Προς το περιεχόμενο

Mini-ITX Αξίζει ή όχι?


macabre_sunsets

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξίζει η αγορά μιας Mini-ITX μητρικής?

 

Για παράδειγμα : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528056

Με 70€ έχουμε Atom Dual Core 1.6GHz + mobo

 

Αντιθέτως μπορούμε να έχουμε με περίπου τα ίδια λεφτά :

AMD Athlon 64 LE-1620 2.4GHz (~30€) και μια φτηνή μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (~45€) με δυνατότητα περαιτέρω επέκτασης.

 

Υποθέτοντας επίσης ότι θα πρέπει να αγοράσουμε και κάποιο κουτί, για την πρώτη περίπτωση έχω δει το :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.912238 στα ~60€ με 120W τροφοδοτικό (είναι αρκετό για τον Atom?)

 

Ενώ για την δεύτερη μπορούμε να πάρουμε ότι πιο φτηνό βρούμε, βάζοντας τα υπόλοιπα λεφτά σε τροφοδοτικό (παίρνουμε κάποιο της προκοπής?)

 

Σκοπός των ανωτέρω συστημάτων είναι Internet, καμια ταινία (το πολύ 720p αμα σηκώνουν), μουσική... γενικά απλά πράματα ή ακόμα και σαν κατεβαστήρια (μιας και λογικά θα ελαφρύνουν κάπως τον λογαριασμό της ΔΕΗ).

 

Δεν συζητάω για ION (ακόμα) μιας και κύριος γνώμονας είναι να κρατηθεί το κόστος σε όσο πιο χαμηλά επίπεδα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για internet, μουσική, κατεβαστήρι: Ναι, μπορεί να τα βγάλει πέρα και ο Atom, με κάποιες παραχωρήσεις όμως: Όχι πάρα πολλά απαιτητικά tasks ταυτόχρονα, ακόμη κι αν η RAM είναι αρκετή, γιατί ο επεξεργαστής είναι λίγο ασθενικός είναι η αλήθεια. Ακόμη και ανοίγοντας απλά μερικά tabs στον browser με βαριά Flash applets, θα υπάρχει αισθητή διαφορά σε σχέση με το user experience που θα είχες σε έναν desktop CPU. Σε ένα EeePC 1000H με 2GB RAM που έχω δουλέψει αρκετές ώρες, η εμπειρία μου από browsing αυτό έδειξε πάντως. Η κατανάλωση από την άλλη είναι εξωφρενικά μικρή και εννοείται πως 120Watt είναι υπερ-αρκετά για ένα τέτοιο μηχάνημα. Προσοχή στα fan-άκια αυτών των τροφοδοτικών όμως, είναι 60mm και μερικά πολύ βαβούρικα!

 

 

Όμως για αναπαραγωγή ταινιών με H.264 video ειδικότερα, αν προτιμήσεις τη 2η λύση και η onboard GPU είναι κάποια τελευταίας εσοδείας από ATI ή nVIDIA (π.χ. HD3200/3300 και 8200/8300/9300 αντίστοιχα), θα μπορέσεις μέχρι και 1080p videos να αναπαράγεις χωρίς σπασίματα, μέσω DXVA acceleration. Ακόμη καλύτερα μάλιστα, αν πας σε αυτήν τη λύση, θα είναι να επιλέξεις με λίγα χρήματα παραπάνω τον πιο φθηνό 2πύρηνο CPU που θα βρεις. Έτσι θα έχεις άπλετη επεξεργαστική ισχύ (πολύ περισσότερη από έναν Atom) σε περίπτωση που την χρειαστείς, αλλά και καλύτερη απόκριση σε περίπτωση multitasking λόγω SMP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, ο Atom, πάει προς κατεβαστήρι κατάσταση παρά για καθημερινή χρήση, ε?

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Ίσως προχωρήσω στην αγορά του για την αντικατάσταση του τωρινού "κατεβαστηριού" μου, μπας και μειωθεί και ο λογαριασμός λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι η σύγκριση ram/δίσκου, αλλά η σύγκριση mini-itx με "κανονικό pc".

