Προς το περιεχόμενο

Aναβάθμιση RAM με χρήση για Overcloking


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι καθόλου δύστροπα αν ξέρεις να τα δουλεύεις, ίσως να χρειαστεί να ανεβάσεις λίγο το νΝΒ, και να παίξεις με DRAM Skews σε προχωρημένες ταχύτητες μόνο, που ούτως η άλλως θα έκανες, είτε έχεις 4x1 είτε 2x2. Η μητρική του φίλου μας εδώ δεν θα'xει ιδιαίτερο πρόβλημα, έχει περάσει και από τα χέρια μου :devil: με 4χ1, και ανεβαίνουν εύκολα. Αξίζει να πάρει 4χ1 διότι έχει τα D9KHX/D9GKX που ανεβάζουν τρέλα speeds και ρίχνουν πολύ σφιχτά timings, σε σχέση με τα 2χ2, των οποιών τα περισσότερα είναι Samsung IC's

 

Δεν ξερω. Ισως φταιγαν οι μνημες που ειχα βαλει. CSX Diablo III. Αν και για αυτες τις μνημες ακουγονται τα καλυτερα οταν ειναι σε 2Χ2 σε 4Χ1 που τις ειχα εγω ειχα θεμα. Ο Q8300 πανω απο 3Ghz δεν πηγαινε. Μολις κρατησα τα 2 απο τα 4 dimmakia πηγε στα 3.2 ανετα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν ξερω. Ισως φταιγαν οι μνημες που ειχα βαλει. CSX Diablo III. Αν και για αυτες τις μνημες ακουγονται τα καλυτερα οταν ειναι σε 2Χ2 σε 4Χ1 που τις ειχα εγω ειχα θεμα. Ο Q8300 πανω απο 3Ghz δεν πηγαινε. Μολις κρατησα τα 2 απο τα 4 dimmakia πηγε στα 3.2 ανετα ;)

 

Και είναι πολύ καλές οι συγκεκριμένες (με αυτές παίζω και'γω τώρα, αλλά DDR3 ;)). Δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι τα 1850, για παραπάνω πείραξα και τα subtimings. Ίσως ήταν και θέμα m/b...Anyway, για να μην βγούμε τελείως offtopic, 2χ2 οι OCZ που προαναφέρθηκαν και οι Dominator θα τον καλύψουν. Αν θέλει να ξεζουμίσει εντελώς τον cpu, ας δοκιμάσει 4χ1, κυρίως λόγω chip ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι πολύ καλές οι συγκεκριμένες (με αυτές παίζω και'γω τώρα, αλλά DDR3 ;)). Δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι τα 1850, για παραπάνω πείραξα και τα subtimings. Ίσως ήταν και θέμα m/b...Anyway, για να μην βγούμε τελείως offtopic, 2χ2 οι OCZ που προαναφέρθηκαν και οι Dominator θα τον καλύψουν. Αν θέλει να ξεζουμίσει εντελώς τον cpu, ας δοκιμάσει 4χ1, κυρίως λόγω chip ;)

 

τι φορανε αυτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι πολύ καλές οι συγκεκριμένες (με αυτές παίζω και'γω τώρα, αλλά DDR3 ;)). Δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι τα 1850, για παραπάνω πείραξα και τα subtimings. Ίσως ήταν και θέμα m/b...Anyway, για να μην βγούμε τελείως offtopic, 2χ2 οι OCZ που προαναφέρθηκαν και οι Dominator θα τον καλύψουν. Αν θέλει να ξεζουμίσει εντελώς τον cpu, ας δοκιμάσει 4χ1, κυρίως λόγω chip ;)

 

