Προς το περιεχόμενο

Booklet 3G: Η Nokia παρουσιάζει το δικό της 3G netbook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθεί να προλάβει εξελίξεις. Αφού η Apple, η Asus, η Dell και άλλες εταιρείες που παραδοσιακά κατασκευάζουν pc, μπήκαν στην αγορά της κινητής τηλεφωνίας και των hybrid smartphones, η Nokia θέλει να κάνει το βήμα προς την αντίθετη κατεύθυνση για να μη μείνει εκτός αγοράς.

 

Τα δύο είδη συσκευών έχουν αρχίσει να συγκλίνουν πάρα πολύ, ειδικά αν δεις κάποια επαγγελματικά τηλέφωνα, και δε θα με εξέπληττε αν γινόταν το βήμα και η Nokia έδινε δυνατότητα τηλεφωνικών κλήσεων μέσω του netbook. Με 12 ώρες μπαταρία δε σε χαλάει να δρομολογούνται και το Mobile internet οι κλήσεις σου από μια κάρτα SIM..

 

Ή μηπως καταλαβε οτι υπαρχει τεραστια αγορα στον τομεα του internet mobile που δεν καλυπτεται απο τα ελλειπη και πανακριβα κινητα?

 

Παντως για την ιστορια δεν ειναι η πρωτη φορα που εμπλεκεται στα pc η ΝΟΚΙΑ.

 

mikromikko3tt2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μην τρελαθούμε κι όλας, από τα ανακοινωθέντα specifications και μόνο είναι ανώτερο από Acer και MSI netbooks! Όπως επίσης, μετά από αυτά τα μοντέλα δεν είναι απαραίτητο να μεσολαβεί ένα τεράστιο κενό (είτε ποιότητας είτε τιμής) για να καταλήξουμε σε Macbook και Dell.

 

Anyway, ούτε με σφαίρες δε θα δούμε το συγκεκριμένο στα 330€ τελική τιμή, σε κανένα στάδιο του product life του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Αν το πουλαει πανω απο 330€ δε βλεπω να τραβαει.

Με τα τοσα παιρνω το Acer & Msi wind με μπαταρια 6cell

Δεν ειναι δα ουτε Macbook ουτε Dell..

 

Θα αστειεύεσαι βέβαια που θα κάνει τόσο!

 

Επίσης για τους χρόνους της μπαταρίας ας περιμένουμε λίγο γιατί με αυτό το σασΙ που βλέπω, έχω αρκετές επιφυλαξεις! Εκτός αν είναι θεωρητικοί χρόνοι όπως και στα κινητά...

B)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:17 ----------

 

Όπως επίσης, μετά από αυτά τα μοντέλα δεν είναι απαραίτητο να μεσολαβεί ένα τεράστιο κενό (είτε ποιότητας είτε τιμής) για να καταλήξουμε σε Macbook και Dell.

 

Επίσης και εσύ αστειεύεσαι τώρα! Σαφώς και μεσολαβεί τεράστιο κενό ανάμεσα στα netbooks και τα notebooks (πόσο μάλλον στα συγκεκριμένα που ανέφερες)! Έχεις δουλέψει με Atom cpu???

B)

 

Απλά περιμένω τα full specs για να έχω καλύτερη άποψη!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ανακοινώθηκαν νέοι dual core CULV cpus από την Intel... http://www.fudzilla.com/content/view/15180/1/

 

ευχαριστώ αλλά δεν θα την βγάζω με Atom για πολύ ακόμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και εσύ αστειεύεσαι τώρα! Σαφώς και μεσολαβεί τεράστιο κενό ανάμεσα στα netbooks και τα notebooks (πόσο μάλλον στα συγκεκριμένα που ανέφερες)! Έχεις δουλέψει με Atom cpu???

B)

 

Άντε, να το επαναδιατυπώσω:

 

Απαριθμώντας τα διαθέσιμα μοντέλα netbooks και notebooks που μπορούμε να βρούμε στην αγορά, από εκεί που βλέπουμε τα netbooks των 330€, ξαφνικά φτάνουμε στην κατηγορία του Macbook; Ενδιάμεσα μοντέλα (σε δυνατότητες και σε τιμή); Δεν; Κενό/Void?

 

Αυτό εννοούσα, τόσο δύσκολο ήταν... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακοινώθηκαν νέοι dual core CULV cpus από την Intel... http://www.fudzilla.com/content/view/15180/1/

 

ευχαριστώ αλλά δεν θα την βγάζω με Atom για πολύ ακόμα :P

 

ωραια αρα σιγα σιγα θα πρεπει να περιμενουμε προσφορες στα netbooks με τους τωρινους atom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Άντε, να το επαναδιατυπώσω:

 

Απαριθμώντας τα διαθέσιμα μοντέλα netbooks και notebooks που μπορούμε να βρούμε στην αγορά, από εκεί που βλέπουμε τα netbooks των 330€, ξαφνικά φτάνουμε στην κατηγορία του Macbook; Ενδιάμεσα μοντέλα (σε δυνατότητες και σε τιμή); Δεν; Κενό/Void?

