Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Μνήμης


tex439

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδιά,

 

θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με τι μνήμες πρέπει να αγοράσω.

 

τώρα στο PC τις υπογραφής μου στο (desktop) έχω 2 χ 1024 τις Twinmos DDR PC3200 (400Mhz) se dual channel.

 

Θα ήθελα να πάρω ακόμα 2 dimakia των 1024 για να έχω σύνολο 4GB.

εγώ έβαλα στο μάτι αυτά εδω: http://www.eshopcy.com.cy/show_per.phtml?id=PER.553103

 

αλλά απ οτι βλέπω αυτά που έχω τώρα τα timing τους ειναι 2,5.3.3.8 ενώ στα CORSAIR είναι 3-3-3-8.

 

Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν τα βάλω μαζί? Θα πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση μέσα από το BIOS? ή απλά τα κουμπώνω και είμαι έτοιμος? Θα συνεργάζονται για Dual Channel ?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 81€ πέρνεις τα καλύτερα κιτάκια 2χ2 σε ψηλότερες συχνότητες.

Και φυσικά θα βγάλεις τελείως τις παλιές.

 

Ποιά είναι μητρική σου για να δούμε μέχρι τι συχνότητες υποστηρίζεις;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανείς άλλος καμιά άποψη ή συμβουλή??

θα δουλεύουν μαζί με τις twinmos ?

 

Απαντήστε μου σας παρακαλώ αν μπορείτε γιατί θα προχωρήσω στην αγορά τούς πριν εξαντληθούν και μετά δεν βρίσκω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 81€ πέρνεις τα καλύτερα κιτάκια 2χ2 σε ψηλότερες συχνότητες.

Και φυσικά θα βγάλεις τελείως τις παλιές.

 

Ποιά είναι μητρική σου για να δούμε μέχρι τι συχνότητες υποστηρίζεις;;

 

Ρε αδερφε σου λεει οτι εχει pc 3200. Ειναι ηδη στο maximun της συχνοτητας του, καθως εχει ddr1 στα 400 mhz. Για μενα η αγορα δεν αξιζει για απλους λογους.

Αν πουλησεις μητρικη, επεξεργαστη και μνημες, και βαλεις και τα 81 ευρω που σκεφτεσαι να δωσεις για τις καινουριες μνημες αγοραζεις συστηματακι πολυ καλυτερο απο αυτο που εχεις.

Αυτο που σου προτεινω ειναι: ειτε να κοιταξεις να παρεις κατι μεταχειρισμενο (εχουνε εφορου ζωης εγγυσηση οποτε δεν χανεις κατι ) ειτε να μην παρεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ δεν αξίζει λέτε ε?

δηλαδή δεν θα δω κάποια διαφορά?

 

Επειδή είπα να μείνω ακόμη λίγο καιρό για την αναβάθμιση του PC μου και να παρω ένα ποιο δυνατό σύστημα αργότερα,έτσι και εγώ είπα να του έβαζα ακόμη 2GB μνήμης μπας και περασω ακόμη λίγο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yiannis_1

εεε τώρα το 4200+ X2 -> Ε3200 δεν το λες και αναβάθμιση :P

 

(Αυτό είδα και εγώ και δεν μου έκατσε καλά...anw απλά πρότεινε ο φίλος και τον ευχαριστώ)

 

@tex439

βρες 2gb used - στα 81€ δεν αξίζει ;)

 

Αυτό θα κάνω, Αν και υπάρχουν και ποιο φθηνες αλλά επέλεξα αυτές που είναι σχεδόν τα ίδια timings με τις δικές μου. θα είναι συνεργάσιμες αυτές ? ή άλλες που θα πάρω με διαφορετικά timings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις πήρα τελικά και τις εγκατέστησα. λειτουργούν κανονικά αλλά μου έριξε την ταχύτητα από 400MHz σε 333MHz. ξέρετε για ποιο λόγο και πως μπορώ να το ανεβάσω πάλι ?

 

Αν παίζουν σε 1Τ μου το ρίχνει στα 200MHz , ενώ σε 2Τ ανεβαίνει στα 333MHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...