Προς το περιεχόμενο

Συνθεση Η/Υ..καμια καλη προταση???


dubioto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 32¨ μπροστά μου.. έχει καθιερωθεί πια, δεν είμαι καν κάτι special. Πραγματικά δεν ξαναπάω στις 22" που να με πυροβολούν.

 

 

 

Τι να λέμε μωρέ.. Και εγώ 8800GT έχω με μια aftermarket ψύξη και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο στις απαιτήσεις των Games με 32 inch monitor. ΚΑΝΕΝΑ! Και trust me, είμαι πολύ απαιτητική Graphics Whore.

 

 

 

Τρέχω στην 32¨ μου το Shift με μέγιστη ανάλυση και άντε κάνα blur στο Medium.. DMC4 με τα πάντα Max.. PROTOTYPE τα πάντα Max.. Burnout τα πάντα Max.. Dead Space τα πάντα Max.. Sacred 2 τα πάντα Max + Physx.. World in Conflict τα πάντα στο Max κ.α κ.α κ.α κ.α. Μιλάμε για TOP τίτλους της εποχής και σε Benchmarks.

 

Ο τυπάς ξεκαθάρισε ότι δεν παίζει και τρελά πράγματα. Ξέρεις πως τον κόβω? Civilization, AoE, Total war και κάνα Warcraft3. Και έτσι να μην είναι βλέπουμε παραπάνω τι αντέχει μια 8800GT.

 

 

 

Τότε "ΚΑΠΟΤΕ" και η GTX 2** παλιά θα είναι. Να πάρει την καλύτερη του κάποτε όταν τη χρειαστεί. Θα έχει τις καλυτερότερες (sic) επιδόσεις και θα έχει γλυτώσει χρήματα. Μια έξυπνη κίνηση δυο θετικά.

 

 

 

Γιατί πιστεύεις πως ένα λειτουργικό με Kaspersky/uTorrent/MSN/IRC/5 παράθυρα Firefox βαραίνουν και βαραίνουν όσο κυλάει ο καιρός? :lol: Dude.. wake up έχεις γίνει θύμα του καταναλωτισμού. Σου έχει πει ο μπαμπάς πως έρχονται τα λεφτά στο σπίτι? Τι σου είπε ότι τα φέρνουν καλές νεράιδες?

 

 

 

  • Ένα τέτοιο psu είναι lifetime.
  • Δεν πληρώνει τα watt όσο τη ποιότητα.
  • Δεν παίζουμε με το psu και δεν κάνουμε τσιγκουνιές σε αυτό το specific part.

 

 

 

Ναι. Γιατί η χρήση που κάνει δεν απαιτεί κάτι περισσότερο. Και εκεί που κατουράς τώρα και αποκαλείς τον C2D "Low end" και την 8800GT για πέταμα.. Πριν 1,5-2 χρόνια αυτά έλυναν και έδεναν με 5x τιμές. Σε 1-2 χρόνια θα κατουράς τους i5 και θα τους λες και αυτούς "Low End" στο άσχετο κοινό λέγοντας τους πως "κολλάνε στο desktop". And so the story goes..

 

mihachris το μόνο που κάνεις με τα νομίσματα σου είναι να αποπροσανατολίζεις τον κοσμάκι που δεν γνωρίζει.. Το ότι δίνει ως 900e δεν σημαίνει πως πρέπει να τα δώσει αν δεν είναι ανάγκη ή πως τα έχει ο άνθρωπος για πέταμα. Αν ο τύπος δηλώνει πως δεν γνωρίζει από hardware, πως είναι δυνατόν να περιμένεις μια accurate τιμή από αυτόν? :-(

 

Κορίτσι για pc μπορεί...για σπίτι δεν ξέρω :eek: πλακίτσα:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μονο εγω θελω να τα σκασω χοντρα για μητρικη?

