Προς το περιεχόμενο

MBP 17 antiglare η glossy ?


bill_2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι ετοιμος για αγορα του MBP 17 ,η εκδοση με αντικλαιρ οθονη ματ δηλαδη θα ειναι καλυτερη απο την glossy ?

πρεπει να αποφασισω λοιπον σημερα το βραδυ , απο την αλλη μ αρεσει περισσοτερο σε εμφανιση η glossy .αλλα απο την αλλη η γυαλαδα της glossy ειναι και αυτο ενα προβλημα .

ψαχνωντας μεσα στο google για vs antiglare και glossy ,μερικοι υποστιριζουνε οτι μπορει η antiglare να ειναι ιδια με τα παλια μοντελα !!!!

δεν ειναι σιγουρο ομως !

εχει κανεις αποψη για αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια οθόνη θέλω να πιστεύω ότι είναι. Τώρα μεταξύ antiglare και glossy είναι καθαρά σε τι αρέσει εσένα.

Προσωπικά εγώ θα έπαιρνα την glossy γιατί δεν με ενοχλεί και δείχνει και πιο ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω ακόμα mac, αλλά από όσο διάβασα στο ίντερνετ το anti-glare option ουσιαστικά είναι η αλλαγή του τζαμιού της οθόνης. Όχι αλλαγή ολόκληρης της οθόνης.

 

Ουσιαστικά μια γυαλιστερή οθόνη προσφέρει κάπως πιό ζωηρά χρώματα (δηλαδή κάνει περισσότερο για προβολή ταινιών σε χαμηλό φωτισμό κλπ). Εάν σκοπεύεις να δουλεύεις περισσότερο και λιγότερο να βλέπεις ταινίες τότε πάρε με antiglare option καλύτερα...!!!

Άλλωστε η "φορητότητα" του laptop που θα πάρεις εμπεριέχει και το να τύχει να δουλέψεις και σε μέρη που θα έχεις έντονες αντανακλάσεις...

 

[ame]

[/ame]

 

Προσωπικά θα προτιμούσα Anti-glare option και όχι Glare...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλως σε εμφανιση μου αρεσει περισσοτερο η glossy ,σε τηλ .που πηρα στα διαφορα shops η περισσοτερη προτηνουνε για επαγγελματικη δουλεια περισσοτερο της antiglare !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις ψάξει καθόλου? Έχεις καθόλου εμπειρία με Mac? Σε ρωτάω επειδή και εγώ που λέω να πάρω ένα MBP (εγώ για να καταλάβεις, κάνω 3D modeling, Video Editing, Special Effects, 2D Editing, κλπ), αναρωτιέμαι για το "ποιό να πάρω".

Δες εδω για να μην είμαστε και off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω mac εδω και 15 χρονια ξεκινησα με lc ! αυτη την στιγμη εχω ενα Mac Pro 2*3 quand core intel xeon και προσφατα πουλησα ενα macbook air ,και το προηγουμενο macbook pro 15 ,

αυτο που θελω ανοιγωντας την συζητηση αυτη ειναι η επιλογη που θα κανω σε φορητο αφου θα δωσω ενα μεγαλο ποσο να κανω την καλυτερη επολογη , δυστυχος δεν εχω την πολυτελια να τα δω και τα 2 πως θα ειναι !ασε που δεν μπορω να βρω και διαθεσιμο ,σιγα μην τα βρω και glossy και anti-glare ζωντανα ! για να επιλεξω !

θα πρεπε να μουνα apple store new york

αυτο λοιπον ζηταω ,να μην κανω λαθος επιλογη ,εχω δει φυσικα και πολλα βιντεο απο utube ..

δεν ασχολουμε και ακρος επαγγελματικα αλλα γενικα απο φωτογραφικες Dslr και Camera Hd ειναι τα κυρια εργαλια που εχω για φοτο και βιντεο που ειναι και το χομπι μου οπως και μουσικη ,αυτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω mac εδω και 15 χρονια ξεκινησα με lc ! αυτη την στιγμη εχω ενα Mac Pro 2*3 quand core intel xeon και προσφατα πουλησα ενα macbook air ,και το προηγουμενο macbook pro 15 ,

αυτο που θελω ανοιγωντας την συζητηση αυτη ειναι η επιλογη που θα κανω σε φορητο αφου θα δωσω ενα μεγαλο ποσο να κανω την καλυτερη επολογη , δυστυχος δεν εχω την πολυτελια να τα δω και τα 2 πως θα ειναι !ασε που δεν μπορω να βρω και διαθεσιμο ,σιγα μην τα βρω και glossy και anti-glare ζωντανα ! για να επιλεξω !