Oι μνημες τα σπανε. Ισως εφταιγε και η asrock μητρικη που ειχα και δεν τραβουσαν οι μνημες τοσο ψηλα και στο τελος μου καηκε (η μητρικη εφτανε FSB2000) και την αλλαξα με μια Asus P5Q3 Deluxe που ειχε προβλημα συμβατοτητας με αυτες τις μνημες, και ετσι πουλησα επεξεργαστη μητρικη, και γυρισα πισω τις μνημες και πηρα το συστημα που εχω τωρα... Παρ'ολα αυτα εχω παιξει με τις μνημες αυτες πριν τις γυρισω πισω σε αλλο pc και ανεβαινουν για πλακα και απροβληματιστα. Δυστυχως το πλαισιο τις σταματησε (ειχε 60 ευρω τα 2GB τοτε που τις πηρα).

 

Σε τι μητρικη τις ειχες βαλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι μνημες τα σπανε. Ισως εφταιγε και η asrock μητρικη που ειχα και δεν τραβουσαν οι μνημες τοσο ψηλα και στο τελος μου καηκε (η μητρικη εφτανε FSB2000) και την αλλαξα με μια Asus P5Q3 Deluxe που ειχε προβλημα συμβατοτητας με αυτες τις μνημες, και ετσι πουλησα επεξεργαστη μητρικη, και γυρισα πισω τις μνημες και πηρα το συστημα που εχω τωρα... Παρ'ολα αυτα εχω παιξει με τις μνημες αυτες πριν τις γυρισω πισω σε αλλο pc και ανεβαινουν για πλακα και απροβληματιστα. Δυστυχως το πλαισιο τις σταματησε (ειχε 60 ευρω τα 2GB τοτε που τις πηρα).

 

Σε τι μητρικη τις ειχες βαλει;

 

Αυτές που έχω τώρα, πάνω σε Rampage Extreme και Evolution.. Οι DDR2 πάνω σε DFI και Gigabyte P45

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές που έχω τώρα, πάνω σε Rampage Extreme και Evolution.. Οι DDR2 πάνω σε DFI και Gigabyte P45

 

Η rampage τα σπαει αρα λογικο να εισαι μια χαρα. Ασχετα αν πολλοι εδω διαφονουν με αυτο... Οτι πληρωνεις περνεις. Η Asrock τωνμ 96 ευρω μας αφησε χρονους με αυτες τις μνημες οταν προσπαθησα να τις ανεβασω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το λες, μου βγήκε η πίστη με τα gtls :lol:

 

 

(We hijacked this thread :shifty:)

 

Για να παμε intopic παλι. Για OC οποιες 1066 και να παρει ο φιλος θα ειναι μια χαρα. Μια καλη ψυξη να εχει πανω και θα ειναι μια χαρα. Εγω εχω δοκιμασει reaper και ειδα οτι ειναι παρα πολυ καλες. Dominator δεν εχω δοκιμασει αλλα ακουγονται πολυ καλα λογια. Για τις αλλες δεν εχω αποψη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλη ψυξη να εχει πανω και θα ειναι μια χαρα.

 

Ψύξη για τον επεξεργαστή ή τις μνήμες ? Για τον επεξεργαστή εχω την THERMALTAKE BIGTYPHOON νομίζω θεωρείται καλή.Βέβαια εχουν βγεί τώρα πολυ καλύτερες.Αλλα ετσι και αλιως εχω κάνει συντηριτικό Overcloking δεν τον λιώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψύξη για τον επεξεργαστή ή τις μνήμες ? Για τον επεξεργαστή εχω την THERMALTAKE BIGTYPHOON νομίζω θεωρείται καλή.Βέβαια εχουν βγεί τώρα πολυ καλύτερες.Αλλα ετσι και αλιως εχω κάνει συντηριτικό Overcloking δεν τον λιώνω.

 

Για την παθητικη ψυξη που εχουν οι μνημες πανω ηδη εννοω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενεργητική ψύξη της μνήμης είναι υπερβολή ? Εχω δεί ενα εξάρτημα της Corsair με δύο ανεμιστήρες που ψύχουν την μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...