860 και εγω και ram τις corsair τις λιγο πιο ακριβες 129€

αλλα ΜΒ http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1332090&PriceRange=%E2%82%AC+++199-299&SOCKET=s1156&Manufacturer=Asus&category=69977721&catalog=20

κατι καλο..να μην εχεις αγχος ουτε σε 2 χρονια...

ετσι σκεφτομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι με την MSI που ειχα παρει καποτε 90€

καταλαβα οτι για να αξιζει μια μητρικη πρεπει να εχει τουλαχιστον τα διπλα λεφτα :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 32¨ μπροστά μου.. έχει καθιερωθεί πια, δεν είμαι καν κάτι special. Πραγματικά δεν ξαναπάω στις 22" που να με πυροβολούν.

 

 

 

Τι να λέμε μωρέ.. Και εγώ 8800GT έχω με μια aftermarket ψύξη και δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο στις απαιτήσεις των Games με 32 inch monitor. ΚΑΝΕΝΑ! Και trust me, είμαι πολύ απαιτητική Graphics Whore.

 

 

 

Τρέχω στην 32¨ μου το Shift με μέγιστη ανάλυση και άντε κάνα blur στο Medium.. DMC4 με τα πάντα Max.. PROTOTYPE τα πάντα Max.. Burnout τα πάντα Max.. Dead Space τα πάντα Max.. Sacred 2 τα πάντα Max + Physx.. World in Conflict τα πάντα στο Max κ.α κ.α κ.α κ.α. Μιλάμε για TOP τίτλους της εποχής και σε Benchmarks.

 

Ο τυπάς ξεκαθάρισε ότι δεν παίζει και τρελά πράγματα. Ξέρεις πως τον κόβω? Civilization, AoE, Total war και κάνα Warcraft3. Και έτσι να μην είναι βλέπουμε παραπάνω τι αντέχει μια 8800GT.

 

 

 

Τότε "ΚΑΠΟΤΕ" και η GTX 2** παλιά θα είναι. Να πάρει την καλύτερη του κάποτε όταν τη χρειαστεί. Θα έχει τις καλυτερότερες (sic) επιδόσεις και θα έχει γλυτώσει χρήματα. Μια έξυπνη κίνηση δυο θετικά.

 

 

 

Γιατί πιστεύεις πως ένα λειτουργικό με Kaspersky/uTorrent/MSN/IRC/5 παράθυρα Firefox βαραίνουν και βαραίνουν όσο κυλάει ο καιρός? :lol: Dude.. wake up έχεις γίνει θύμα του καταναλωτισμού. Σου έχει πει ο μπαμπάς πως έρχονται τα λεφτά στο σπίτι? Τι σου είπε ότι τα φέρνουν καλές νεράιδες?

 

 

 

  • Ένα τέτοιο psu είναι lifetime.
  • Δεν πληρώνει τα watt όσο τη ποιότητα.
  • Δεν παίζουμε με το psu και δεν κάνουμε τσιγκουνιές σε αυτό το specific part.

 

 

 

Ναι. Γιατί η χρήση που κάνει δεν απαιτεί κάτι περισσότερο. Και εκεί που κατουράς τώρα και αποκαλείς τον C2D "Low end" και την 8800GT για πέταμα.. Πριν 1,5-2 χρόνια αυτά έλυναν και έδεναν με 5x τιμές. Σε 1-2 χρόνια θα κατουράς τους i5 και θα τους λες και αυτούς "Low End" στο άσχετο κοινό λέγοντας τους πως "κολλάνε στο desktop". And so the story goes..

 

mihachris το μόνο που κάνεις με τα νομίσματα σου είναι να αποπροσανατολίζεις τον κοσμάκι που δεν γνωρίζει.. Το ότι δίνει ως 900e δεν σημαίνει πως πρέπει να τα δώσει αν δεν είναι ανάγκη ή πως τα έχει ο άνθρωπος για πέταμα. Αν ο τύπος δηλώνει πως δεν γνωρίζει από hardware, πως είναι δυνατόν να περιμένεις μια accurate τιμή από αυτόν? :-(

 

Εγω προσωπικα με οθονη μεγαλυτερη των 22" κουραζουμε και δεν το θεωρω καθολου καλο για την οραση.

