Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση - Εγκατάσταση ηλεκτρικής κουζίνας


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και που φαινεται οτι ειναι για 2,5 ?

 

Δεν φαίνεται σίγουρα από μια φωτογραφία, αλλά τα καλώδια είναι βαλμένα πρόχειρα πιθανότατα γιατί δεν χωρούσανε. Δεδομένα ήταν λάθος να το αφήσει έτσι και απλά να τραβήξει καλώδιο από την κλέμα, γι'αυτό και ο τόνος μου ήταν τόσο απόλυτα καταστροφολογικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την τρίτη σύνδεση πρέπει να κάνεις. Όπως σωστά λες το κίτρινο/πράσινο είναι η γείωση , το μπλέ ο ουδέτερος και το καφέ η φάση.ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΕ ΤΟ (εκεί χρειάζεται πολύμετρο ή ηλεκτρολόγος).

 

Στο σχεδιάγραμμα L1 είναι η φάση, Ν ο ουδέτερος και PE η γείωση.

 

Παρατηρώ πως στις εισόδους της κουζίνας λείπει η γέφυρα που ενώνει τα 1,2,3. Μπορεί να υπάρχει στο σακουλάκι με τις βίδες της κουζίνας. Η γεφυρα στις 4,5 είναι οκ.

 

Με κατεβασμένο τον Γενικό θα τσεκάρεις και τα 3 καλώδια με δοκιμαστικό κατσαβίδι ότι δεν είναι υπό τάση και ύστερα θα τα βγάζεις ένα ένα από την κλέμα και θα τα βιδώνεις στις αντίστοιχες θέσεις.

 

Το καφέ στην 1

Το μπλέ στην 4

Το κίτρινο/πράσινο στην 6

 

Εγώ απλά σου εξηγώ την σύνδεση, σε καμία περίπτωση δεν σε προτρέπω να το κάνεις μόνος σου. Το σωστό είναι να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο. 5 λεπτά θα κάνει και θα σου πάρει ένα 20ευρω το πολύ.

 

Ωραίο το θέμα παιδιά. μπράβο

 

θα ήθελα να ρωτήσω όμως για την περίπτωση που δε βγαίνουν απο τον τοίχο τα καλώδια ΚΑΦΕ - ΜΠΛΕ - ΚΙΤΡΙΝΟ η ΠΡΑΣΙΝΟ...

 

και έχουμε 1 ΓΚΡΙ, 2 ΜΑΥΡΑ Κ 1 ΚΙΤΡΙΝΟ

 

Το κίτρινο είναι η γείωση, το Γκρί μπορούμε να υποθέσουμε οτι είναι η φάση.

τα ΜΑΥΡΑ καλώδια τι ειναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις παλιές εγκαταστάσεις συνήθως εγκαθιστούσαν μαύρο καλώδιο για την φάση και γκρι για τον ουδέτερο (επιστροφή). Τονίζω το συνήθως γιατί γενικά στις εν Ελλάδι ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και δη στις παλαιότερες ποτέ δεν ξέρεις.

 

Θα σε συμβούλευα να το σκεφτείς καλά πριν προσπαθήσεις να φτιάξεις κάτι μόνη σου αν δεν έχεις την ανάλογη κατάρτιση. Σε τέτοιες περιπτώσεις η ημιμάθεια μπορεί να σκοτώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα 2 μαυρα...; φωναξε καλύτερα εναν ηλεκτρολόγο... :) γιατί όπως είπε και ο απο πάνω με τους Ελληνες ποτε δεν ξερεις...

(ειδικά αν δει κανέις πατεντες ηλεκτρολογίκες και ηλεκτρονικες που έχω κάνει εγω θα σκίσει τα πτυχία του... Μόγο εγω ξέρω πως εγιναν και μονο εγω ξέρω να τις "διορθώνω"). Μπορεί να ήταν κανένας πατέντας ο ηλεκτρολόγος που έκανε την εγκατασταση... (κάπου έχω δει και εγω μαυρο για φάση αλλα μάλλον ήταν σε τριφασικό;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω... εγω περίμενα να βρώ 3 καλώδια και βρήκα 4. προφανώς κάποιο απο αυτά δε θα χρειάζεται και το έχει για βοηθητικό αν τυχόν γίνει κάτι.

 

Αν ελέγξω με το δοκιμαστικό κατσαβίδι το γκρί κ το μαύρο καλώδιο να δω πια είναι η φάση; ειναι καλή ιδέα ή μπα;

 

---------- Προσθήκη στις 18:45 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:44 ----------

 

λες να έχει 2 φάσεις? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το ρεύμα δνε είναι παιχνίδι. Για αυτο και η νομοθεσια απαιτει εγκατασταση απο αδειουχο ηλεκτρολόγο. Ειδικα στις κουζίνες που οι τασεις ειναι πολυ μεγαλες, παιζουν διαφορα ρολο οπως διατομη του καλωδιου, σωστη γειωση.. Δεν ειναι παιξε γελασε.. Ενα μικρο λαθακι στη συνδεσμολογια μπορει να αποβει μοιραίο ή τουλαχιστον καταστροφικο (πυρκαγια απο βραχυκύκλωμα)..

