Προς το περιεχόμενο

Airport Extreme on Linksys WAG160N.


Kostas75

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν σκεφτόμουν να αγοράσω ένα Apple Airport Extreme wireless router (http://www.apple.com/airportextreme/) και να το βάλω "πάνω" από ένα Linksys WAG160N modem/router που ήδη έχω. Ο κυριότερος λόγος είναι να έχω wireless Ν router στα 5GHz, οπότε και πολύ λιγότερες παρεμβολές από τις υπόλοιπες (αρκετές) συσκευές wireless και bluetooth που υπάρχουν στο σπίτι και καλύτερη συμβατότητα με το νέο Macbook pro MB991 που αγόρασα πρόσφατα.

 

Ταυτόχρονα επειδή δουλεύω και Windows Vista/7 αρκετά και παίζω και games και επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Linksys WAG160N σαν wired modem/router, θα ήθελα να μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ με το Ethernet καλώδιο το Linksys WAG160N για τo PC που έχω δίπλα του με Windows Vista (και σύντομα 7).

 

Η ερώτηση λοιπόν είναι: Βάζοντας το Apple Airport Extreme πάνω στο Linksys WAG160N, θα μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ και το Linksys για το PC (με τα Windows) με το καλώδιο Ethernet ή θα πρέπει αναγκαστικά να βάλω το PC με Ethernet καλώδιο πάνω σε μία από τις εξόδους Ethernet του Airport Extreme;;

 

Ελπίζω να είναι κατανοητή η ερώτησή μου. Περιμένω τα φώτα σας! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, το οτι συνδέεις το linkys στο airport extreme νομίζω ότι δεν αχρηστεύονται οι άλλες port του linkys.

Βέβαια άν το έχει κάνει κάποιος ας μας πεί για σίγουρα.

 

Τρομερό το airportextreme εγώ έχω το timecapsule το 500αρι. και φαίνεται η διαφορά στις ταχύτητες με το 802.11n σε τοπικό δίκτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, το οτι συνδέεις το linkys στο airport extreme νομίζω ότι δεν αχρηστεύονται οι άλλες port του linkys.

Βέβαια άν το έχει κάνει κάποιος ας μας πεί για σίγουρα.

 

Τρομερό το airportextreme εγώ έχω το timecapsule το 500αρι. και φαίνεται η διαφορά στις ταχύτητες με το 802.11n σε τοπικό δίκτυο.

 

whiteyez πόσο πήγε το 500άρι το capsule? Από που το πήρες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, το οτι συνδέεις το linkys στο airport extreme νομίζω ότι δεν αχρηστεύονται οι άλλες port του linkys.

Βέβαια άν το έχει κάνει κάποιος ας μας πεί για σίγουρα.

 

Μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει αυτό;;

 

 

 

Τρομερό το airportextreme εγώ έχω το timecapsule το 500αρι. και φαίνεται η διαφορά στις ταχύτητες με το 802.11n σε τοπικό δίκτυο.

 

Μια ερώτηση σχετικά με το Wireless N access (802.11n): Δουλεύει και σε PC/laptop με Windows;;; Ή μονο με Mac σε N και με Windows μόνο σε a/b/g ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει αυτό;;

Έτσι χρησιμοποιώ κι εγώ το δικό μου Time Capsule: τα PC παίρνουν δίκτυο μέσω καλωδίου από το router και το MacBook ασύρματα μέσω 802.11n από το Time Capsule.

 

Μια ερώτηση σχετικά με το Wireless N access (802.11n): Δουλεύει και σε PC/laptop με Windows;;; Ή μονο με Mac σε N και με Windows μόνο σε a/b/g ;;;

Δουλεύει, αρκεί και το Windows PC/Laptop σου να υποστηρίζει 802.11n στα 5GHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν συνδέουμε ένα router πάνω σε ένα άλλο δεν αχρηστεύεται τίποτα. Ρύθμισε να είναι το ένα μόνο DHCP Server και το δίκτυό σου θα είναι μια χαρά (αν είναι και τα δύο router DHCP Servers το πιο σίγουρο είναι να έχεις προβήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σκεφτόμουν να αγοράσω ένα Apple Airport Extreme wireless router (http://www.apple.com/airportextreme/) και να το βάλω "πάνω" από ένα Linksys WAG160N modem/router που ήδη έχω. Ο κυριότερος λόγος είναι να έχω wireless Ν router στα 5GHz, οπότε και πολύ λιγότερες παρεμβολές από τις υπόλοιπες (αρκετές) συσκευές wireless και bluetooth που υπάρχουν στο σπίτι και καλύτερη συμβατότητα με το νέο Macbook pro MB991 που αγόρασα πρόσφατα.