Επισης σκοπος μου δεν ηταν να αποπροσανατολισω τον topic starter ουτε το εθεσα με τετοιο τροπο ετσι ωστε να να του λεω "Παρε αυτο και μην ακους κανεναν", απλως ειπα την αποψη μου. Παντως εγω, που δεν ειμαι τρελος gamer, και εχω ενα συστημα με C2D και μια 9600GT δεν ειμαι ευχαριστημενος ειδικα στις επιδοσεις στα παιχνιδια (σε 1280x1024 κιολας).

Ακομα, οταν ο topic starter εθεσε το budget στα 1000 ευρω, νομιζω πως ζηταει ο,τι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα. Ουτως η αλλως, ενα συστημα με i5 και GTX2** δεν θα αντεξει παραπανω στο χρονο απο ενα C2D με 8800GT; Επειδη σε ικανοποιει εσενα τωρα δεν σημαινει πως θα ειναι το ιδιο και στο κοντινο μελλον.

Απο ο,τι φαινεται εσυ εχεις περισσοτερες γνωσεις επι του θεματος και εγω απλα κατεθεσα την αποψη μου, με βαση την εμπειρια μου απο το συστημα μου, και δεν διεψευσα αυτα που ειπες. Γι'αυτο εθεσα και καποια ερωτηματα γιατι ηθελα να δω πως θα τα τεκμηριωσεις και να μαθω και εγω κατι παραπανω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα της οθόνης, κάνεις απλά λάθος. Πέρνα από το σπίτι μου να δεις ένα Game όπως δεν το έχεις ξαναδεί. Gaming = 32" και ακριβό 5.1 from now on για εμένα. Τους άλλους απλά τους λυπάμαι (ή το παρελθόν μου). So, οι 24 ίντσες είναι απλά καλύτερη επιλογή από τις 22.. Όσο για το θέμα υγείας, πιο κακό έκανε η 15άρα CRT που έβλεπες TV μικρός από τα 5 μέτρα, παρά η 32άρα LCD από το μισό.

 

Το γνωρίζω ότι κανενός σκοπός εδώ μέσα δεν είναι η παραπληροφόρηση, προς θεού. Αλλά εκτός του ότι έχεις κενά, προτείνεις και επιπόλαια. Στο Forum ελεύθερα λέμε τη γνώμη μας, αλλά σε τέτοια θέματα που ο άλλος θα σε ακούσει και θα πάει να αγοράσει ότι του είπες νομίζοντας ότι είσαι κανένας φωστήρας... πρέπει να προσέχουμε.

 

Δεν μίλησα για 9600GT. Υπάρχει μεγάλη διαφορά από μια 9800GT ξέρεις :-)

Για να έχεις αυτό που έχω θα ήθελες πολύ απλά έναν q6600 και μια 8800/9800GT. ΟΧΙ i5, ΟΥΤΕ GTX 2**. Το ότι με ικανοποιεί εμένα, την απαιτητική Gamer, τώρα που έχουν βγει τόσοι τίτλοι με τρελά Requirements.. σημαίνει πολύ απλά πως τον τυπά που δηλώνει:

 

οσον αφορα την καρτα γραφικων..ενταξει θεωρω οτι θα κοιταξω κατι πιο φθηνη απο demon :P γιατι παιζω games αλλα οχι υπερβολικα πραγματα

 

..τον ικανοποιεί και με το παραπάνω, όχι μόνο τώρα αλλά και μελλοντικά.

