Προς το περιεχόμενο

Q9550S & Q9650


Vassilis_X

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.. εχω μια απορια.. πως γινετε ο Q9550S να ειναι ακριβοτερος απο το Q9650??? Αυτο το S τι σημαινει?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558280

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.558266

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται γιατι ειναι το νεο μοντελο της intel με χαμηλοτερη καταναλωση (65W TDP)

Και στην ιδια ακριβως συχνοτητα με τον Q9550 αυτο ειναι που τον κανει εναν πολυ καλο και και χαμηλης καταναλωσης επεξεργαστη

 

eDIT: με προλαβανε οι απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σκοπευεις να τον ανεβασεις, προφανως θα παρεις τον 9650, αν θελεις να εχεις ενα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ default επεξεργαστη, παρε τον 9550s.

Ειναι πολλα τα λεφτα ομως ρε...

Μιας και εχεις ηδη μνημες, μηπως να περιμενεις να πας σε i5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιες καταναλώσεις έχουνε πάνω κάτω, η διαφορά τους είναι ότι η σειρά "S" είναι αρκετά ποιο "κρύα" σαν CPU, λόγω εργοστασιακού undervolting και low leakage καλύτερης σιλικόνης. Προσωπικά θα αγόραζα τον "S", αλλά καλό είναι εαν σε ενδιαφέρει το overclocking να ελέγξεις τις CPU μεταξύ τους από διάφορα reviews, πιστεύω ότι ο "S" κλοκάρει στα ίδια επίπεδα με τους άλλους κρατώντας πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες.

 

Σκέψου και αυτό που σου πρότεινε ο EliasKir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενη αγορά για τα λεφτά που δίνεις. Κλοκάρει χαλαρά όπως ο 9550 και με χαμηλότερες θερμοκρασίες πλησιάζοντας τον "S" και έρχεται με πολλά εξτρά καλούδια oncpu σε σχέση με την desktop σειρά, αχρείαστα για έναν μέσο χρήστη αλλά σημαντικά για servers. Best buy για 775.

 

INTEL XEON X3360 2.83 GHZ LGA775 - 1333 FSB - BOX - 269.00 €

 

Η ολοκληρωτική αλλαγή σε Core i5/i7 Lynnfield Socket 1156, εάν βρεις να πουλήσεις το σύστημα σου (CPU+RAMS+MOBO).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω σκοπο να πουλησω το μηχανημα μου.. μιας και κανω HD encoding θα μεταβω με τη μια σε i7.. θα δουλευω 2 υπολογιστες.. απλως βλεπω οτι ο επεξεργαστης μου ειναι πολυ μικρος για τα σημερινα δεδομενα με χαμηλο fsb και προς το παρων λεω να μεταβω σε καποιον καλυτερο επεγεργαστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω σκοπο να πουλησω το μηχανημα μου.. μιας και κανω HD encoding θα μεταβω με τη μια σε i7.. θα δουλευω 2 υπολογιστες.. απλως βλεπω οτι ο επεξεργαστης μου ειναι πολυ μικρος για τα σημερινα δεδομενα με χαμηλο fsb και προς το παρων λεω να μεταβω σε καποιον καλυτερο επεγεργαστη..

 

Δηλαδη θα εχεις ενα μηχανημα με i7 και ενα με Q9x50? Φωτοβολταικα εχεις στην ταρατσα? Τοτε πανε στον 9550s που καιει λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

σιγά μωρέ και εγώ έχω 2 PC με Core 2 Quad Q9x50 24/7 και η κατανάλωση είναι της πλάκας σε σχέση με άλλες συσκευές...

 

πάντως και εγώ είμαι υπέρ της αναμονής του socket 1156

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θεωρεις λιγο overkill δυο τετραπυρηνους για encoding? Προφανως δεν αναφερομαι μονο στην καταναλωση.

Να ρωτησω κατι που μου διαφευγει, οι i5 θα εχουν 8 threads?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...