θα πρεπε να μουνα apple store new york

αυτο λοιπον ζηταω ,να μην κανω λαθος επιλογη ,εχω δει φυσικα και πολλα βιντεο απο utube ..

δεν ασχολουμε και ακρος επαγγελματικα αλλα γενικα απο φωτογραφικες slr και camera hd ειναι τα κυρια εργαλια που εχω .

 

Εγώ πάντως για το θέμα της οθόνης τραβάω γερό κόλλημα να είναι anti-glare.

Πιστεύω οτι θα με κουράζει η Glare οθόνη.

Θυμάμαι παλιότερα με τις CRT τις οθόνες που ήταν (λόγω γυαλιού) glossy, με ενοχλούσε και με κούραζε.

Στην δουλειά μου, έχει τύχει να χρησιμοποιήσω Laptop συναδέλφου (ένα Sony Vaio ~16") στον ήλιο αλλά και στο γραφείο και γυάλιζε πολύ, δεν μπορούσα να δουλέψω - ήταν κουραστικό.

Τέλος για να καταλάβω καλύτερα το πως θα έμοιαζε μια οθόνη "apple" στον ήλιο (απο το μελλοντικό μου MBP, και το πρώτο μου Mac γενικότερα) έκανα κάτι χαζό αλλά μου έδωσε "μια κάποια" πληροφορία. Πηρα λοιπόν το iphone 3G 16GB μου που πιστεύω οτι έχει ίδιας τεχνολογίας οθόνη με αυτή του MBP (τεχνολογία LED δηλαδή) και το κράτησα μπροστά στα μάτια μου με το φως του γραφείου απο πίσω μου (τζαμαρίες/παράθυρα) να χτυπάει στην οθόνη, σαν και καλά να ήταν ένα MBP.

Μπορούσα να δω ναι μεν, αλλά γυάλιζε και δεν μου πολυ-άρεσε το Feeling. Υποθέτω οτι το Glare Option είναι κουραστικό στους MBP και οτι η φορητότητα που προσφέρουν απαιτούν Anti-Glare οθόνη (Mate δηλαδή) για να είσαι καλυμένος κάτω απο όλες τις συνθήκες, όχι μόνο στις "ιδανικές" (δηλαδή με σωστό φωτισμό, κλπ).

 

Παρόλα αυτά οι Glare οθόνες ζωηρεύουν τα χρώματα, και όταν είναι ιδανικές οι συνθήκες φωτισμού (πχ. χαμηλός φωτισμός χωρίς αντανακλάσεις) δεν ενοχλεί αλλά αποκαλύπτει το μεγαλείο των LED οθονών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως για το θέμα της οθόνης τραβάω γερό κόλλημα να είναι anti-glare.

Πιστεύω οτι θα με κουράζει η Glare οθόνη.

Θυμάμαι παλιότερα με τις CRT τις οθόνες που ήταν (λόγω γυαλιού) glossy, με ενοχλούσε και με κούραζε.

Στην δουλειά μου, έχει τύχει να χρησιμοποιήσω Laptop συναδέλφου (ένα Sony Vaio ~16") στον ήλιο αλλά και στο γραφείο και γυάλιζε πολύ, δεν μπορούσα να δουλέψω - ήταν κουραστικό.

Τέλος για να καταλάβω καλύτερα το πως θα έμοιαζε μια οθόνη "apple" στον ήλιο (απο το μελλοντικό μου MBP, και το πρώτο μου Mac γενικότερα) έκανα κάτι χαζό αλλά μου έδωσε "μια κάποια" πληροφορία. Πηρα λοιπόν το iphone 3G 16GB μου που πιστεύω οτι έχει ίδιας τεχνολογίας οθόνη με αυτή του MBP (τεχνολογία LED δηλαδή) και το κράτησα μπροστά στα μάτια μου με το φως του γραφείου απο πίσω μου (τζαμαρίες/παράθυρα) να χτυπάει στην οθόνη, σαν και καλά να ήταν ένα MBP.

Μπορούσα να δω ναι μεν, αλλά γυάλιζε και δεν μου πολυ-άρεσε το Feeling. Υποθέτω οτι το Glare Option είναι κουραστικό στους MBP και οτι η φορητότητα που προσφέρουν απαιτούν Anti-Glare οθόνη (Mate δηλαδή) για να είσαι καλυμένος κάτω απο όλες τις συνθήκες, όχι μόνο στις "ιδανικές" (δηλαδή με σωστό φωτισμό, κλπ).