 

Στην τελική, τους 4 πυρήνες θα τους ήθελε μονάχα για το Gaming νέας φουρνιάς (το οποίο δεν τον ενδιαφέρει as it seems). Τα 2 και τα 4 cores στην επιφάνεια εργασίας παραδίδουν τα ίδια αποτελέσματα, επιδόσεων / multitasking. Οι καλές επιδόσεις εκεί εξαρτώνται από τη χρήση που κάνεις στον υπολογιστή σου. Αυτός είναι ένας άλλος τομέας στον οποίο απ' ότι διαβάσαμε, εσύ απέτυχες παταγωδώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ Τα 2 και τα 4 cores στην επιφάνεια εργασίας παραδίδουν τα ίδια αποτελέσματα, επιδόσεων / multitasking. Οι καλές επιδόσεις εκεί εξαρτώνται από τη χρήση που κάνεις στον υπολογιστή σου. Αυτός είναι ένας άλλος τομέας στον οποίο απ' ότι διαβάσαμε, εσύ απέτυχες παταγωδώς.

 

και ποια ειναι η καλη χρηση δλδ απο την οποια εξαρτωνται οι καλες επιδοσεις??τι εννοεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχω στην 32¨ μου το Shift με μέγιστη ανάλυση και άντε κάνα blur στο Medium.. DMC4 με τα πάντα Max.. PROTOTYPE τα πάντα Max.. Burnout τα πάντα Max.. Dead Space τα πάντα Max.. Sacred 2 τα πάντα Max + Physx.. World in Conflict τα πάντα στο Max κ.α κ.α κ.α κ.α. Μιλάμε για TOP τίτλους της εποχής και σε Benchmarks.

 

 

 

Tι μου θυμίζει αυτό να δεις....

;p

 

 

η ειρωνία στην όλη υπόθεση είναι λίγο καιρό μετά το post εκείνο, την σούταρες την 7600 για να πάρεις την τωρινή σου...

 

:o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

η ειρωνία στην όλη υπόθεση είναι λίγο καιρό μετά το post εκείνο, την σούταρες την 7600 για να πάρεις την τωρινή σου...

 

:o

 

Καπως ετσι κοβω και τον OP να σουταρει την τωρινη του (αυτη που θα παρει αυριο

μεθαυριο) για καποια αλλη μετα απο ενα χρονο... Γιατι οπως ειπε και η κοπελια,

μπορει να μην εχει τρελλες απαιτησεις τοσο καιρο απο το μηχανημα του, αλλα, απο

ενα νεο σιγουρα θα εχει περισσοτερες. Αν συνυπολογισεις και τις νεες μηχανες που

καταφθανουν τοτε δεν θα αντεξει και πολυ.

 

Οσο για τα λεφτα του, και 1000 να μην διαθεσει και να διαθεσει 900-800, ενας pcακι

Ι5 ανετα το χτυπα να κανει τη δουλεια του για τα επομενα 3-4 (τουλαχιστο) χρονια.

Αν το δεις και μεσοπροθεσμα, το 775 socket παει για ψοφο. Ενας dual core, πλεον

ειναι για 2ο pc και αυτο κανα htpc ...

 

Δε διαφωνω γενικα με οσα προτεινε, απλα imho, απο αποψη αναθμισημοτητας και μονο

δεν αξιζει το 775/ddr2 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι μου θυμίζει αυτό να δεις....

;p

 

 

η ειρωνία στην όλη υπόθεση είναι λίγο καιρό μετά το post εκείνο, την σούταρες την 7600 για να πάρεις την τωρινή σου...

 

:o

 

Και έτσι για να καταλάβω την ειρωνεία στην όλη υπόθεση ρε Liopyr, πότε πιστεύεις πως ήμουν ψεύτρα.. τότε ή τώρα?

 

Τους τίτλους που αναφέρω σε εκείνο το Topic τους έπαιζα με την 7600GT με τα options που αναφέρω, και για να φανταστείς για μερικούς από αυτούς την ΑΓΟΡΑΣΑ εξ αρχής (βλ. NwN2 το οποίο μάλλον είναι ο πιο βαρύς τίτλος από αυτούς που ανέφερα).

 

Παρακάτω λοιπόν, στο post που έκανες παράθεση, αναφέρω το WiC το οποίο με έκανε να πάρω την 8800GT. (Uh, τι γλυκιά περιπτωσάρα..)

