Προς το περιεχόμενο

Pc ή Μac pro?


sqratch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

 

Χρειάζομαι ένα δυνατό μηχάνημα,γιατί κατ'αρχην θα τρέχω βαριά προγράματα επεξεργασίας εικόνας και ήχου (photoshop,illustrator,reason,cubase,3d studio max...και λοιπά), κλείνω παραπάνω στο mac γιατί βλέπω οτι έχει τρομερά χαρακτηριστηκά (8πυρινο, με μνήμη μέχρι και 32Gb) αλλα φυσικά η τιμή του ξεκινάει απο 2.500 euro...καποιοι μου λένε οτι δεν αξίζει τόσα λεφτά γιατι με λιγότερα λεφτα κάνεις ένα παρα πολύ καλό pc και δεν έχεις κανένα προβλημα..βεβαια γνωρίζω οτι ενα καλό Pc θα είναι ένα 4πύρινο με μνήμη μέχρι 3.25Gb εκτός αν βάλεις 64bit version windows.. που εκεί πρέπει να βρείς και τις αντίστοιχες εκδόσεις προγραμάτων σε 64bit...Γενικά εγώ με τα xp που τρέχω ακόμα ιδιαίτερα προβλήματα δεν έχω..αλλα συνεχώς ακούο ότι τα mac υπερτερούν κατα πολύ απο τα pc...

 

Ωπότε το ερώτημα μου είναι το εξής, πέρνω ενα Mac pro ή με λιγότερα λεφτα ένα παρα πολύ καλό pc?

είναι πολλά τα λεφτά για να μην ικανοποιηθείς πλήρως απο την αγορά ενός καλού μηχανήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC σε Core i7 1366 πλατφόρμα. Τα 64Bit Vista SP2 και Win 7 είναι άριστα και υπάρχουν πάμπολλες pro εφαρμογές σε 64bit εκδόσεις, σε αντίθεση με το MacOSX. Τα λεφτά που γλυτώνεις από το MacPRO τα ακουμπάς σε 2 χλιδάτα 22αρια monitors. Άσε τους μακάδες να λιγουρεύονται τα 2x 22αρια Dell και τον SSD δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον grimpr.

 

Γενικοτερα:

Το mac pro 4πυρηνο ξεκιναει απο 2420€ (με μονο 3gb και επεκτασιμο μονο μεχρι 16gb).

Για το 8πυρηνο mac pro θελεις απο 3160€...

 

Για αντιστοιχων δυνατοτητων-επιδοσεων pc με το mac pro 4πυρηνο δεν θελεις πανω απο 1200€, που μαλιστα θα εχει μακραν καλυτερη καρτα γραφικων και θα ειναι και πιο αναβαθμισημο.(πχ θα μπορεις να βαλεις περισσοτερη ram ή και 6πυρηνο αργοτερα)

 

 

Οσο για τα 64bit και πανω απο 4gb ram, εννοειται πως θα βαλεις 64bit windows.

Οι εφαρμογες δεν χρειαζεται να ειναι 64bit..(ασχετα αν τωρα πια εχουν βγει σχεδον οι περισσοτερες απαιτιτικες σε 64bit)

Σε mac os x , ελαχιστες ειναι 64bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά που γλυτώνεις από το MacPRO τα ακουμπάς σε 2 χλιδάτα 22αρια monitors. Άσε τους μακάδες να λιγουρεύονται τα 2x 22αρια Dell και τον SSD δίσκο.

 

Γιατί μας απαγορεύει κανένας να πάρουμε 2 οθόνες και SSD δίσκο; :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μας απαγορεύει κανένας να πάρουμε 2 οθόνες και SSD δίσκο; :-(

αν εχεις τοσα λεφτα να πληρωνεις τα 2,5 χιλιαρικα για το mac κ τις 2 dell,και τον SSD,κανεις δεν σου απαγορευει....

 

το ειπε συναρτησει χρηματων...B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έτσι μου τα λένε κι άλλοι και μου φαινοντε λογικά και βλέπω ότι είναι υπερεκτιμημένα τα mac αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι δεν έχω ακούσει κάποιον με mac να μου πει οτι δεν αξίζει..

 

ερώτηση...grimpr μου λες για Core i7 1366 πλατφόρμα..οι Xeon δεν είναι καλύτεροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι έτσι μου τα λένε κι άλλοι και μου φαινοντε λογικά και βλέπω ότι είναι υπερεκτιμημένα τα mac αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι δεν έχω ακούσει κάποιον με mac να μου πει οτι δεν αξίζει..

 

ερώτηση...grimpr μου λες για Core i7 1366 πλατφόρμα..οι Xeon δεν είναι καλύτεροι?

