Προς το περιεχόμενο

Aγορα Pc με ΧP αξιζει ?


konstantinos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας φιλος μου θελει να αγορασει καινουργιο υπολογιστη και συγκεκριμενα να βαλει επεξεργαστη i7 και αρκετη μνημη RAM 4gb.Παιχνιδια δεν παιζει .Το θεμα ειναι οτι θελει να βαλει τα xp και οχι καποιο καινουργιο λειτουργικο και με ρωτησε αν αυτο μπορει να επηρεασει την αποδοση του συστηματος.Το λεω με την εννοια οτι οι drivers px του motherboard μπορει να τρεχουν καλυτερα σε vista ή σε 7 απο οτι σε xp ή επισης οι drivers της καρτας γραφικων να εχουν καλυτερη ανταποκριση με τα καινουργια windows.Θα εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα αν βαλει τα xp ή αξιζει να βαλει καινουργιο λειτουργικο?

Σημειωτεον χρησιμοποιει autocad ,οffice και internet ,αυτα και τιποτα αλλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δε παιζει games κανενα προβλημα!!!αλλα και να επαιζε παλι δεν θα ειχε προβλημα εμενα το μονο που δε μου αρεσει στα xp ειναι οτι σου αναγνωριζει μεχρι 3gb ram!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για μενα αν βαλεις ΧP σε τετοιο συστημα θα επρεπε να σε κρεμασουν στο Συνταγμα για παραδειγματισμο :P, αλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα βαζεις ό,τι θες και κανέναν δε ρωτάς. Μονο και μονο για το search στα XP δε θα επρεπε να το σκεφτεσαι καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δε παιζει games κανενα προβλημα!!!αλλα και να επαιζε παλι δεν θα ειχε προβλημα εμενα το μονο που δε μου αρεσει στα xp ειναι οτι σου αναγνωριζει μεχρι 3gb ram!!!

 

 

Γενικά η εποχή που διανύουμε είναι η εποχή της "μετάβασης" απο 32Bit σε 64bit.

Η αλλαγή αυτή είναι πολύ σημαντική και έχει να προσφέρει πολλά, μεταξύ των οποίων και την απελευθέρωση της διαθέσιμης μνήμης που θα μπορεί να δεί το λειτουργικό μας σύστημα.

Για να καταλάβεις οι υπολογιστές του σήμερα (π.χ. οι Core 2 - Duo και Quad Core, Ι7 - Nehalem) είναι ήδη 64bit αρχιτεκτονικής. Απλώς θα πρέπει να τα συνοδέψει και το κατάλληλο 64bit Λειτουργικό Σύστημα και στην συνέχεια οι ήδη υπάρχουσες εφαρμογές (πχ. Photoshop, κλπ) να γίνουν και αυτές 64bit για να ολοκληρωθεί το "Transition" απο 32bit σε 64bit.

 

Τα WinXP είναι πανάρχαιο λειτουργικό. Ίσως είναι όμως το καλύτερο που έχει βγάλει η Microsoft μέχρι και τα Vista (τα Vista είναι αίσχος), αλλά αυτό δε σημαινει οτι είναι και καλό...!!!

Επίσης μία άλλη παράμετρος που πρέπει να συν-υπολογίσεις είναι το "εως πότε θα υποστηρίζεται το λειτουργικό" απο την microsoft.

 

Καλύτερα βάλε Win7 64bit.

 

Αυτά...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βάλει windows 7...δεν δικαιολογούνται XP σε τέτοιο σύστημα

 

μην το ξαναπεις αυτο! τα XP ειναι το καλητερο λειτουργικο μακραν απο windows.

και ισως και να παραμεινει και μετα τα 7.

 

*ο μονος λογος που θα βαλεις windows 7 ειναι αυτο που ειπε ο φιλος μου παραπανο... "εως πότε θα υποστηρίζεται το λειτουργικό" απο την microsoft." *(Windows XP)*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μία άλλη παράμετρος που πρέπει να συν-υπολογίσεις είναι το "εως πότε θα υποστηρίζεται το λειτουργικό" απο την microsoft.