 

Σε διαβεβαιώ πως και την 8800GT θα στείλω στο κοντινό μέλλον.. its too bad though, δεν έχω βρει ακόμα τον τίτλο που θα με αναγκάσει. :-)

 

So, seriously, what is your point?

 

Καπως ετσι κοβω και τον OP να σουταρει την τωρινη του (αυτη που θα παρει αυριο

μεθαυριο) για καποια αλλη μετα απο ενα χρονο... Γιατι οπως ειπε και η κοπελια,

μπορει να μην εχει τρελλες απαιτησεις τοσο καιρο απο το μηχανημα του, αλλα, απο

ενα νεο σιγουρα θα εχει περισσοτερες. Αν συνυπολογισεις και τις νεες μηχανες που

καταφθανουν τοτε δεν θα αντεξει και πολυ.

 

Οσο για τα λεφτα του, και 1000 να μην διαθεσει και να διαθεσει 900-800, ενας pcακι

Ι5 ανετα το χτυπα να κανει τη δουλεια του για τα επομενα 3-4 (τουλαχιστο) χρονια.

Αν το δεις και μεσοπροθεσμα, το 775 socket παει για ψοφο. Ενας dual core, πλεον

ειναι για 2ο pc και αυτο κανα htpc ...

 

Δε διαφωνω γενικα με οσα προτεινε, απλα imho, απο αποψη αναθμισημοτητας και μονο

δεν αξιζει το 775/ddr2 ...

 

Δεκτή η άποψή σας κύριε. Εγώ από την άλλη να πω πως ένας φίλος μου (γιατρός, όχι τόσο σχετικός) βρήκε ένα lap με 100€ και το αγόρασε αμέσως. Το μοντέλο φορούσε έναν Athlon 2000+ με 256mb of ram και μια onboard κάρτα γραφικών φυσικά. Όσο του έκανα Format (έβγαζα την σαβούρα των προηγούμενων κατόχων του) και περνούσα τα XP και τα must-have προγράμματα.. δεν θυμάμαι να νευρίασα στο θέμα επιδόσεών του.. και trust me, όταν ένας υπολογιστής "κολλάει" στα χέρια μου γίνομαι πολύ ευέξαπτη και, at least, το θυμάμαι. (Υπάρχουν ιστορίες που έχω αναφέρει στα Forum για τερματικά που έκανα κουμπαράδες. Some of these stories are related. :o)

 

Που θέλω να καταλήξω? Βρίσκω λάθος το να παροτρύνεις έναν Casual user να φορέσει s1366 και να πληρώνει τα χρυσά νούμερα των RAM και των μητρικών που απαιτούνται, γιατί; για να είναι πιο άνετος με το υπερφορτωμένο tray του, το msn plus, το frostwire και μερικές σελίδες στο web. Είναι παράλογο. Και με μονοπύρηνους κάναμε μια χαρά δουλειά όπως βλέπουμε, αλλά και πάλι μίλησα για έναν c2d/c2q που υπάρχουν 2 χρόνια στην αγορά. Φοβόμαστε μη δεν είναι upgradeable? Και πότε ΔΕΝ το φοβάσαι αυτό ρε E||hnas έτσι όπως είναι ο συγκεκριμένος χώρος? Ότι και να πάρεις σε 2 χρόνια είναι παλιό. Period. Έτσι γίνεται πάντα..

 

Θα γίνεις το θύμα των αναβαθμίσεων που υποβάλουν αυτοί ή όχι; The choice is theirs.. unfortunately.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα της οθόνης, κάνεις απλά λάθος. Πέρνα από το σπίτι μου να δεις ένα Game όπως δεν το έχεις ξαναδεί. Gaming = 32" και ακριβό 5.1 from now on για εμένα.

 

μεγα λα8ος...Δεν εχω δει gamer να παιζει σε τετοια αποσταση σε τοσες ιντσες..Και ειχα και γω 32αρα στο γραφειο μου μεχρι να μετακομισω.Μιση ωρα max surfing μπορουσα να κανω...οχι να παιξω και παιχνιδι!Και gaming η με headset (η για vt teamspeak κτλ και για ποιοτητα ηχου και αντιδρασεις στο παιχνιδι η με δυο τελεια monitors.

