Προς το περιεχόμενο

Νέο PC i5 ~800€


jimpas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Ηρθε η ώρα για i5.

 

Θα ήθελα τι γνώμη σας γενικά για τη σύνθεση και κυρίως ποιό από τα 2 κουτιά να επιλέξω και αν είναι εντάξει η κάρτα γραφικών ή να περιμένω για τις καινούριες

post-12628-129063023987_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πάνω κάτω θα αγοράσω το ίδιο σύστημα αλλά με την 5850, η χρήση SSD θεωρείται must?

 

Ποιόν από τους δύο απλούς δίσκους 1TB να επιλέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 3 κουτια που έχουν προταθεί (2 coolermaster και 1 lian li) μπορούν να δεχτούν πολλούς ανεμιστήρες και έχουν και αρκετό χώρο αλλά λέω τελικά να επιλέξω το Lian Li.

@Nemesis, σκεφτόμουν και εγώ να περιμένω τις επόμενες κάρτες της ATI, αλλά ξέρουμε αν η 5850 θα είναι καλύτερη/φθηνότερη της GTX 275?

Επίσης μιας και λες ότι θα αγοράσεις πάνω κάτω το ίδιο σύστημα τι άλλο θα αλλάξεις?

Τέλος για τον SSD μου το προτείνανε και εμένα αλλά έλεγα να περιμένω να πέσουν οι τιμές και να πάρω μετά ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το σύστημα. Συν ένα καλό τροφοδοτικό και μια 5850. Αν χρειαστώ κολλάω άλλο ένα ίδιο σετάκι ραμ και είμαι οκ. Άλλωστε έχω 22ρα και παίζω με 1680χ1050.

 

Στα πόσα watt άραγε να επιλέξω τροφοδοτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε και κανενα 40ευρω για καλο after market cooler γιατι το stock δεν θα αφηνει το turbo boost να δουλεψει λογω θερμοκρασιων-και που να ηταν καλοκαιρι:-D

 

 

 

The retail cooler that ships with the Core i7 is tiny and while it's able to remove heat well enough to allow the chip to turbo up, we've seen instances where it doesn't turbo as well due to cooling issues. Just like we recommended in the Bloomfield days, an aftermarket cooler may suit you well.

 

απο τον anandtech

 

 

 

 

Any of the following can set the upper limit of Intel Turbo Boost Technology on a given workload:

 

Number of active cores

Estimated current consumption

Estimated power consumption

Processor temperature

When the processor is operating below these limits and the user's workload demands additional performance, the processor frequency will dynamically increase by 133 MHz on short and regular intervals until the upper limit is met or the maximum possible upside for the number of active cores is reached. Conversely, when any of the limits are reached or exceeded, the processor frequency will automatically decrease by 133 MHz until the processor is again operating within its limits.

 

 

απο το site της intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...