Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση tower με 850 περίπου ευρώ


le_bron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς οθόνη και κουτί. Για χρήση gaming και επεξεργασία video.

 

cpu, vga, ram, μητρική, psu και ίσως σκληρό (αν χρειαστεί)

 

Να πάω σε core i7 η phenomII ?

 

Αν βρείτε χρονο προτείνετε κάποια σύνθεση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

(Μην επηρρεάζεστε απο το tag μου, το pc είναι για τον αδερφό μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-4351-129063019697_thumb.png

 

+

 

post-4351-129063019711_thumb.png

 

=

 

774€

 

 

Πιθανές βελτιώσεις που βλέπω ότι μπορούν να γίνουν στο παραπάνω setup:

1. Μία καλύτερη κάρτα γραφικών, για gaming σε 1080p ανάλυση και max quality settings

2. Διπλάσια ποσότητα RAM (4->8GB) αν πρόκειται να τρέξουν τόσο μνημοβόρα single tasks (ή συνδυασμός πολλών μαζί σε multitasking)

 

SSD δίσκος δε νομίζω πως χρειάζεται (και δε δικαιολογείται από το budget καθώς ακόμη δεν έχουν φτάσει σε mainstream status ως προϊόν) για τη συγκεκριμένη χρήση που περιγράφεις, καθώς δεν ωφελείται από τα χαμηλά access times των SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Parcifal: Σκληρο γραφω (αν χρειαστει) οχι απο αποψη χωρητικοτητας αλλα ταχυτητας επειδη ειναι παλιος αυτος που εχει ο αδερφος μου. Οποτε μπορει να παρει ενα 320 ΑΑΚS και να βαλει τα ρεστα σε αλλα 4gb ram για παραδειγμα. A και για τα 1080p δεν τιθεται θεμα η οθονη του ειναι 19αρα...

 

@Bancu κουτι δε χρειαζεται καινουριο, οποτε μπορουμε να τα δωσουμε σε αλλα parts τα λεφτα αυτα.

 

Γιατι και οι δυο προτεινετε phenom II? Eγω εχω ακουσει οτι οι i7 δεν παιζονται. Ειναι καλυτεροι οι amd?

 

Σας ευχαριστω και τους 2 για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χρονική περίοδο που βρισκόμαστε ο μόνος λόγος για να πάς προς i7 είναι προς τους χρήστες βαριών εφαρμογών που αξιοποιούν τους 4 πυρήνες + HT και επίσης σε όσους έχουν σκοπό να κρατήσουν τα μηχανήματα τους για 4-5 χρόνια.

 

Τι κουτί έχετε ;, γιατί αυτό που παρέθεσα είναι πολύ ποιοτικό παρά την τιμή του .

 

Άποψη μου ωστόσο είναι ότι άμα μπορεί να περιμένει 2-3 μήνες και μάλλον περισσότερο για να πάρει κανά κομμάτι από την καινούρια πλατφόρμα της Intel ( socket 1156 ), όπου δεν θα βγεί χαμένος . Το ΑΜ3 socket είναι ένα πολύ καλό Socket που ποικίλει σε mainstream κατηγορίες καθώς και High-End. Για παράδειγμα μπορείς να πάρεις έναν 720 τώρα και σε ένα χρόνο θα μπορείς να τον αλλάξεις με ένα άλλο κομμάτι . Ο 955 θα μπορούσε να κρατήσει μέχρι το 2012 όπως και ο Q9550 του socket 775 της Intel .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι και οι δυο προτεινετε phenom II? Eγω εχω ακουσει οτι οι i7 δεν παιζονται. Ειναι καλυτεροι οι amd?

 

Δεν ξέρω γιατί ο έτερος συμφορουμίτης πρότεινε επίσης Phenom II, αλλά θα απαντήσω με το δικό μου σκεπτικό: Δεν είναι καλύτεροι των i7 σε απόλυτες τιμές επιδόσεων, αλλά η συνολική πλατφόρμα προσφέρει καλύτερο λόγο απόδοσης/τιμή.

 

 

Όσο για τα περί σκληρού δίσκου: Το παν είναι να φτιάξεις μία ισορροπημένη σύνθεση. Πόσο παλιός είναι ο υπάρχων δίσκος του αδερφού σου; Δεν έχει νόημα να χτίσεις μία 4πύρηνη σύνθεση με 4+ GB RAM, που θα πλαισιώνεται από π.χ. έναν 80άρη δίσκο που ξέμεινε, με max read rate της τάξεως των 40-45 MB/sec. Αυτήν τη στιγμή οι σύγχρονοι mainstream μηχανικοί δίσκοι δίνουν περίπου διπλάσιες ταχύτητες διαμεταγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κουτι ειναι το NZXT TEMPEST. Οποτε δε χρειαζομαστε κανουριο. Τωρα για να περιμενουμε κανα 2 μηνες δε νομιζω να εχει προβλημα αν και τον ειδα k@vlwmeno. Αλλα και να περιμενουμε θα πληρωσουμε παραπανω για ενα καινουριο προιον που αργοτερα θα πεσει η τιμη του.... Οποτε παμε για i720 η phenom II?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...