Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση με πολλά PCIe slots;


StavrosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον προσεχή μήνα θα αναβαθμίσω το σύστημά μου.

Θέλω προς το παρόν να πάρω μόνο μητρική-μνήμη-επεξεργαστή. Το τροφοδοτικό είναι seasonic 650W οπότε αντέχει οποιοδήποτε επεξεργαστή.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει αρκετά PCIe slots, και τουλάχιστον 4GB RAM.

Έχω ήδη 3 κάρτες PCIe (Radeon, Perc 5/i, DVB-S2) οι οποίες είναι χ16, χ8 και χ1 αντίστοιχα. Θέλω να έχει τουλάχιστον άλλη μία χ8 για μελλοντική αναβάθμιση (sata3 ή usb3)

Τιμή:Γύρω στα 400€.

 

Το έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν έχω βγάλει ακόμα άκρη. Έχω μια προτίμηση σε AM3 επειδή θα είναι πιο αναβαθμίσιμο στο μέλλον, αλλά είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις.

Όποιος το έχει ψάξει πρόσφατα ας μου δώσει τα φώτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το προτιμοτερο θα ηταν να περιμενεις ελαχιστα για τη νεα πλατφορμα της ιντελ, σου εφτιαξα ενα συστημα αφου προτιμας και AMD με mobo με βολικα pci, 8gb μνημης, Low watt δυνατο χ4 και αρκετα αξιολογη ψυκτρα.@349,99 €

captureffo.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αλλά η μητρική έχει 3 PCI, ενώ χρειάζομαι τουλάχιστον 3 PCIe = PCI express.

Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω την νέα πλατφόρμα της intel, αλλά ανησυχώ ότι δεν θα είναι αναβαθμίσιμη.

Πότε βγήκε ο i7; Για πόσο καιρό ακόμα θα υποστηρίζεται το socket του;

Πότε βγήκε ο προηγούμενος επεξεργαστής και ο προπροηγούμενος επεξεργαστής από τον i7; Κυκλοφορούν ακόμα καινούργιοι επεξεργαστές για τα socket τους;

Έχω την εντύπωση ότι η AMD υποστηρίζει τα socket της με νέους επεξεργαστές για υπερδιπλάσια χρόνια σε σχέση με την intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αλλά η μητρική έχει 3 PCI, ενώ χρειάζομαι τουλάχιστον 3 PCIe = PCI express.

Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω την νέα πλατφόρμα της intel, αλλά ανησυχώ ότι δεν θα είναι αναβαθμίσιμη.

Πότε βγήκε ο i7; Για πόσο καιρό ακόμα θα υποστηρίζεται το socket του;

Πότε βγήκε ο προηγούμενος επεξεργαστής και ο προπροηγούμενος επεξεργαστής από τον i7; Κυκλοφορούν ακόμα καινούργιοι επεξεργαστές για τα socket τους;

Έχω την εντύπωση ότι η AMD υποστηρίζει τα socket της με νέους επεξεργαστές για υπερδιπλάσια χρόνια σε σχέση με την intel.

 

οκ καταλαβα λαθος...

 

 

Oσο για τον i7@1366 που λες η ιντελ εχει ανακοινωσει καινουργιο επεξεργαστη που θα ειναι απλησιαστος σε τιμη..

Το καλο με την καινουργια πλατφορμα της ιντελ ειναι οι αξιολογες επιδοσεις σε χαμηλη καταναλωση αλλα και η υποστηριξη 32nm...

 

 

Στην παρακατω συνθεση εβαλα 8gb ram πιστευω πως θα χρειαστει μελλοντικα. Aν ξεφευγει πολυ το budget κρατας μονο τα 4.

 

 

capture2a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαβα λαθος...

 

 

Oσο για τον i7@1366 που λες η ιντελ εχει ανακοινωσει καινουργιο επεξεργαστη που θα ειναι απλησιαστος σε τιμη..

Το καλο με την καινουργια πλατφορμα της ιντελ ειναι οι αξιολογες επιδοσεις σε χαμηλη καταναλωση αλλα και η υποστηριξη 32nm...

 

 

Στην παρακατω συνθεση εβαλα 8gb ram πιστευω πως θα χρειαστει μελλοντικα. Aν ξεφευγει πολυ το budget κρατας μονο τα 4.

 

 

capture2a.png

 

αλλαγες: 2ΧCZ Platinum 2GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 7-7-7-24, OCZ3P16002GK)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=14&category=1000000293&product=1209272

 

AMD Phenom II 955 Quad Core Socket AM3 4000 MHz Box Black Edition (HDZ955FBGIBOX)

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=13490&cat=2

 

εισαι κομπελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα στο πλαίσιο και μια μητρική με 4 PCIe slots (asrock M3A785GXH)

Τι διαφορές έχει το 790 με το 785;

 

Και αυτό

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1310437

MSI 790FX-GD70 με 5 PCIe slots.

Αξιζεί;

 

...σνιφ

Παλιά τα ήξερα όλα απ'έξω και με ρωτάγαν για αγορές, τώρα με την αναβάθμιση το αντίστροφο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Phenom II X3 720 (sAM3, 2.8 GHz, Cache 7.5MB)

MSI 790FX-GD70 (sAM3, DDR3, 790FX)

 

http://www.bit-tech.net/hardware/motherboards/2009/05/04/msi-790fx-gd70/1

 

Για τις RAMS, κανε λίγη υπομονή για τα νέα dual channel kits που θα έρθουν σε λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Phenom II X3 720 (sAM3, 2.8 GHz, Cache 7.5MB)

MSI 790FX-GD70 (sAM3, DDR3, 790FX)

 

http://www.bit-tech.net/hardware/motherboards/2009/05/04/msi-790fx-gd70/1

 

Για τις RAMS, κανε λίγη υπομονή για τα νέα dual channel kits που θα έρθουν σε λίγο καιρό.

Τι καλό θα έχουν;

Υπάρχει περίπτωση να κυκλοφορήσουν επιτέλους 2χ4GB σε λογικές τιμές;

Δεν θέλω να πάω σε 4x2GB γιατί δεν θα έχω περιθώρια αναβάθμισης. Ξέρω ότι είναι ήδη πολλά τα 8, αλλά δεν θέλω να αισθάνομαι περιορισμένος στο θέμα τις αναβάθμισης. Επιπλέον με 2χ4 η μητρική θα υπερχρονίζεται καλύτερα απ'ότι με 4χ2 (πολλές μητρικές το λένε και στο εγχειρίδιο ότι για υπερχρονισμό, μόνο με 2 dimm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unlocked Multiplier. Εκτός αν θες να παίξεις με το uncore και να ανεβάσεις την συχνότητα του IMC, εκεί θα υπάρξει πρόβλημα με τα 8GB. Σε setup AMD/AM3 8GB, προσωπικά θα πήγαινα με τις ποιο φθηνές DDR3's 1066 CL7 και κάτω για απόλυτη σταθερότητα και μια CPU με ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή, το πλεονέκτημα των 8GB στα Windows 7 64bit αναιρεί τις διαφορές στα benchmarks με τις ποιο γρήγορα χρονισμενές rams στα 4GB σε πραγματική καθημερινή χρήση, άποψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...