριακά, έχω φίλο που νοικιάζει διαμέρισμα στην Uhlandstrasse με 380 ευρώ, 50 τετραγωνικά. Μπορεί ο φίλος να μη βρει τόσο φθηνό αλλά 1ον, δε θα του κάνω τον τσολιά στο πορτοφόλι του και 2ον, να του πω να πάει να μείνει Warschauer γιατί είναι πιο φθηνά και μέσα στη νυχτερινή ζωή ενώ θα κάνει μισή ώρα να βγει σε S-Bahn, δε μου κολλάει.

 

Δέν είπα κάτι για τους γύφτους.. Παρεξηγήθηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Δε συμμερίζομαι τις απόψεις σου, καθώς με όποιον Ανατολίτη είχα συναναστροφές εκεί πάνω, ο τρόπος που μου φερόταν μόλις μάθαινε από που είμαι ήταν τουλάχιστον συγκινητικός, με κορύφωση έναν συγκεκριμένο Κούρδο, αλλά είναι λογικό να τις έχεις όταν ξέρεις τι παίζει στο Neukolln και τι εθνικότητες σπρώχνουν στο Hasenheide και δε σε αδικώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Δε συμμερίζομαι τις απόψεις σου, καθώς με όποιον Ανατολίτη είχα συναναστροφές εκεί πάνω, ο τρόπος που μου φερόταν μόλις μάθαινε από που είμαι ήταν τουλάχιστον συγκινητικός, με κορύφωση έναν συγκεκριμένο Κούρδο, αλλά είναι λογικό να τις έχεις όταν ξέρεις τι παίζει στο Neukolln και τι εθνικότητες σπρώχνουν στο Hasenheide και δε σε αδικώ.

 

Προφανώς έχεις συγκεκριμένα εξωτερικά χαρακτηριστικά, κουλτούρα και ιδιοσυγκρασία που αποδέχονται οι Τούρκοι και τους συγκινείς.. Οι περισσότεροι Ανατολίτες είναι Τούρκοι εδώ.. ειδικά στη Neukolln.. γιατί αυτοί άμα ακούσουν ότι είσαι Ελληνας ουρλιάζουν σάν λύκοι.. :-) Πάντως έχεις δίκιο για τους Κούρδους.. διαφέρουν κατά πολύ απο τους μέσους Τούρκους στη συμπεριφορά και ας θεωρούνται Τούρκοι σε σημείο να λές ότι είναι Τούρκοι με το ζόρι.. Εκτός και έχω πετύχει τίποτε του ΡΚΚ.. αλλα αποκλείεται γιατί θα τους είχαν φάει λάχανο :lol:

 

Πάω στο virtual lab μου.. Δέν έχει τίποτε ενδιαφέρον το φόρουμ αυτό.. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχεις συγκεκριμένα εξωτερικά χαρακτηριστικά, κουλτούρα και ιδιοσυγκρασία που αποδέχονται οι Τούρκοι και τους συγκινείς.. Οι περισσότεροι Ανατολίτες είναι Τούρκοι εδώ.. ειδικά στη Neukolln.. γιατί αυτοί άμα ακούσουν ότι είσαι Ελληνας ουρλιάζουν σάν λύκοι.. :-)

 

Αυτό που λες είναι πιθανό, όπως το διάβαζα θυμήθηκα το εξής περιστατικό: συνομιλούσα εγώ με έναν Τούρκο που μου εξηγούσε πως φτιάχνει το ντουρούμ, και ξαφνικά εκεί που μιλάμε, κοιτάει πίσω από την πλάτη μου κάτι και βγάζει ένα ουρλιαχτό, λες και αλυχτούσε (γκρίζος) λύκος. Τρελαίνομαι εγώ, γυρνάω, τι να δω; Έναν τύπο με καπελάκι τζόκεη με την Ελληνική σημαία, από αυτά που πουλάνε τα περίπτερα στο μοναστηράκι. Μέχρι να γυρίσω στον Τούρκο να τον ρωτήσω τι παίζει, αυτός με αφρούς στο στόμα έχει ανοίξει μια πίσω πόρτα, έχει γκαρίξει κάτι στα Τουρκικά (από την άλλη μεριά της πόρτας του απάντησαν ομαδικά αλυχτίσματα) και έχει αρπάξει το μπαλτά που κόβει τον γύρο. Πετάγονται άλλοι 4 από την πόρτα, ορμάνε πάνω στον τύπο με το καπέλο και τον κάνουν φέτες ενώ αλυχτάνε και βαράνε τα στήθια τους μανιακά. Γυρνώντας, τον ρωτάω τι έγινε, μου λέει δεν είδες, ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ! Μα κι εγώ Έλληνας είμαι του λέω, και εκεί με χτυπάει στην πλάτη φιλικά και με κατανόηση και μου λέει "ναι αλλά εσύ είσαι μαύρος σαν τσουκάλι, φοράς τουρμπάνι και η γκόμενά σου έχει μαυρισμένα και τα δύο μάτια". Και μετά συνέχισε να μου εξηγεί πως φτιάχνει το ντουρούμ, με επίδειξη αυτή τη φορά αφού είχε φρέσκια παραλαβή κρέατος: ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ!!!!!!!!!!!!11111111