 

Παρόλα αυτά οι Glare οθόνες ζωηρεύουν τα χρώματα, και όταν είναι ιδανικές οι συνθήκες φωτισμού (πχ. χαμηλός φωτισμός χωρίς αντανακλάσεις) δεν ενοχλεί αλλά αποκαλύπτει το μεγαλείο των LED οθονών...

 

ειδες που δεν μπορουμε να παρουμε αποφαση :-)

εσυ που κατεληξες τελικα ?

απο madmacs μαλλον θα παρο και εγω ,η απο document ..τι ομως ?

με προβληματισε και η συζητηση που εχετε στα pro june για τα καινουργια τετραπυρινα τα χριστουγγενα ...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:32 ----------

 

Εγώ δεν έχω ακόμα mac, αλλά από όσο διάβασα στο ίντερνετ το anti-glare option ουσιαστικά είναι η αλλαγή του τζαμιού της οθόνης. Όχι αλλαγή ολόκληρης της οθόνης.

 

Ουσιαστικά μια γυαλιστερή οθόνη προσφέρει κάπως πιό ζωηρά χρώματα (δηλαδή κάνει περισσότερο για προβολή ταινιών σε χαμηλό φωτισμό κλπ). Εάν σκοπεύεις να δουλεύεις περισσότερο και λιγότερο να βλέπεις ταινίες τότε πάρε με antiglare option καλύτερα...!!!

Άλλωστε η "φορητότητα" του laptop που θα πάρεις εμπεριέχει και το να τύχει να δουλέψεις και σε μέρη που θα έχεις έντονες αντανακλάσεις...

 

 

Προσωπικά θα προτιμούσα Anti-glare option και όχι Glare...!!!

 

vag3d στο βιντεο(τα εχω δει 100 φορες εδω και 2 εβδομαδες) που τα εχει και τα 2 ο τυπος μαλλον γερμανος! ψιφηζει glossy αν δεν κανω λαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παραθέσω κ εγώ την άποψη μου καθώς 2μιση χρόνια δούλευα σε 15" matte MBP και εδώ και 5 μήνες σε 13" unibody. Η matte(anti-glare πλέον) οθόνη είναι χάρμα οφθαλμών! Πολύ ξεκούραστη, πανέμορφη και ψαρώνουν ολοι βλέποντας τη. Ακόμη και σε συνθήκες εξωτερικού φωτισμού δουλεύεις εύκολα, σπάνια όμως το χρησιμοποιώ έξω για αυτό και η glossy που έχω τώρα δν με ενοχλεί. Σαφώς η glossy δίνει πιο ζωντανά χρώματα, αλλά μπροστά στο feeling της matte δν το συγκρίνω. Matte δαγκωτό για μένα! Πολλές φορές είχα πιάσει τον εαυτό μου να σκαλώνει στη matte οθόνη απλά χαζεύοντάς τη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παραθέσω κ εγώ την άποψη μου καθώς 2μιση χρόνια δούλευα σε 15" matte MBP και εδώ και 5 μήνες σε 13" unibody. Η matte(anti-glare πλέον) οθόνη είναι χάρμα οφθαλμών! Πολύ ξεκούραστη, πανέμορφη και ψαρώνουν ολοι βλέποντας τη. Ακόμη και σε συνθήκες εξωτερικού φωτισμού δουλεύεις εύκολα, σπάνια όμως το χρησιμοποιώ έξω για αυτό και η glossy που έχω τώρα δν με ενοχλεί. Σαφώς η glossy δίνει πιο ζωντανά χρώματα, αλλά μπροστά στο feeling της matte δν το συγκρίνω. Matte δαγκωτό για μένα! Πολλές φορές είχα πιάσει τον εαυτό μου να σκαλώνει στη matte οθόνη απλά χαζεύοντάς τη!

 

προσφατα περασε απο ταχερια μου το πουλησα βεβαια ενα macbook air το ποιο καλο που βγαινει με solid stade drive και 2,13 cpu . Αυτο ειχε την matte οθονη και πραγματικα ητανε φανταστικο ! αλλα στο 17 το matte σε θεμα αισθητικης δεν μαρεσει καθολου ! θα μου πεις μετραει αυτο ? και ομως για μενα και μερικους αλους (τρελαμενους) μπορει να μετραει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Στην GLossy από εμένα, μπορεί να έχει αντανακλάσεις στο φως αλλά την παλεύει πολύ καλά στα χρώματα και είναι πιο EyeCandy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...