 

Ταυτόχρονα επειδή δουλεύω και Windows Vista/7 αρκετά και παίζω και games και επειδή είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Linksys WAG160N σαν wired modem/router, θα ήθελα να μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ με το Ethernet καλώδιο το Linksys WAG160N για τo PC που έχω δίπλα του με Windows Vista (και σύντομα 7).

 

Η ερώτηση λοιπόν είναι: Βάζοντας το Apple Airport Extreme πάνω στο Linksys WAG160N, θα μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ και το Linksys για το PC (με τα Windows) με το καλώδιο Ethernet ή θα πρέπει αναγκαστικά να βάλω το PC με Ethernet καλώδιο πάνω σε μία από τις εξόδους Ethernet του Airport Extreme;;

 

Ελπίζω να είναι κατανοητή η ερώτησή μου. Περιμένω τα φώτα σας! :-)

 

το θεμα ειναι να χρισιμοποιησεις το airport extreme/time capsule σαν router και το linksys σαν modem, για να γινει αυτο πρεπει το inksys να μπει σε bridge mode.

 

εγω το εχω κανει με ενα airport extreme base station και ενα linksys wag200g και δουλευει αψογα, φανταζομαι οτι και με το wag160n θα ειναι το ιδιο...

 

εχω γραψει και εναν οδηγο για τοπως γινεται, εαν δεν υπερχει προβλημα για την παραθεση link απο αλλο forum, ριχε μια ματια εδω:

 

http://www.maclife.gr/forum/showthread.php?t=2535

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 12:16 ----------

 

μολις κοιταξα το manual του wag160n και το διαχειριστικο του ειναι το ιδιο με του wag200g, οποτε δεν θα εχει κανενα προβλημα με τον οδηγο στο παραπανω post.

 

Βεβαια ετσι βγαζεις τελειως εκτος το router του wag160n αλλα σιγουρα να προτιμησεις το airport extreme base station γιατι ειναι ενα κορυφαιο router που:

 

* εχει φοβερη αποκριση στο τοπικο σου δικτυο

 

* δεν "μπουκωνει" στα πολλα torrent

 

* εχει δυο καναλια 2.4 ghz και 5 ghz,

 

* βγαζει δυο WiFi ενα κανονικο και ενα περιορισμενο για guests

(δεν ξερω αλλο router που να εχει τέτοιο feature)

 

* κανει broadcast στο τοπικο δικτυο, αλλα και στο internet (μεσω mobile me) τις

bonjour υπηρεσιες των Mac με αποτελεσμα να μπορεις να δεις τα mac του δικτυου

σου απο οπουσηποτε, να κανεις screen share, file share, κτλ

(ακομα και οταν ειναι σε sleep mode)

 

και πολλα αλλα ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι χρησιμοποιώ κι εγώ το δικό μου Time Capsule: τα PC παίρνουν δίκτυο μέσω καλωδίου από το router και το MacBook ασύρματα μέσω 802.11n από το Time Capsule.

 

 

Δουλεύει, αρκεί και το Windows PC/Laptop σου να υποστηρίζει 802.11n στα 5GHz.

 

ΟΚ. Και στα 2.4GHz δεν θα δουλεύουν τα PCs/laptops με Windows;;

 

Επίσης άλλη μία ερώτηση: Γίνεται να χρησιμοποιήσω τις Ethernet θύρες και του Linksys και του Airport Extreme ταυτόχρονα;;

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας! :-)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:09 ----------

 

Όταν συνδέουμε ένα router πάνω σε ένα άλλο δεν αχρηστεύεται τίποτα. Ρύθμισε να είναι το ένα μόνο DHCP Server και το δίκτυό σου θα είναι μια χαρά (αν είναι και τα δύο router DHCP Servers το πιο σίγουρο είναι να έχεις προβήματα)

 

Ποιό από τα δύο να είναι καλύτερα DHCP Server προτείνεις φίλε μου;;

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Και στα 2.4GHz δεν θα δουλεύουν τα PCs/laptops με Windows;;

Το 802.11n, δουλεύει είτε στα 2.4GHz είτε στα 5GHz. Αν θέλεις να εκμεταλευτείς πλήρως τις δυνατότητες του πρέπει να το βάλεις στα 5GHz.