Ότι ram/δίσκο βάλω στο ένα, θα βάλω και στο άλλο, για αυτό και τα παρέλειψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι η σύγκριση ram/δίσκου, αλλά η σύγκριση mini-itx με "κανονικό pc".

Ότι ram/δίσκο βάλω στο ένα, θα βάλω και στο άλλο, για αυτό και τα παρέλειψα.

 

Οκ, εγω το ειπα για το θεμα της τελικης τιμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την σύνθεση. Εγώ σκεφτόμουν τα παρακάτω :

 

INTEL BOXD945GCLF2D - Atom Dual Core (αντί του Celeron - επίσης έχει παράλληλη θύρα ώστε να συνδέσω μια LCD οθονούλα που έχω) 70.00 €

IN WIN BM639 MINI-ITX PC CASE - Ελπίζω τα 120W του τροφοδοτικού να αρκούν για το όλο σύστημα 61.27 €

Adata 2GB DDR2-667 Ram Dimm (PC2 5400, 5-5-5-15, AD2667002GOU) - Μιας και η μητρική δέχεται DDR2 533/667 21,00 €

Western Digital AV-GP Green 1TB HDD (32MB Cache, WD10EVDS) - Για αποθηκευτικό χώρο και όχι λειτουργικό (εφόσον τον έχουν και δεν *$%#^ πάλι με το αναμένεται σύντομα) 69,90 €

Εναλλακτικά είτε πάμε σε κάποιον λίγο πιο ακριβό, είτε βάζω έναν 640GB που έχω και κρατάω τα λεφτά.

 

Σύνολο : 222,17 €

 

Optical Drive λέω να μην του βάλω, αφού θα είναι άχρηστο λογικά. Μπορώ να εκμεταλευτώ τον (περιορισμένο) χώρο του κουτιού για τον 2ο σκληρό.

Σκληρό για λειτουργικό λέω να του βάλω έναν 40άρη (IDE) που έχω ήδη. Αν και είμαι σε σκέψεις μήπως αξίζει να του βάλω τελικά μια CF (με CF -> IDE adapter)(4GB ή 8GB θα είναι υπεραρκετά για εγκατάσταση Linux) - ~ 30-35€ επιπλέον κόστος

 

Τι γνώμη έχετε για τα παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συζητάω για ION (ακόμα) μιας και κύριος γνώμονας είναι να κρατηθεί το κόστος σε όσο πιο χαμηλά επίπεδα γίνεται.

 

(Πολυ) κακως, να συζητας :-D

Αλλωστε ειχε πεσει @ 259 e!

 

Τσεκαρε σχετικα & αυτα εδω:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=328020

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2865502&postcount=8

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2865576&postcount=11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε τα λεφτά σου εκεί που αξίζουν, σε πραγματικό υπολογιστή και αξία προς χρήμα και όχι σε τσιπάκια της πλάκας όπως ο Atom που τα πουλάνε στα καλάθια στην Ταϊβάν.

 

2s93i9v.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δύσκολο είναι για κάποιους να καταλάβουν ότι τα μέχρι τώρα μοντέλα του Atom δεν κάνουν ούτε για καβουρδιστιρια;

 

"Εις υγείαν των κορόιδων..."

-- Intel, 2008

 

Efficiency: Core 2 Nukes Atom On The Desktop : Atom Just Isn’t For Desktops

http://www.tomshardware.co.uk/intel-atom-efficiency,review-31435.html

 

2n7jayo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δύσκολο είναι για κάποιους να καταλάβουν ότι τα μέχρι τώρα μοντέλα του Atom δεν κάνουν ούτε για καβουρδιστιρια;

 

Για ένα άτομο που βρίσκει το γεγονός ότι οι Atom είναι X φορές πιο αργοί από την Y CPU μη ισοδύναμο με τη δήλωση «δεν κάνουν ούτε για καβουρδιστιρια»; Εξαιρετικά δύσκολο, υποθέτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο δυσκολο (?) ειναι να καταλαβεις εσυ, οτι δε προτεινουμε σε κανεναν,

να αντικαταστησει, το κυριο desktop συστημα, του με (2πυρηνο) Atom...!

:-D

 

Μολονοτι, εαν αλλαξουμε εναν 2180 με 330,

ποσοι πιστευεις πως θα το αντιληφθουν? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...