Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμηση κατεβαστηριού/server


MyLord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη στιγμή έχω ένα σύστημα με

P4 στα 3ghz (Prescott) με 1.5 ραμ

GPU 6600gt agp

PCI tv tuner (για παρακολούθηση περισσότερο παρά για εγγραφές)

PCI Sat receiver (skystar 2 για παρακολούθηση και καμιά φορά streaming δορυφορικών προγραμμάτων)

3 τμχ 1.5TB HDD (sata)

3 τμχ 500GB HDD (sata)

3 δίσκους IDE + 1 IDE DVDRW

και το λειτουργικό είναι win xp pro.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αλλάξω σε κάτι λιγότερο ενεργοβόρο και οικονομικό με αντίστοιχες επιδόσεις το οποίο φυσικά να αντέχει το 24/7/365 χωρίς να ψήνετε γιατί με τον prescott το a/c δουλεύει υπερωρίες για να κάνει υποφερτή την κατάσταση στο δωμάτιο που στεγάζετε.

Βασική προϋπόθεση είναι να έχει το λιγότερο 6 sata και να μπορεί να παίξει και καμία HD ταινιούλα μιας και το χρησιμοποιώ σαν TV και σαν media player γενικότερα. Παιχνίδι δε νομίζω να χρειαστεί να παίξει ποτέ του.

Επίσης η ύπαρξη άνω των 2 PCI slots είναι επιθυμητή. :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΥΡΟ!

Δες εδώ.

 

Το θέμα σου προβλέπω οτι θα κλειδωθεί, λόγω του οτι με μια αναζήτηση θα είχες βρει θέμα με πάνω-κάτω το ίδιο set υπολογιστή και το ίδιο θέμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την επισήμανση, το είχα δει κι εγώ το topic που αναφέρεις αλλά ο φίλος έχει μόνο 2 δίσκους (1 ide + 1 sata) ενώ εγώ 9 και το μόνο που δε θα ήθελα είναι να χαλάσω το topic του, κατά δεύτερο ο άνθρωπος εκεί ψάχνει για atom και δε νομίζω να μπορεί σε καμιά περίπτωση να με καλύψει εμένα κάτι τέτοιο.

Αν οι διαχειριστές θέλουν να το κλειδώσουν είναι δικό τους θέμα και δε βλέπω πραγματικά τον λόγο να το κάνουν την στιγμή που υπάρχουν ένα κάρο θέματα με παραπλήσιο περιεχόμενο αλλά ο κάθε ένας μας έχει διαφορετικές ανάγκες και δε γίνετε να συζητηθούν όλα μαζί.

 

Τέλος να προσθέσω στο setup μου και μια κάρτα δορυφορικής λήψης PCI κι αυτή όπως και η ΤV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...