 

Αυτό εννοούσα, τόσο δύσκολο ήταν... ;

 

Update: Nokia might be mum on the issue, but Intel tells Pocket-lint that it's got the 1.6GHz Intel Atom Z530 chipset, which isn't exactly known for its HD video prowess but can technically do up to 720p. No word on any other technology that make the HDMI port more logical, but if there is was, it's probably not coming from NVIDIA or Broadcom -- both companies have denied involvement with the Booklet.

 

Αν είναι έτσι ...μία από τα ίδια!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη λογική σου δηλαδή: H CPU («ή κάποια τεχνολογία που κάνει τη θύρα HDMI πιο λογική») είναι το μόνο component που δικαιολογείται να κάνει το Βooklet πιο ακριβό από τα υπόλοιπα netbooks. Τα παρακάτω θα πρέπει να επιδοτούνται από τον κατασκευαστή;

 

 

Η οθόνη είναι 10.1 ιντσών (glass)...πιθανόν η ανάλυση θα είναι 1366x768...

ενσωματωμένη υποστήριξη 3G/HSPA/Wifi δικτύων όπως και δυνατότητα A-GPS...

hdmi έξοδος...

Windows 7...

μπαταρία που η αυτονομία της θα φτάνει τις 12 ώρες...

αλουμίνιο κάλυμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, να το επαναδιατυπώσω:

 

Απαριθμώντας τα διαθέσιμα μοντέλα netbooks και notebooks που μπορούμε να βρούμε στην αγορά, από εκεί που βλέπουμε τα netbooks των 330€, ξαφνικά φτάνουμε στην κατηγορία του Macbook; Ενδιάμεσα μοντέλα (σε δυνατότητες και σε τιμή); Δεν; Κενό/Void?

 

Αυτό εννοούσα, τόσο δύσκολο ήταν... ;

 

Δλδ αναμεσα σε ενα netbook των 300ε-400ε μεχρι τα 1000ε του macbook δεν υπαρχουν αλλα laptop? Για πιο κενο ακριβως μιλαμε? Εκτος και αν μιλαμε για κενο στην glamouria, γιατι εγω βλεπω 12'' και 13'' laptop στα 500ε-800ε που ειναι πολυ ανωτερα απο το netbook της Nokia και πλησιαζουν αν δεν ξεπερναν ενα macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μπράβο φίλε Razor333, το διατύπωσες ακόμη καλύτερα από εμένα.

 

Το θέμα είναι πως τα Specs του ΝΟΚΙΑ (δεν τα θεωρώ ακόμη δεδομένα μέχρι να τα δούμε αναλυτικά επισήμως), δεν μπορούν να δικαιολογήσουν μια τιμή 700-800ευρώ! Ωραία η ποιότητα κατασκευής, super η ανάλυση, ακόμη πιο super το ενσωματωμένο 3G, αλλά αν στη βάση όλων αυτών έχεις τον απλό Atom και τα Windows 7 (ίσως και χωρίς το Aero που του δίνει μια σχετική ομορφιά) ...δεν αξίζει τον κόπο!

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση περιμένω τα επίσημα στοιχεία για να έχω την τελική μου άποψη!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως τα Specs του ΝΟΚΙΑ (δεν τα θεωρώ ακόμη δεδομένα μέχρι να τα δούμε αναλυτικά επισήμως), δεν μπορούν να δικαιολογήσουν μια τιμή 700-800ευρώ! Ωραία η ποιότητα κατασκευής, super η ανάλυση, ακόμη πιο super το ενσωματωμένο 3G, αλλά αν στη βάση όλων αυτών έχεις τον απλό Atom και τα Windows 7 (ίσως και χωρίς το Aero που του δίνει μια σχετική ομορφιά) ...δεν αξίζει τον κόπο!

 

Πάντως σε κάθε περίπτωση περιμένω τα επίσημα στοιχεία για να έχω την τελική μου άποψη!

B)

 

Καλα κανεις και περιμενεις τα τελικα specs ισως τελικα να εχει και μερικες εκπληξεις αυτο το netbook.

 

Τα windows 7 ειναι οτι καλυτερο εχω δει απο την MS ever, δεν εχουν καμια σχεση με τα vista, μονο το οτι τρεχουν πιο γρηγορα στο ταπεινο μου netbook απο τα ubuntu 9.04 λεει πολλα! Macosx δεν δοκιμασα, θα εκανα τον κοπο μονο αν υπηρχε official υποστηριξη και διανομη απο την apple, αλλα αυτο δεν προκειται να γινει ποτε.

Το aero τρεχει κανονικα στο gma950, λογικα θα τρεχει σε αυτο που θα εχει και το NOKIA.

 

Τελος τo 700ε-800ε ειναι θεωρητικο απο εμας, βασικα το παρακαναμε και το κακο ειναι οτι εχουμε στο μυαλο μας τα κινητα, αλλα εδω ειναι αλλος χωρος και δεν μπορει να το παρακανει η NOKIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...