Σοβαρα αν πας σε πραγματικο tour δν 8α δεις πανω απο 22 και οι πιο πολλοι ειναι στις 19 inches.

Τωρα αν σε βολευει εσενα αυτο εινια αλλο...Αλλα συνη8ως κουραζει η μεγαλη αναλυση.

 

Τους άλλους απλά τους λυπάμαι (ή το παρελθόν μου). So, οι 24 ίντσες είναι απλά καλύτερη επιλογή από τις 22.. Όσο για το θέμα υγείας, πιο κακό έκανε η 15άρα CRT που έβλεπες TV μικρός από τα 5 μέτρα, παρά η 32άρα LCD από το μισό.

 

Να δεχ8ω κατι για ακτινοβολιες των crt...αλλα σε καμια περιπτωση δν ειναι το ιδιο για τα ματια αυτα η 15αρα και η 32αρα απο το μισο μετρο.

 

Το γνωρίζω ότι κανενός σκοπός εδώ μέσα δεν είναι η παραπληροφόρηση, προς θεού. Αλλά εκτός του ότι έχεις κενά, προτείνεις και επιπόλαια. Στο Forum ελεύθερα λέμε τη γνώμη μας, αλλά σε τέτοια θέματα που ο άλλος θα σε ακούσει και θα πάει να αγοράσει ότι του είπες νομίζοντας ότι είσαι κανένας φωστήρας... πρέπει να προσέχουμε.

εδω 8α συμφωνησω.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 04:53 ----------

 

Καπως ετσι κοβω και τον OP να σουταρει την τωρινη του (αυτη που θα παρει αυριο

μεθαυριο) για καποια αλλη μετα απο ενα χρονο... Γιατι οπως ειπε και η κοπελια,

μπορει να μην εχει τρελλες απαιτησεις τοσο καιρο απο το μηχανημα του, αλλα, απο

ενα νεο σιγουρα θα εχει περισσοτερες. Αν συνυπολογισεις και τις νεες μηχανες που

καταφθανουν τοτε δεν θα αντεξει και πολυ.

 

Οσο για τα λεφτα του, και 1000 να μην διαθεσει και να διαθεσει 900-800, ενας pcακι

Ι5 ανετα το χτυπα να κανει τη δουλεια του για τα επομενα 3-4 (τουλαχιστο) χρονια.

Αν το δεις και μεσοπροθεσμα, το 775 socket παει για ψοφο. Ενας dual core, πλεον

ειναι για 2ο pc και αυτο κανα htpc ...

 

Δε διαφωνω γενικα με οσα προτεινε, απλα imho, απο αποψη αναθμισημοτητας και μονο

δεν αξιζει το 775/ddr2 ...

 

ρε παιδια ναι νταξει 8α ειναι νεκρο socket...αλλα να κοιταμε τι 8ελουμε τον υπολογιστη.(δεν αναφερομαι μονο σε αυτο το 8εμα.)Ενας απλως χρηστης...με λιγα games και surfing και office δν 8α χει προβλημα με ενα συστημα 775.Και αυτο το future proof που ολοι ζηταμε νομιζω οτι ειναι μονο στο μυαλο μας γιατι πραγματικα δν εχω δει ενα future proof μηχανημα...με βαση οτι απο οσα εχω διαβασει τωρα τελευταια εδω περα και απο οσες φορες εχω μιλησει γενικα για pc ...ολοι περνουν hardware(δεν εξαιρω και τον εαυτο μου) και καλα για να μην χρειαζεται να αναβα8μισουν,αλλα μολις κατι βγει και το διαφημισουν/προω8ησουν καποια μεσα ολοι 8ελουν να αλλαξουν το συστημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγα λα8ος...Δεν εχω δει gamer να παιζει σε τετοια αποσταση σε τοσες ιντσες..Και ειχα και γω 32αρα στο γραφειο μου μεχρι να μετακομισω.Μιση ωρα max surfing μπορουσα να κανω...οχι να παιξω και παιχνιδι!Και gaming η με headset (η για vt teamspeak κτλ και για ποιοτητα ηχου και αντιδρασεις στο παιχνιδι η με δυο τελεια monitors.

