Προς το περιεχόμενο

Απορια...


teri_vti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την εξης απορια...Διαθετω την Asus A7v266 και φοραει εναν Thunderbird 1.4 Σκοπευω σε κανα μηνα να αλλαξω cpu.Εχω κανει update to bios.Μηπως ξερει κανεις μεχρι τι amd xp μπορει να αντεξει??? Και ακομα καλυτερα αν υπαρχει κανεις που ηδη φοραει κατι σε αυτη την μητρικη να μου πει εντυπωσεις του...Ευχαριστω...Αλλιως να παω στην Asus με το KT400? Και μια 2η απορια: οι μνημες που φοραω ειναι ddr pc2100, η Asus Α7v8x/l/f/sat (kt400)που ισως παρω, λεει οτι δεχεται μνημες 266,333,400 ,μπορει να δεχτει και την ddr pc2100 η θα εχει προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την δεύτερη σου απορία η απάντηση είναι ναι, γιατί η pc2100 που έχεις είναι η αντίστοιχη 266. Γενικά για τις DDR υπάρχει η εξής "διπλή" ονομασία:

DDR200 = PC1600

DDR266 = PC2100

DDR333 = PC2700

DDR400 = PC3200

Η πρώτη ονομασία υποδεικνύει την ταχύτητα χρονισμού σε MHz, ενώ η δεύτερη την μέγιστη διαμεταγωγή σε MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν...η μητρική είναι πολύ καλή, τουλάχιστον εγώ είμαι ικανοποιημένος (3 επεξεργαστές έχουν καεί πάνω της και αυτή βράχος!!!).συγκεκριμένα έχω την A7V266-E.αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει με το 1011 (τελευταίο bios) μέχρι 2400+.

τώρα για την ερώτηση σου σχετικά με τις μνήμες πιστέυω δεν θα έχεις ασυμβατότητες ,αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας το αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να είμαστε και ακριβείς, η πρώτη ονομασία δείχνει ότι η ταχύτητα χρονισμού πρακτικά διπλασιάζεται σε σχέση με την πραγματική (εξαιτίας του τρόπου λειτουργίας της DDR-SDRAM). Έτσι πχ η PC2100 χρονίζεται στα 133 MHz και μεταφέρει περίπου 2100 ΜΒ δεδομένων το δευτερόλεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα το site της Asus γίνεται να βάλεις XP. Αλλά επειδή σε περιορίζει το chipset δεν μπορείς να πάρεις τους καινούργιους Throubred Β με BUS 333Mhz έναντι των παλιών που τρέχουν στα 266Mhz. Ουσιαστηκά μπορείς να βάλεις μέχρι και των 2600+. ;) Αλλά αν πάρεις τη μητρική με το KT400 δεν θα έχεις τέτοιους περιοριζμούς.

 

Η μνήμη θα δουλέψει στη μητρική με το KT400 χωρίς πρόβλημα αλλά δεν θα παρέχει το μέγιστο bandwith που είναι ικανό να προσφέρει αφου περιορίζεται από τι μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας...ηθελα απλα να ωαλω τον 2000xp και φοβουν μηπως δεν γινοταν οποτε θα περιοριζομουν στον 1800xp.Αλλα τωρα θα παω στον 2200 και αν πεσει κιαλλο η τιμη μεχρι τον αλλο μηνα ισως βαλω κ τον 2400 αφου δεν θα χρειαστει εξαλλου να δωσω χρηματα για μητρικη...σε κανα τετραμηνο βλεπουμε...Να ρωτησω κατι αλλο τωρα...Επειδη τον thunderbird 1.4 που εχω θα τον παρει ο ξαδερφος μου (celeron exei) υπαρχει καμια φτηνη μητρικη που να μπορει να τον σηκωσει η οποια ομως να δεχεται μνημη στα 133 κ οχι DDR. H μητρικη που εχω δεχεται κ 133 μνημη,υπαρχει κατι αντιστοιχο η μπορω να βρω τη μητρικη μου πουθενα να πουλιεται?(στοκ ισωσ...?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...