Δεν ειναι υδραυλικα να πεις να κανεις τη συνδεση, κοιτας αν σταζει και αν ναι, το ξαναφτιαχνεις. Εδω τα λαθη στοιχιζουν, γι αυτο και πληρωνεις τους ηλεκτρολογους, για την εκπαιδευση τους και την ευθυνη τους.... Και δυστυχως σε παλιες εγκαταστασεις, ο καθε ηλεκτρολογος έκανε ότι καταλάβαινε με τα χρώματα των καλωδίων, πραγμα που σημαινει οτι για να εισαι 100% σιγουρος θελεις πολυμετρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις κουζίνες που οι τασεις ειναι πολυ μεγαλες, παιζουν διαφορα ρολο οπως διατομη του καλωδιου, σωστη γειωση...

 

και οι εντάσεις επίσης... δεν είναι τυχαίο οτι θέλουν απο μόνες τους 1 ή και 2 ασφάλειες (16-20Α εκαστη)...

 

Αννα καλύτερα βρες κάποιον να στο κάνει, μη μπλεχτείς με πολύμετρα κλπ ποσο μάλλον να δοκιμάζεις με δοκιμαστικο κατσαβίδι (που επειδη δεν βλέπω και ιδιαίτερα καλα, δεν τα εμπιστευομαι και δεν τα χρησιμοποιώ)

 

οσο για τη διατομή του καλωδίου κ.ο.κ. αν δεν χρειάζεται επέκταση το υπάρχον εγκατεστημένο καλώδιο (για να φτάσει ως την συσκευή) δεν έχει νόημα να το συζητάμε... (νομίζω οτι θελει >2.5)

 

τα παραπάνω τα λέω με γνώσεις ηλεκτρολογίας και όχι πτυχία και σπουδες οποτε και κάτι λάθος να κάνω i'm sorry! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Its ok cool. μην ειστε τόσο φοβιτσιάρηδες. ασχολούμαι με τα ρεύματα απο παιδι. Αν κανεις σωστές κινήσεις δεν παθαίνεις τίποτε.

 

thanx για τις πληροφορίες πάντως. θα την βρώ την άκρη όπως τοσες άλλες φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα την βρώ την άκρη όπως τοσες άλλες φορές

 

Να υποθεσω πως εχεις 1,5 μ καλωδιο ευκαμπτο 3 x 6, κλεμα 10-αρα ,μονωτικη ταινια και αντιστοιχα κατσαβιδια για το πειραμα;

 

Αν οχι προτιμησε να δωσεις 20 με 30 ευρω σε ηλεκτρολογο.

 

Καποιος εγραψε παραπανω πως ειναι υποθεση 5 λεπτων, τον χρονομετρησε τον ηλεκτρολογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον χρονομετρησε τον ηλεκτρολογο;

Όταν ήρθε ηλεκτρολόγος τελικά σε εμένα και εγκατέστησε τη κουζίνα, έκανε γύρω στα 3-4 λεπτά. Σίγουρα λιγότερο από 5.

Δεν έχει σημασία όμως αυτό. Καλύτερα γρήγορα...

Το να έχεις απαίτηση να έχεις και καλά "σκλάβο" για λίγο κάποιον επειδή τον πληρώνεις, είναι βλακεία... Εγώ τη δουλειά μου τη κάνω, αυτός πληρώνεται και ας πάει στο καλό να μου αδειάσει τη γωνιά όσο το δυνατόν πιο γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πολύκλωνο καλώδιο για κουζίνα δε το σχολίασε κανείς;

Τα ηλεκτρολογικα καλωδια στις εγκαταστασεις απο διατομη συνηθως 6 και ανω ειναι πολυκλωνα.

Στα 6-ρια εχουν συνηθως 5 εως 7 κλωνους.

 

Η φωτογραφια δεν ειναι ξεκαθαρη, εσυ βλεπεις ευκαμπτο στο παροχικο;

Εμενα μου φαινετε πως εχουν μεινει απλα κομματια στην κλεμα απο την προηγουμενη συνδεση με την προεκταση.

Το εχω δει οταν αυτος που φευγει αντι να κανει το σωστο που ειναι το ξεβειδωμα, να προτιμα την ευκολη λυση του κοφτη.

 

Σίγουρα λιγότερο από 5.

Δηλ. ελεγξε ρευματα, συνδεσε παροχικο, κουζινα, δοκιμασε, τοποθετησε καπακια και κουζινα στην θεση τους σε λιγοτερο απο πεντε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα ντε... κ μένα λιγα μου φαινονται τα 5 λεπτά. Ενας "καλός" κ οχι τσαπατσούλης ηλεκτρολόγος, είναι σχολαστικός. Θα κάνει όλες τις πιθανές δοκιμές ώστε μελλοντικά να μην υπάρξει πρόβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...