Σοβαρα αν πας σε πραγματικο tour δν 8α δεις πανω απο 22 και οι πιο πολλοι ειναι στις 19 inches.

Τωρα αν σε βολευει εσενα αυτο εινια αλλο...Αλλα συνη8ως κουραζει η μεγαλη αναλυση.

 

Όχι απλά βολεύει, αλλά με έχει ξετρελάνει. Το ίδιο και όλους τους φίλους μου. (Ο ένας, λίγο πλούσιος, απλά για να μου την μπει είναι έτοιμος να πάει σε 40άρα)

 

Δεν ξέρω που απέτυχε το δικό σου monitor (ίσως δεν έκανε 500€, ίσως you f_cked up your Resolution/drivers, ίσως δεν έκανες connect με HDMI cable, ίσως δεν έτρεξες ΚΑΝ game αλλά απλά φαντάστηκες πως θα ήταν κουραστικό) αλλά αυτό που έχω μπροστά μου είναι αξιοζήλευτο.. σιγά μη πάρω στα σοβαρά τα "tours". Σκέψου απλά ότι οι 19ρες είναι σαν ΤΡΥΠΕΣ (hellholes για την ακρίβια :P), και πέρα από το μέγεθος ρώτα τα "tours" no-wide is for gaming, seriously? Oh c' mon ρε Παόκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά βολεύει, αλλά με έχει ξετρελάνει. Το ίδιο και όλους τους φίλους μου. (Ο ένας, λίγο πλούσιος, απλά για να μου την μπει είναι έτοιμος να πάει σε 40άρα)

 

Δεν ξέρω που απέτυχε το δικό σου monitor (ίσως δεν έκανε 500€, ίσως you f_cked up your Resolution/drivers, ίσως δεν έκανες connect με HDMI cable, ίσως δεν έτρεξες ΚΑΝ game αλλά απλά φαντάστηκες πως θα ήταν κουραστικό) αλλά αυτό που έχω μπροστά μου είναι αξιοζήλευτο.. σιγά μη πάρω στα σοβαρά τα "tours". Σκέψου απλά ότι οι 19ρες είναι σαν ΤΡΥΠΕΣ (hellholes για την ακρίβια :P), και πέρα από το μέγεθος ρώτα τα "tours" no-wide is for gaming, seriously? Oh c' mon ρε Παόκι :P

 

hehehe...η δικια μου ειναι μια hd ready της lg.Δεν ξερω αν ειναι καλη η οχι.Αλλα με upscalling παιζει σε αναλυσει 1980χ1020,η συνδεση ειχε γινει με HDMI-DVi,(ειχα ανοιξει και 8εμα εδω περα.)

 

Τωρα παιζω παιχνδια με controllers απο PS2.(εχω και htpc).Παιχνιδια οπως PES2009 η DMC(oλα,εχω τρελλο κολλημα) και Resident Evil 5 και τωρα τελευταια το Αnno 1404.Aλλα τωρα κα8ομαι στα 2-3 μετρα απο την ο8ονη και μπορω να παιξω.(εκτος απο το Anno που παω πιο κοντα,και χρησιμοποιω πληκτρολογιο και ποντικι.)Και στο παλιο σπιτι που την ειχα στο γραφειο γιατι δεν εμπαινε αλλου μεχρι να μετακομισω,ειχα games και επαιξα κ Dota επαιξα και need for speed pro street(αυτο κυκλοφορουσε τοτε) και πραγματικα η κουραση στα ματια ηταν απιστευτη.

 

Τωρα αν οντως ειναι εντυπωσιακο το μεγαλο monitor δεν ξερω.Αυτη την στιγμη εχω κ μια Τ260 και παλι μ φαινεται κουραστικη.