 

στο δευτερο απαντησε ο demon..

 

κοιτα,εγω θα γουσταρα αγρια να χα mac φορητο..μουρατο,μικρο,να κανω τη δουλιτσα μ απροβληματιστα με το καλο λειτουργικο του..

 

σπιτι ομως...pc.

να το κανεις οπως εσυ θες,να το αναβαθμιζεις οσο περνα ο καιρος,κ ολα αυτα με μικρο κοστος(σε σχεση παντα με σταθερο mac)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε ότι ένα MacPro της Apple είναι υποδεέστερο προϊόν, ίσα ίσα πρόκειται για ένα πολύ ισχυρό Workstation και σε ιδιαίτερα ανταγωνιστική τιμή με αντίστοιχα μοντέλα από Dell,HP,IBM κατηγορίας dual processor με άψογη κατασκευή και υλοποίηση.

 

Όλα έρχονται στο τι ζητάς, τα MacPro κατ εμε απευθύνονται σε αυστηρούς επαγγελματίες που έχουνε κατασταλάξει στο software τους και σε έναν συγκεκριμένο τρόπο δουλειάς, αν σε καλύπτουν τα Professional προιοντα της Apple σε Video,Audio και σκοπεύεις να επενδύσεις χρόνο και χρήμα σε αυτά για την δουλειά σου, τότες προχώρα, είναι πολύ δυνατά και αξιόπιστα.

 

Από την άλλη πηγαίνοντας σε Workstation βασισμένο σε Windows και hardware του "ραφιού", έχεις ένα πολύ ποιο ευέλικτο σύστημα απο πλευράς hardware και μεγαλύτερη ποικιλία στο θέμα software ώστε να καλύψεις ακόμη και τις ποιο προχωρημένες και περίεργες απαιτήσεις και λεπτομέρειες που μπορεί να χρειαστείς. Το αντίτιμο ερχετε με μεγαλύτερο συνολικό χρόνο στο στήσιμο και στο "νοικοκύρεμα" ενός PC σχεδιασμένου για τέτοια χρήση, σε αντίθεση με το συνολικό πακέτο της Apple που όλα έρχονται Plug n play.

 

Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειαζεσε προς το παρόν High End Workstation συστήματα με διπλούς επεξεργαστές όπως το MacPro για τις απαιτήσεις σου, γιατί εαν ήξερες πραγματικά τις ανάγκες σου δεν θα ρώταγες καθόλου και ειδικά στο Insomnia, θα πήγαινες κατευθείαν σε έναν επαγγελματία της αγοράς για σε βοηθήσει.

 

Με 2.500 ευρώ, στηνεις ενα δυνατό PC βασισμένο σε Core i7 920 και πλατφόρμα 1366 το οποίο αναβαθμίζεται του χρόνου σε εξαπύρηνο + HT = 12 threads Gulftown, μια CPU που εύκολα θα την αγοράσεις δεδομένου ότι θα έχεις απόσβεση την αγορά του συστήματος μέχρι τότε εάν είσαι επαγγελματίας, δυνατή κάρτα γραφικών, SSD δισκο, 6-12GB συνολικής RAM,1-2 Terrabyte προσωρινού αποθηκευτικού storage για τις δουλειές σου, 2χ 22αρια υψηλής ποιότητας και ευκρίνειας monitors της Dell για multimonitor setup και 4 Terrabyte PC File Server με Windows Home Server επάνω για μακροχρόνιο storage και δυνατότητες προστασίας των data και disk backups του Workstation σου.

 

Για κάποιον που ξέρει να στήνει σωστά σε hardware και το ποιο σημαντικό, software, τηρώντας κάποιους κανόνες στην χρήση του, γιατί μιλάμε για μηχάνημα production και όχι facebook pc, είναι η καλύτερη λύση επενδύοντας στα πράγματα που πραγματικά αξίζουν όπως τα Monitors, ο file server, εκτυπωτές και ούτω καθεξής.

 

Για άλλους χρήστες που θέλουν να κάνουν την δουλειά τους απλά βάζοντας το μηχάνημα στην πρίζα, ένας MacPro η ένα Workstation της Dell αντίστοιχα είναι η καλύτερη πρόταση.

 

Choose wisely.

 

ναι έτσι μου τα λένε κι άλλοι και μου φαινοντε λογικά και βλέπω ότι είναι υπερεκτιμημένα τα mac αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι δεν έχω ακούσει κάποιον με mac να μου πει οτι δεν αξίζει..

 

ερώτηση...grimpr μου λες για Core i7 1366 πλατφόρμα..οι Xeon δεν είναι καλύτεροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...