Προς το περιεχόμενο

παλιο pc σε hd tv


manic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στον ορίζοντα ειναι η αγορα μια hd tv λοιπον ηρθε η ωρα για να αναβαθμίσω ενα pc που εχω. Η χρηση του θα ειναι αναπαραγωγη ταινιων (σε hd-full) και κανενα παιχνιδακι οχι πολυ βαρύ κανενα pro τπτ τέτοιο το pc ειναι πολυ παλιο

 

cpu: intel pentium 4 στα 2.4

μνημη: 521 mb

κατρα γραφικων: agp (!) δεν υποστηριζει hd ποτε πεταμα...

και ενα δισκο καμενο παω για αλλων (εχω εξωτερικο 500αρι οποτε παω για κατι μικρο)

 

εγω ελεγα να βαλω τα εξης:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554675 (νομιζω δεν ειναι ddr2 θα το δω αυτο)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513363

 

χρειαζεται τπτ αλλο (ξερω ο επεξεργαστης ειναι μικρος αλλα που να τον αλλαξω ...)?

 

 

υγ: να πω οτι η οθονη ειναι 32'' οποτε αν παιζει και σε hd ready ποιοτητα δεν υπαρχει καποιο προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω να σου απαντησω αν ειναι αρκετος ο επεξεργαστης σου αλλα εχε υποψιν πως η μητρικη σου παιρνει τους παλιους IDE σκληρους και παλιες-ακριβες μνημες.

 

πολυ χοντρικα με 150-180 ευρω φτιαχνεις καινουργιο AMD συστημα με την καρτα γραφικων που ανεφερες.

 

ΥΣ το οποιο συστημα θα ειναι 10 φορες καλυτερο απο το δικο σου και αρκετα αναβαθμισιμο ( τα λεφτα που θα δωσεις για μνημη και σκληρο για τον P4 θα πανε χαμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε manic εμενα με σύστημα intel pentium D(2,8) 2gb ram και μια 6800 Κάρτα γραφικών κολλάνε η ταινίες hd(720p/1080p) στην 22''αρα μου οπότε δεν νομίζω να καταφέρεις να αξιοποίησης αυτο το pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω να σου απαντησω αν ειναι αρκετος ο επεξεργαστης σου αλλα εχε υποψιν πως η μητρικη σου παιρνει τους παλιους IDE σκληρους και παλιες-ακριβες μνημες.

 

πολυ χοντρικα με 150-180 ευρω φτιαχνεις καινουργιο AMD συστημα με την καρτα γραφικων που ανεφερες.

 

ΥΣ το οποιο συστημα θα ειναι 10 φορες καλυτερο απο το δικο σου και αρκετα αναβαθμισιμο ( τα λεφτα που θα δωσεις για μνημη και σκληρο για τον P4 θα πανε χαμενα)

 

φίλε manic εμενα με σύστημα intel pentium D(2,8) 2gb ram και μια 6800 Κάρτα γραφικών κολλάνε η ταινίες hd(720p/1080p) στην 22''αρα μου οπότε δεν νομίζω να καταφέρεις να αξιοποίησης αυτο το pc

 

δεκτο μπορειτε να μου προτείνεται ενα pc οσο το δυνατον φτηνοτερο για τν σκοπο που το θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε manic εχω παρόμοιο σύστημα p4 @ 2.4Ghz , 1Gb ram , agp 8x nvidia (δεν θυμάμαι αλλά είναι μια fanless πάμφθηνη) και το έχω σύνδεσει με lg 32" full hd μέσω hdmi καλωδίου. Με KMplayer 720p παίζει με κολλήματα , 1080p ούτε λόγος . Όμως με Media Player Classic και CoreAVC είδα κανονικά 720p ταινία.Οποτε πιστεύω με μια αναβάθμιση ram και μια μέτρια vga μια χαρά θα δεις ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φθηνοτερη λυση ειναι αυτη:μητρικη

επεξεργαστησ

ram

K εχεις ενα συστημα που παιζει για πλακα hd με την ενσωματωμενη καρτα γραφικων οπως κ pro(δοκιμασμενο απο εμενα).Επιαης ειναι κ αναβαθμισημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ παιδια η τελευταια λυση μου φαίνεται και προσιτή θα το κοιταξω βσκ θα δω εαν παιζει ετσι οπως ειναι (τελειως απιθανο) και μετα θα κανω τις απαραίτητες ενέργειες.

 

υγ: πηγα στο πλαισιο σμρ εκανα την ιδια ακριβως ερωτηση στο τυπο εκει και μου λεει κατω απο 500 ευρω δεν γινεται... (αντε γεια!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακους οτι σου λεει ο καθενας!Το συστημα που σου προτεινω ειναι ετη φωτος μπροστα στο δικο σου.Κ αργοτερα βαζεις κ ενα σκληρο δισκο κ τελειωσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακους οτι σου λεει ο καθενας! Το συστημα που σου προτεινω ειναι ετη φωτος μπροστα στο δικο σου.Κ αργοτερα βαζεις κ ενα σκληρο δισκο κ τελειωσες!

 

+1 και από εμένα. Όπως τα λέει ο kostas_22 είναι τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά εμενα το pc κολλάει σε hd 720p Μέτα απο λιγη ωρα που αρχίζει η αναπαραγωγή για 1080p δν το συζητάμε το σύστημα είναι το εξής pentium D (2.8) Ram 2048 στα 667 και την Nvidia 6800 ultra......

εαν άλλαζα Κάρτα γραφικών και έβαζα π.χ αυτη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.514313 θα συνέχιζε να κολλάει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω δεν αξίζει να επενδύσεις σε τόσο παλιό μηχάνημα. Μπορείς να στήσεις ένα ολοκαίνουργιο που θα τρέχει τα πάντα με σχεδόν €200...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακομα μαλλον παω προς την συνθεση του kosta_22 αλλα εχω μια απορια στο παλιο pc εχω αυτα τα 2 να τα πεταξω?

http://www.netcomdirect.com/pidv16xinidd.html

http://www.dustinhome.se/pd_5010098662.aspx

 

και κατι αλλο με αυτην την συνθεση το 350w τροφοδοτικο θα ειναι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ρώτησα επειδή το pc ειναι σχετικά πιο καινούριο απο του φίλου manic....διπύρηνος αντί για μονοπύρηνο .....ddr2 στα 2048 αντι για ddr στα 512 και υποδοχή για καινούριες κάρτες γραφικών και είπα μπας και σώνετε με κάνα 50ευρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...