Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αθόρυβο και σύγχρονο tower μέχρι 500 Ευρώ!


dazeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας! Θα ήθελα την γνώμη σας για να φτιάξω μια σύνθεση που επειδή θα μπεί σε υπνοδωμάτιο με ενδιαφέρει αφενός να είναι σχετικά αθόρυβο και αφετέρου να κάνει τη δουλειά του για όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια χωρίς αναβαθμίσεις.

Επίσης επειδή ο διαθέσιμος χώρος δεν είναι άπλετος θα προτιμούσα να είναι σε μεσαίο κουτί και όχι σε full.

 

Προορίζεται για παιχνίδια και ταινίες (HD ενν.) Επειδή υπάρχουν ήδη ο οδηγός dvd ο σκληρός δίσκος κλπ., θα με ενδιέφερε να μου προτείνετε μόνο για τα παρακάτω κομμάτια:

 

1. Επεξεργαστής

i5 -750 ή i7-860 ή άλλος;

 

2. Ψύκτρα επεξεργαστή. Ποιά; (να είναι όσο το δυνατόν αθόρυβη)

 

3. Μητρική.

Asus P7P55 D Evo (s1156, DDR3, P55) ή κάποια άλλη;

Δεν με ενδιαφέρει ο υπερχρονισμός, όμως μου είναι απαραίτητο να έχει ενσωματωμένη lan και κάρτα ήχου.

Επίσης να χωράει σε μεσαίο κουτί και να μπορεί μελλοντικά να συνδεθεί SSD δίσκος.

 

4. Μνήμη Ram. Ποιά; (Tουλάχιστον 2gb, και DDR3).

 

5. Κουτί. Ποιό;

Να μην είναι full, να έχει εύκολη πρόσβαση εξωτερικά για να συνδέονται στικάκια κι εξωτερικοί δίσκοι, να είναι σχετικά εμφανίσιμο και κυρίως να έχει καλή ποιότητα κατασκευής.

Εάν έχει και ενσωματωμένους αθόρυβους ανεμιστήρες ακόμη καλύτερα για να μην αγοράζω extra.

 

6. Τροφοδοτικό. Ποιό ; (σχετικά αθόρυβο ενν.)

 

7. Κάρτα γραφικών.

Την Sapphire 4850 SVGA (PCI-Exrpess, 1GB) ή άλλη; (Η αλήθεια είναι ότι έχω μια προτίμηση προς ΑΤΙ)

 

και όλα τα παραπάνω να μην ξεπερνούν τα 500 ευρώ, ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μια σύνθεση που έκανα είναι αυτή:

 

pl01m.jpg

pl02z.jpg

 

Δεν μου βγαίνει όμως στα 500 με τίποτα. αναγκαστικά θα πάω παραπάνω.

Πέστε μου όμως εαν αντί για την παραπάνω κάρτα πάω σε αυτήν παιχνίδια δεν θα μπορεί να παίζει ο μικρός; (batman, fifa klp. = αυτά τώρα τα παίζει στον παληό με μια AGP nvidia geforce FX 5600 256 ram).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...