Προς το περιεχόμενο

Windows 7 32bit VS 64bit - ποιο να προτιμήσω, γιατί, ιδιαιτερότητες, απορίες


.:VenoM:.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θερμοκρασιες μπορεις να δεις απο αρκετα προγραμματα και με μικροτερο footprint στην ram σου.Αν θες να βλεπεις processes κλπ μπορεις επισης να χρησιμοποιησεις μπολικα και παλι προγραμματα.

Mode εννοεις να ανεβοκατεβαζεις την συχνοτητα της cpu?Μπορει να το κανει και απο μονος του ο Q6600 χωρις καποιο utility.

Ψαξε και εναλλακτικες λυσεις οσων κανει το AI Suite.

Επισης εχε στο νου σου πως σε λιγους μηνες,παπαλα η υποστηριξη των xp.

 

Thnx παιδια... πάμε σε 7 χ64 δηλαδή...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω αυτο το pc http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.905198 με την διαφορα οτι του εχω περασει windows 7 ultimate 32bit....

εχθες του εβαλα 4gb ram αλλα λεει οτι μονο τα 3gb ειναι διαθεσιμα για χρηση...απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο internet ειδα οτι φταιει το 32bit λογισμικο....αξιζει να περασω 64bit λογισμικο και αν ναι υποστηριζεται απο το cpu....το pc το χρησιμοποιω για προγραμματα οπως το photoshop,καποια σχεδιαστικα προγραμματα για την σχολη μου rhinoceros,autocad,matlab,office και ελαχιστα για gaming.....ευχαριστω εκ των προταιρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθησα να βαλω 64dit windows 7 αλλα δεν βρισκω καποιους drivers οποτε ξαναγυρισα σε 32 bit...δεν υπαρχει κανενας τροπος να δουλεψει ολη η μνημη ram σε 32bit windows 7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια συσκευή δεν βρήκες drivers;

 

---------- Προσθήκη στις 16:51 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:51 ----------

 

Σε τι δεν βρήκες drivers;

 

Alter... τα λόγια είναι περιττά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρηκα chipset drivers,card reader και για την πινακιδα αφης,δοκιμασα καποιους drivers vista 64bit αλλα δεν ειχε αποτελεσμα.....σε 32bit vista μου αναγνοριζει και τα 4 gb ram μολις βαζω το sp1....δεν υπαρχρι τροπος να αναγνωριστει και απο τα 32bit windows 7....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι chipset έχει η μητρική σου; Το πιθανότερο είναι να μην χρειάζεται καν drivers.

Για τα υπόλοιπα αν δε μας πεις ποια είναι, πάσο.

 

Τα vista32bit sp1, βλέπουν μεν την συνολική ποσότητα μνήμης, αλλά έχουν την δυνατότητα να αξιοποιήσουν πάλι μόνο αυτή που μπορούν βάση του 32bit περιορισμού.

Δηλαδή από 3 εώς 3.25 gb, οπότε δώρο-άδωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν είχα πρωτοβάλει τα vista 64 δεν είχα drivers για τον raid controller της motherboard, αλλά την πρώτη φορά που μπήκε στο windows update τους βρήκε και τους κατέβασε... δοκίμασε μήπως υπάρχουν και οι δικοί σου drivers στο windows update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βρηκα chipset drivers,card reader και για την πινακιδα αφης,δοκιμασα καποιους drivers vista 64bit αλλα δεν ειχε αποτελεσμα.....σε 32bit vista μου αναγνοριζει και τα 4 gb ram μολις βαζω το sp1....δεν υπαρχρι τροπος να αναγνωριστει και απο τα 32bit windows 7....?

 

πινακιδα αφής εννοείς το touchpad ή κάποιο digitizer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...