 

Πολλές συσκευές 802.11n όμως (κάποια laptops κλπ) δεν υποστηρίζουν τα 5GHz αλλά δουλεύουν μόνο στα 2.4.

 

Σε αυτήν την περίπτωση, είτε βάζεις το Airport Extreme να παίζει σε 802.11n στα 2.4GHz είτε το αφήνεις στα 5GHz για να παίζει το mac σου και συνδέεις τις υπόλοιπες συσκευές σε 802.11g στα 2.4GHz (το Airport extreme έχει dual wifi).

 

Επίσης άλλη μία ερώτηση: Γίνεται να χρησιμοποιήσω τις Ethernet θύρες και του Linksys και του Airport Extreme ταυτόχρονα;;

 

Αν αφήσεις το Linksys να δουλεύει ως ADSL Modem/Router/DHCP και το Airport Extreme μόνο ως WiFi Access Point/Ethernet Switch, μπορείς.

 

Αν βάλεις το Linksys σε Bridge Mode και αφήσεις το Airport Extreme να κάνει όλα τα υπόλοιπα (Router/DHCP/WiFi Access Point/Ethernet Switch), όχι. Τότε το Linksys θα δουλεύει μόνο ως ADSL Modem και τίποτε άλλο.

 

Ποιό από τα δύο να είναι καλύτερα DHCP Server προτείνεις φίλε μου;

Βλέπε και πιο πάνω. Το ρόλο του DHCP Server θα τον δώσεις στη συσκευή που θα δουλεύει ως Router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, 2 παρατηρήσεις, τώρα που το κοίταξα λίγο καλύτερα:

 

1. Οι ethernet θύρες του Linksys υποστηρίζουν ταχύτητες 10/100MBit. Οι θύρες του Airport Extreme υποστηρίζουν 10/100/1000MHz. Έτσι, αν και οι υπολογιστές σου υποστηρίζουν τέτοιες ταχύτητες, καλύτερα να τους συνδέσεις εκεί. Δεν θα δεις μεγαλύτερη ταχύτητα στο internet αλλά στις μεταξύ τους μεταφορές αρχείων.

 

2 (και σημαντικότερο). Με μια ματιά στο internet είδα πως και το Linksys σου υποστηρίζει 802.11n (2.4GHz & 5GHz). Άρα προς τι όλη αυτή η συζήτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 (και σημαντικότερο). Με μια ματιά στο internet είδα πως και το Linksys σου υποστηρίζει 802.11n (2.4GHz & 5GHz). Άρα προς τι όλη αυτή η συζήτηση;

 

Δυστυχώς δεν ισχύει αυτό φίλε μου. Το Linksys WAG160N μπορεί να λειτουργήσει μόνο στα 2.4GHz. Κατέβασε το manual και δες τα specs για του λόγου το αληθές.

Για αυτό το λόγο κυρίως θέλω να πάρω το Airport Extreme και άνοιξα και αυτό το topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως αν του ορίσεις να χρησιμοποιεί "Wide Channels", παίζει στα 5GHz. Για κανε μια δοκιμή...

 

Δεν νομίζω.. Θα το έλεγε στα specs. Μπορώ κάπως να το επιβεβαιώσω άλλωστε;; Υπάρχει π.χ. κάποιο software που να φαίνεται σε τι συχνότητα εκπέμπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξε το WiFi του Mac και συνδέσου ασύρματα στο Linksys. Πάνω δεξιά στην Menubar του Mac, θα δεις το εικονιδιάκι που δείχνει την ένταση του ασύρματου σήματος. Αν κάνεις κλικ εκεί έχοντας πατημένο το πλήκτρο ALT στο πληκτρολόγιο, στο drop-down που θα βγάλει δεν θα σου δείξει μόνο το όνομα του ασύρματου δικτύου αλλά και αναλυτικές πληροφορίες (κανάλι, μπάντα, ταχύτητα κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...