 

Δεν σου ειπα να παρεις στα σοβαρα τα tours αλλα εκει υπαρχουν pc στημενα για gaming που 8ελουν αποδοση στην παραμικρη λεπτομερεια,δεν ξερω αν ολοι οι pro-gamers καταλαβαινουν διαφορα,αλλα οι sponsores που "χτιζουν" τα pc τα χτιζουν με τον ιδανικο(αν μπορει να χρησιμοποιη8ει αυτος ο χαρακτηρισμος) τροπο για gaming.Και για να βοη8ησουν του παιχτες που sponsoraroyn και κυριως για να πουλησουν προιοντα.

 

Σε αυτο το 8εμα(επιλογη ο8ονης) δεν νομιζω οτι κυριως παραγοντας ειναι το "size"...αλλου size matters....:o

 

Aλλα περι ορεξεως κολοκυ8ο...

 

Εδω ειμαστε για να βοη8ησουμε εναν συνφορουμιτη οσο αναφορα την αγορα ο8ονης οποτε καλο ειναι να ακουσει κ τις 2 αποψεις και να πραξει αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Δεκτή η άποψή σας κύριε. Εγώ από την άλλη να πω πως ένας φίλος μου (γιατρός, όχι τόσο σχετικός) βρήκε ένα lap με 100€ και το αγόρασε αμέσως. Το μοντέλο φορούσε έναν Athlon 2000+ με 256mb of ram και μια onboard κάρτα γραφικών φυσικά. Όσο του έκανα Format (έβγαζα την σαβούρα των προηγούμενων κατόχων του) και περνούσα τα XP και τα must-have προγράμματα.. δεν θυμάμαι να νευρίασα στο θέμα επιδόσεών του.. και trust me, όταν ένας υπολογιστής "κολλάει" στα χέρια μου γίνομαι πολύ ευέξαπτη και, at least, το θυμάμαι. (Υπάρχουν ιστορίες που έχω αναφέρει στα Forum για τερματικά που έκανα κουμπαράδες. Some of these stories are related. :o)

 

Που θέλω να καταλήξω? Βρίσκω λάθος το να παροτρύνεις έναν Casual user να φορέσει s1366 και να πληρώνει τα χρυσά νούμερα των RAM και των μητρικών που απαιτούνται, γιατί; για να είναι πιο άνετος με το υπερφορτωμένο tray του, το msn plus, το frostwire και μερικές σελίδες στο web. Είναι παράλογο. Και με μονοπύρηνους κάναμε μια χαρά δουλειά όπως βλέπουμε, αλλά και πάλι μίλησα για έναν c2d/c2q που υπάρχουν 2 χρόνια στην αγορά. Φοβόμαστε μη δεν είναι upgradeable? Και πότε ΔΕΝ το φοβάσαι αυτό ρε E||hnas έτσι όπως είναι ο συγκεκριμένος χώρος? Ότι και να πάρεις σε 2 χρόνια είναι παλιό. Period. Έτσι γίνεται πάντα..

 

Θα γίνεις το θύμα των αναβαθμίσεων που υποβάλουν αυτοί ή όχι; The choice is theirs.. unfortunately.

 

1156 εννοεις... :-)

 

Εγω μιλησα καθαρα απο θεμα αναβαθμισημοτητας... Σιγουρα και με εναν πυρηνα θα

εκανε τη δουλεια του για αυτα που εγραψες... αλλα οχι στα games. Πλεον 2 cores,

ειναι must για τα games. Ποσο μαλλον στο μελλον... Αν συνυπολογισεις το γεγονος

οτι δεν κανει αναβαθμισεις (απο οτι φαινεται) συχνα, συν το οτι, οι προγραμματιστες

θα βασιζουν απο εδω και περα και σε 4 core cpus τα games τους, τοτε δε τιθεται θεμα

για 2 core.

 

Οσο για την choice: ... always it is ours. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...