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες είναι πιθανό, όπως το διάβαζα θυμήθηκα το εξής περιστατικό: συνομιλούσα εγώ με έναν Τούρκο που μου εξηγούσε πως φτιάχνει το ντουρούμ, και ξαφνικά εκεί που μιλάμε, κοιτάει πίσω από την πλάτη μου κάτι και βγάζει ένα ουρλιαχτό, λες και αλυχτούσε (γκρίζος) λύκος. Τρελαίνομαι εγώ, γυρνάω, τι να δω; Έναν τύπο με καπελάκι τζόκεη με την Ελληνική σημαία, από αυτά που πουλάνε τα περίπτερα στο μοναστηράκι. Μέχρι να γυρίσω στον Τούρκο να τον ρωτήσω τι παίζει, αυτός με αφρούς στο στόμα έχει ανοίξει μια πίσω πόρτα, έχει γκαρίξει κάτι στα Τουρκικά (από την άλλη μεριά της πόρτας του απάντησαν ομαδικά αλυχτίσματα) και έχει αρπάξει το μπαλτά που κόβει τον γύρο. Πετάγονται άλλοι 4 από την πόρτα, ορμάνε πάνω στον τύπο με το καπέλο και τον κάνουν φέτες ενώ αλυχτάνε και βαράνε τα στήθια τους μανιακά. Γυρνώντας, τον ρωτάω τι έγινε, μου λέει δεν είδες, ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ! Μα κι εγώ Έλληνας είμαι του λέω, και εκεί με χτυπάει στην πλάτη φιλικά και με κατανόηση και μου λέει "ναι αλλά εσύ είσαι μαύρος σαν τσουκάλι, φοράς τουρμπάνι και η γκόμενά σου έχει μαυρισμένα και τα δύο μάτια". Και μετά συνέχισε να μου εξηγεί πως φτιάχνει το ντουρούμ, με επίδειξη αυτή τη φορά αφού είχε φρέσκια παραλαβή κρέατος: ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ!!!!!!!!!!!!11111111

 

Όπου αγαπάει κανένας εκεί.. αλλα είναι γεγονός.. θέλει η γυναίκα να κρυφτεί και η δουλειά της δέν την αφήνει..:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Θα μπαίνω πιο τακτικά στο φόρουμ αυτό να γελάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα και μάλιστα με πολύ καλές εντυπώσεις. Είχα χρόνια να πάω Βερολίνο και είχα ξεχάσει πόσο όμορφα και διαφορετικά είναι και πόσο συμπαθείς είναι οι κάτοικοί του. Πραγματικά μ' έβλεπαν με τον χάρτη μέσα στις γειτονιές και με ρωτούσαν από μόνοι τους αν θέλω βοήθεια! Είδα πολλές περιοχές-ενοίκια, συγκοινωνίες-συνδέσεις και αποστάσεις και κατέληξα Charlottenburg. Tα ενοίκια διαφέρουν ελάχιστα από περιοχή σε περιοχή, αν ψάχνεις επιπλωμένο- το έψαξα πολύ. Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρισα και μάλιστα με πολύ καλές εντυπώσεις. Είχα χρόνια να πάω Βερολίνο και είχα ξεχάσει πόσο όμορφα και διαφορετικά είναι και πόσο συμπαθείς είναι οι κάτοικοί του. Πραγματικά μ' έβλεπαν με τον χάρτη μέσα στις γειτονιές και με ρωτούσαν από μόνοι τους αν θέλω βοήθεια! Είδα πολλές περιοχές-ενοίκια, συγκοινωνίες-συνδέσεις και αποστάσεις και κατέληξα Charlottenburg. Tα ενοίκια διαφέρουν ελάχιστα από περιοχή σε περιοχή, αν ψάχνεις επιπλωμένο- το έψαξα πολύ. Αυτά!

 

Καλά καλά.. Ελα να μείνεις εδώ και τα λέμε.. :-D .. Και γώ όταν πρωτοήρθα πηδούσα απο τη χαρά μου.. Εμένα πλέον μου την δίνουν και οι ευγενικοί εδώ τόσο καιρό που μένω.. Παραδειγμα.. Πάω στο σούπερ.. Ακούω τουλάχιστον 12 φορές κάθε μέρα την κασέτα στο ταμείο που περιμένω.. Χαλό-Μπίτε σεν-Ντάνκ σεν-Κασετσετελ?-Τσιςς.. Απορώ.. Δέν βαριούνται?? και πρωί πρωι με την τσίμπλα στο μάτι.. Ρομπότ..

 

Το επιπλωμένο παντως θα μπορουσες να το αποφύγεις.. μια βολτα στα ΙΚΕΑ να πήγαινες στο Spandau.. αλλα ΟΚ οταν είσαι φρεσκος δεν ευκαιρείς.. Αφού βρήκες αυτό που ήθελες.. Ελπίζω μόνο μήν είσαι κοντά σε κανα ωδείο ή μουσικό σχολείο.. :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...