 

Με επίσημη ανακοίνωση της που έκανε πέρσι αν δεν απατώμαι, η microsoft δήλωσε ότι θα υποστηρίζει τα XP έως και το 2012...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επίσημη ανακοίνωση της που έκανε πέρσι αν δεν απατώμαι, η microsoft δήλωσε ότι θα υποστηρίζει τα XP έως και το 2012...

 

εαν ειναι ετσι τοτε μεχρι τοτε θα εχεις αλλαξει ολο το hardware και οχι το λειτουργικο!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
μην το ξαναπεις αυτο! τα XP ειναι το καλητερο λειτουργικο μακραν απο windows.

και ισως και να παραμεινει και μετα τα 7.

 

*ο μονος λογος που θα βαλεις windows 7 ειναι αυτο που ειπε ο φιλος μου παραπανο... "εως πότε θα υποστηρίζεται το λειτουργικό" απο την microsoft." *(Windows XP)*

 

δημοφιλέστερο, επιτυχημένο σίγουρα...το καλύτερο σίγουρα όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δημοφιλέστερο, επιτυχημένο σίγουρα...το καλύτερο σίγουρα όχι...

 

συμφωνω απολυτα!! αφου τις σημερινες και αυριανες αναγκες δεν τις καλυπτει πλεον ολες, δεν μπορεις να λες οτι ειναι το καλυτερο..! ηταν οντως το πιο επιτυχημενο λειτουργικο, μεχρι σημερα, αλλα τωρα πια "πνεει τα λοισθια". πιστευω οτι τα 7 ειναι αιωνες μπροστα. ξερεις πολλα λειτουργικα, που μολις τα βαζεις να δουλευουν ολες οι συσκευες χωρις drivers? εμενα με εξεπληξε αυτο..! ασε που κανει πολυ καλυτερη διαχειριση μνημης,εχει ειπωθει αυτο πολλες φορες, το επιβεβαιωνω και εγω. και μαλιστα μιλαω για την RC εκδοση!!!

εχω και τα 3 λειτουργικα της μικρομαλακης -XP, vista, 7- και μου αρεσει να δουλευω περισσοτερο στα 7. και ακομα δεν ειναι η τελικη εκδοση, ουτε εχει 100% ακομα, υποστηριξη σε drivers, αλλα βαδιζουν με ταχυτατους ρυθμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
και μου αρεσει να δουλευω περισσοτερο στα 7. και ακομα δεν ειναι η τελικη εκδοση

 

έχει βγει πάντως τελική έκδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω παντως για τα 7 εχω ακουσει πολυ καλα λογια .Θα προχωρησω στην εγκατασταση τους μαλλον στην επομενη αναβαθμιση που θα κανω,η οποια λογικα θα ειναι με τις καινουργιες καρτες γραφικων .Θα δειξει...Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις πολλά λειτουργικά, που μόλις τα βάζεις να δουλεύουν όλες οι συσκευές χωρίς drivers?

Συσκευές χωρίς οδηγούς, δεν λειτουργούν. Υποθέτω ήθελες να πεις ότι έχει πολλούς οδηγούς συνοδεία στο dvd.

Επειδή όμως έχει οδηγούς για νέο υλικό, ως νέο ΛΣ, δεν είναι προτέρημα προς τα ΧΡ τα οποία έχουν οδηγούς για παλαιότερο υλικό. Εξαρτάται πόσο παλιό είναι το μηχάνημα στο οποίο εγκαθιστάς το ΛΣ.

 

Οι οδηγοί δεν είναι μέρος του ΛΣ, ως εκ τούτου δεν το κρίνω κριτήριο καλού ΛΣ. Βεβαίως, είναι καλό να υπάρχουν πολλοί, για τις πιο κοινές συσκευές τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...