Προς το περιεχόμενο

Επιλογή μνημών τι να βάλω;;;


filarhos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την Asus M4A785D-M Pro και δοκίμασα να βάλω μια elitegroup 2gb που έχω από τον άλλο με m3a78m pro. Με τη οποία αν δεν βάλω 2volt και να κάνω χρονισμό στα 200 (με μέγιστο το 533, να φανταστώ επί δύο) δεν ανοίγει και αναγκάζομαι να κάνω επαναφορά clear cmos για να το επαναφέρω. Οπότε χρειάζομαι καινούριες. Τι μπορώ να πάρω;;;

 

 

Y.Γ. Είχα διαβάσει ότι πρέπει να είναι με χαμηλό voltge και αυτές έχουν 1,9v.

Στο βιβλιαράκι έχει κάποιες αλλά σε άλλες γράφει voltage και σε άλλες έχει παύλα (στις περισσότερες). Αυτό τι σημαίνει μήπως ότι για αυτέ που έχχει συγκεκριμένο voltage θα πρέπει να το ρυθμίσω εγώ και σε αυτές που δεν έχει πάει στο αυτόματο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πας καλύτερα στα 4 GB; Η DDR2 ακριβαίνει όσο πάει και αν χρειαστεί σε κανένα χρόνο να βάλεις κι άλλη θα την χρυσοπληρώσεις.

Η τάση μη σε απασχολεί ιδιαίτερα, μέχρι 2.1 V δεν υπάρχει κίνδυνος. Η μητρική διαβάζει τα χαρακτηριστικά της μνήμης και ρυθμίζει ανάλογα.

Στις μνήμες που είπα παραπάνω θα δώσει 1.8 V και 5-5-5-24 χρονισμούς (αυτό είναι το στάνταρ τουλάχιστο). Μετά άμα θέλεις τα αλλάζεις χειροκίνητα σε 2.1 V και 4-4-4-15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

These should be fine.

 

Αν και βλέπω "αναμένται σύντομα" ..

Διάλεξε όποιο φθηνότερο kit βρεις.. Αν χρειαστεί δώσε manual voltage.

 

Γενικά ψηλές μνήμηες δεν μπορώ να βάλω γιατί καλύπτονται από την ψύκτρα. Το θέμα είναι να βρω κάποιες που να μην παίζω με το voltage.

Geil B-Dragon 4GB DDR2-800 Ram Kit τι λένε;;; Τις έχει η asus στο QVL της και είναι και 1.8volt.

Και αυτές είναι και 1.8volt.

 

Ποιές από τις δυο;;;

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:03 ----------

 

Δεν πας καλύτερα στα 4 GB; Η DDR2 ακριβαίνει όσο πάει και αν χρειαστεί σε κανένα χρόνο να βάλεις κι άλλη θα την χρυσοπληρώσεις.

Η τάση μη σε απασχολεί ιδιαίτερα, μέχρι 2.1 V δεν υπάρχει κίνδυνος. Η μητρική διαβάζει τα χαρακτηριστικά της μνήμης και ρυθμίζει ανάλογα.

Στις μνήμες που είπα παραπάνω θα δώσει 1.8 V και 5-5-5-24 χρονισμούς (αυτό είναι το στάνταρ τουλάχιστο). Μετά άμα θέλεις τα αλλάζεις χειροκίνητα σε 2.1 V και 4-4-4-15.

 

Δεν μπορώ να βάλω ψηλές μνήμες γιατί δεν χωράνε (μάλλον δεν τις έχουν), στις άλλες που θέλουν και αυτές 1.8volt θα δουλέψει το ίδιο ή θα έχω πρόβλημα;;;

Μπα δεν με απασχολεί και τόσο ο χρονισμός απλώς θέλω να μην ασχολούμαι με το voltage προς το παρόν (σε λίγο καιρό θα τον ανεβάσω τον BE άρα θα ασχοληθώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα. Εγώ θα έπαιρνα τις δεύτερες λόγω του Heat Spreader.

ΒΕ εννοείς Black Edition; Αν ναι, τότε δεν σε υποχρεώνει τίποτα να παίξεις με τις μνήμες. Υπεροδήγησέ τον από τον πολλαπλασιαστή και άφησε τις μνήμες στα 800.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα. Εγώ θα έπαιρνα τις δεύτερες λόγω του Heat Spreader.

ΒΕ εννοείς Black Edition; Αν ναι, τότε δεν σε υποχρεώνει τίποτα να παίξεις με τις μνήμες. Υπεροδήγησέ τον από τον πολλαπλασιαστή και άφησε τις μνήμες στα 800.

 

Οκ θα παραγγείλω τις δεύτερες, ελπίζω να μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς να πειράξω τα ρεύματα.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Για τον χρονισμό του Black Edition θα επανέλθω αργότερα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:10 ----------

 

Άκυρο τελικά δεν υπάρχουν αυτές και θα περιμένω να τις φέρουν από βδομάδα αυτές ή κάποιες άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...