Προς το περιεχόμενο

Διαφορά επιδόσεων Dual Channel Ram


nadware1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αναβαθμίσω λίγο τη μνήμη σε ένα παλιό laptop που χρησιμοποιείται κυρίως για internet κ απλές εφαρμογές., ώστε να μη καθυστερεί ΤΟΣΟ κ ο σκληρός, που τώρα χρησιμοποιείται ως εικονική ram.

Αυτή τη στιγμή έχει 2Χ256, οπότε σκεφτόμουν να αγοράσω 1024 ώστε να έχω 1Χ256 + 1Χ1024.

Μήπως όμως θα ήταν προτιμότερο (από θέμα απόδοσης) να έπαιρνα 2Χ512 κ να δουλεύανε dual channel;

Τι λέτε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις 2 x 1024. Κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά θα κερδίσεις πολλά. Κλείνεις τελείως και το swap, δε σου χρειάζεται πλέον.

 

Οι τιμές στις μνήμες έχουν πέσει, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις "τσιγκουνιές".

 

(υποθέτω ότι μιλάμε για DDR2 πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον Σπυρο. Παντως και με 1gb τη δουλεια σου θα την κανεις παραπανω απο καλα. Απλα τα 2gb ειναι πλεον πολυ φθηνα, so δινεις κατι παραπανω, και το παιρνεις πισω σε αντοχη στο χρονο

.

Για το dual channel δε θα δεις αισθητη διαφορα, για τη χρηση που κανεις, αρα μην σε απασχολει και πολυ. Απτην αλλη ισως χρειαστει να αφησεις εκτος το 256 γιατι παντα υπαρχει η πιθανοτητα να σκαλωσει η μητρικη με 2 διαφορετικου τυπου μνημες και να μη bootαρει. Αποψη μου ειναι να μην δοκιμασεις καν να τις λειτουργησεις μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και με 1gb τη δουλεια σου θα την κανεις παραπανω απο καλα.

 

Ενταξ, οχι και ανετα με ενα γιγα.

Εμενα με τα Win 7 μου πιανει μονο 700-800 mb κατα την εκινηση και χωρις προγραμματα ανοιχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξ, οχι και ανετα με ενα γιγα.

Εμενα με τα Win 7 μου πιανει μονο 700-800 mb κατα την εκινηση και χωρις προγραμματα ανοιχτα.

 

To λειτουργικο παιζει μεγαλο ρολο.

εγω στο desktop pc μου, εχω 1gb ram σε core 2 duo 1.8ghz και τρεχω απροβληματιστα football manager 09/mozilla με 2-3 tabs ανοιχτα και ενα pdf. Αν κλεισω το μανατζερ, πολυ ευκολα ανοιγω 3-4 παραθυρα ακομα, πχ word, windows explorer κλπ. Σε ολα αυτα βαζουμε και το nod32 στο background.

Αποτι καταλαβα για τετοια χρηση το θελει -χαμηλων απαιτησεων-. Με ενα καλο software setup θα την παλεψει ανετα, θεωρω. ΠΧ να μη φορτωσει ασκοπα το λειτουργικο με αχρηστες εφαρμογες και services να τρεχουν στο background, να επιλεξει ελαφρυ antivirus κλπ, να επιλεξει XP για OS.

Σε καθε αλλη περιπτωση, ειδικα αν σκοπευει σε vista/win7 τοτε ναι 1gb ειναι ασφυκτικα λιγο.

 

Και στη δουλεια μου που ανοιγαμε 3-4 εφαρμογες ταυτοχρονα (word, exclel, explorer, acrobat reader, windows explorer, nod32) σε μονιμη βαση ανοιχτα δεν ειχα αντιληφθει προβλημα. Αν ηθελες εκει ομως να ανοιξεις κατι επιπλεον τοτε ναι το μηχανημα γονατιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι DDR2's έχουνε πέσει σε τόσο χαμηλά επίπεδα τιμών, που είναι πλέον τελείως μίζερο να καθόμαστε να συζητάμε περί, μήπως,πως,εάν,γιατί. Έχετε αποκτήσει σχεδον όλοι κακές συνήθειες από εποχές Windows XP στο θέμα της RAM, καιρός να "αναβαθμιστείτε" στο σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι DDR2's έχουνε πέσει σε τόσο χαμηλά επίπεδα τιμών, που είναι πλέον τελείως μίζερο να καθόμαστε να συζητάμε περί, μήπως,πως,εάν,γιατί. Έχετε αποκτήσει σχεδον όλοι κακές συνήθειες από εποχές Windows XP στο θέμα της RAM, καιρός να "αναβαθμιστείτε" στο σήμερα.

 

Nαι, αλλά οι ddr έχουν 40-50€/1gb k δε το θεωρώ ΤΟΣΟ μίζερο να ρωτάω αν αξίζει κάτι που κοστίζει περίπου 80-100€ για 2gb μνήμης, σε ένα παλιό laptop...

 

Anyway, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα αρκεστώ μάλλον στην αγορά 1 επιπλέον gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...