Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση με ελεύθερο προϋπολογισμό


StavrosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή και το ψάξιμο είναι μεγάλη απόλαυση, όποιος θέλει ας βοηθήσει.

Περιμένω προτάσεις για υπερσυστήματα.

 

Ο υπολογιστής προορίζεται για τεχνικό γραφείο.

Προϋπολογισμός: Έως 6.000€ (θα πληρώσω μόνο ένα ποσοστό από την τσέπη μου)

 

Οθόνη λέω να πάρω 30", μάλλον της samsung.

Στην τιμή πρέπει να περιλαμβάνεται έγχρωμος laser με δυνατότητα εκτύπωσης διπλής όψης και φωτοτυπικό ή πολυμηχάνημα.

 

Τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
καταρχάς πήγαινε για το 30αρι της Dell :P

 

τώρα για πλατφόρμα προτιμάς socket 1366 core i7 ή socket 1156 core i7?

 

Δεν με παίρνει για της Dell.

Την έχω βάλει στο μάτι από την 3007wfp, και η 3008wfp είναι ακόμα καλύτερη.

Δυστυχώς, τιμή στην Ελλάδα είναι 2000 ευρώ.

Αν βάλεις και έναν καλό έγχρωμο laser εκτυπωτή με 1200 ευρώ, μένουν 2800 για το PC.

Θα δούμε βέβαια, ίσως να την πάρω.

Ποια είναι καλύτερη, η DELL ή η EIZO 30"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται το Panel , εγώ ψηφίζω Dell πάντα γιατί οι EIZO συνήθως έχουν τρελές τιμές για κάποια TN panel...

Κατά τα άλλα με τί θα ασχολείτε το τεχνικό γραφείο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει έναρξη σαν Μηχανολόγος Μηχανικός.

Προσεχώς θα προσθέσω δραστηριότητα για δραστηριότητες σχετικά με πληροφορική (δημιουργία εφαρμογών, ιστοσελίδων, κτλ).

Θα χρησιμοποιεί και ο αδερφός μου τον υπολογιστή στο ίδιο γραφείο, ο οποίος είναι πολιτικός μηχανικός.

Για το σχέδιο η μεγάλη οθόνη είναι εργαλείο. Κάθε φορά που παίρνω μεγαλύτερη οθόνη διαπιστώνω πόσο χρόνο έχανα με την προηγούμενη με το pan & zoom.

Έχω περάσει από όλες τις διαστάσεις σχεδόν (CRT 12 hercules, CRT 17, CRT 19, TFT 20, TFT24). Αν πας σε μεγαλύτερη διάσταση βλέπεις μια ικανοποιητική διαφορά. Αν από την μεγάλη πας σε μικρότερη, βλέπεις τρελή διαφορά και απορείς πως εργάζονται επαγγελματίες με μικρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2800 για το pc είναι λίγα;;;

Πήγαινε με κλειστά μάτια για την οθόνη..Που είναι εργαλείο και την χρειάζεσαι.

Ακόμη και ότι ακριβότερο να βάλεις μέσα πάνω από 2000 pc δεν βγαίνει ειδικά αν δεν προορίζεται για παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το μηχάνημα θα τρέχει και cad, λέω να πάρω μια quadro.

Δυστυχώς είναι ακριβές, αυτό ανεβάζει τις τιμές.

Όταν μια απλή geforce παίζει στην τιμή από 27€ έως 450 περίπου, οι quadro ξεκκινάνε (entry level) από τα 160 και φτάνουν τα 1850. Ίσως συμβιβαστώ με μια 3870 softmoded σε FireGL (αντίστοιχη της quadro)

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=20&category=69977867&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE6D1C166B2ADF9B3B24186609B4E67995F9C4B22854EC782CAB27BB4B34F05DB10D05FAA67F4D47E01864F64677D3D71911177598E028096EB5C91F5A06CF8F6934AFABC0E5EDBDEA9FE6857897DE1E081AD5E7882CCAF00D9D3B6A726DFE2E03848541593384BE6B6ED035C03EFA8494E7525D32833E2614

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν με παίρνει για της Dell.

Την έχω βάλει στο μάτι από την 3007wfp, και η 3008wfp είναι ακόμα καλύτερη.

Δυστυχώς, τιμή στην Ελλάδα είναι 2000 ευρώ.

 

δεν γίνεται να την πάρεις από εξωτερικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθετω θα το παρεις με το προγραμμα επιδοτησης σωστα ?

 

αν ναι εχε στο νου σου οτι ΑΝ επιλεγεις θα αρχισουν να δινουν τα λεφτα σε 6 μηνες περιπου. χρονος αρκετα ως πολυ μεγαλος για hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά πού μπορείς να κινηθείς με τέτοιο καρούμπαλο στην τσέπη.

Έβαλα την συγκεκριμένη μητρική για να έχεις το περιθώριο να πας σε 12Gb ram αν το θεωρήσεις απαραίτητο.

 

(ψιλοχαϊδευόμουν την ώρα που έφτιαχνα την σύνθεση).

:P

 

71824559.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stavros.

 

Στα λεφτά που διαθέτεις αγοράζεις και δυνατό PC και MacPro μηχάνημα μαζί με τα monitors.

 

Θα σου πρότεινα να το δεις πολύ ποιο σοβαρά και να βρεις έναν "σπεσιαλίστα" builder οχι overclocker, ώστε να σε βοηθήσει και στις επιλογές αλλά και στο στήσιμο.

 

Η δικιά μου πρόταση είναι να συμβουλευτείς τον Thresh για τα Panels της Dell πρώτα, να ξεκαθαρίσεις το θέμα Monitor και έπειτα τα υπόλοιπα.

 

6 χιλιάρικα είναι μεγάλο ποσό και μπορείς με έξυπνους συμβιβασμούς να στίσεις ένα ολόκληρο γραφείο, File/Print Servers κτλπ. Οπωσδήποτε να στηθεί ένας File Server με το Windows Home Server επάνω για τις ανάγκες του γραφείου και όχι μόνο...

 

Ξεκίνα με τα Monitors και μετά βάλε πλάνο για τα υπόλοιπα μηχανήματα ένα προς ένα. Ε δω είμαστε να πούμε μια άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς καλύπτει μόνο έναν υπολογιστή, εκτός αν πάρω ένα σταθερό και ένα φορητό οπότε πάμε στους 2.

Δύο σταθερούς δεν μου δικαιολογούν για να φτιάξω File server. Ίσως βάλω για file server ένα παλιό φορητό που έχω. Και να πέσει το ρεύμα δεν κινδυνεύουν τα αρχεία μου, και οι μελέτες είναι συνήθως μικρότερες από 100ΜΒ οπότε με καλύπτει.

 

Για οθόνη μάλλον θα πάω στην Dell.

Τώρα μένουν τα υπόλοιπα.

 

Λέω για αυτά

Η κάρτα γραφικών θα αλλάξει, την έβαλα ενδεικτικά για την τιμή.

Πρέπει τώρα να αρχίσω την δίαιτα στην σύνθεση γιατί πάει ψηλά.

post-6684-129063023126_thumb.jpg

post-6684-129063023129_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε τις περικοπές τότε.

Επεξεργαστή μπορώ να πάρω τον 920 αντί για τον 950 (-250€)

Δίσκο τον X25 της intel (-180€)

Μνήμη 6GB αντί για 12GB (-140€)

Τι άλλο να αλλάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...