Προς το περιεχόμενο

Πρεμιέρα της ψηφιακής τηλεόρασης


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για όσους παρακολουθούν το χρονοδιάγραμμα της Digea, το έχουν τηρήσει γενικά ως τώρα? Δηλαδή στη Θεσσαλονίκη να περιμένουμε τις πρώτες ψηφιακές εκπομπές μέσα στο Νοεμβρη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους παρακολουθούν το χρονοδιάγραμμα της Digea, το έχουν τηρήσει γενικά ως τώρα? Δηλαδή στη Θεσσαλονίκη να περιμένουμε τις πρώτες ψηφιακές εκπομπές μέσα στο Νοεμβρη?

 

Απο Δεκέμβρη τελικά. Υπομονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι νέες TV? Οι MPEG-4 τηλεοράσεις που απαιτούνται, υπάρχουν ήδη στην Ελλάδα. Μην παραπληροφορείτε άσκοπα.

 

έλεος ... πόσες τηλεοράσεις έχουν ενσωματωμένο δέκτη mpeg4 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αναφερθεί ότι ως τώρα δεν υπάρχουν με τέτοια τιμή στην Eυρωπαική αγορά.

Κανουν πάνω από 100 ευρώ.Τα 50 ευρώ που το βρήκαν κάποιοι και το έγραψαν,ο χρόνος θα δείξει τι λένε :-)

 

 

 

http://rexsat.blogspot.com/2009/06/mpeg4-cam-dvb.html

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:44 ----------

 

 

Οι κάρτες τηλεόρασης λειτουργούν με software decoding oxι hardware όπως οι τηλεοράσεις.Ετσι αν έχεις mpeg4 codec και αν το πρόγραμμα αναπαραγωγής τηλεοπτικού σήματος έχει επιλογή να το ενεργοποιήσεις,θα βλέπεις κανονικά Mpeg4 κανάλια στον ΗΥ.-Σε αντίθετη περίπτωση μπορείς να κατεβάσεις κάποιο συμβατό πρόγραμμα πχ όπως το DVBviewer που έχει αυτή την δυνατότητα .Δες εδώ πως το εκαναν http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=949416&postcount=54

 

Έχω μια καρτ ούλα usb Hauppauge WinTV-HVR-900 με ενσωματωμένο δέκτη DVB-T.

Χτες βρισκόμουν στον Άσσο Κορινθίας και έκανα ένα search όπου βρήκα τα 8 ψηφιακά κανάλια της digea αλλά όποιο και να έβαζα να παίξει μου έλεγε no video... ή κάτι τέτοιο.

Πίστεψα ότι φταίει ή κάρτα μου γιατί υποστηρίζει μόνο mpeg2.

Λες με το πρόγραμμα DVBviewer να μπορώ να δω κανονικά τα κανάλια.

Ένας αποκωδικοποιητής Mpeg2 βρίσκει τα κανάλια mpeg4 και απλά δεν τα παίζει ή δεν τα βρίσκει καθόλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια καρτ ούλα usb Hauppauge WinTV-HVR-900 με ενσωματωμένο δέκτη DVB-T.

Χτες βρισκόμουν στον Άσσο Κορινθίας και έκανα ένα search όπου βρήκα τα 8 ψηφιακά κανάλια της digea αλλά όποιο και να έβαζα να παίξει μου έλεγε no video... ή κάτι τέτοιο.

Πίστεψα ότι φταίει ή κάρτα μου γιατί υποστηρίζει μόνο mpeg2.

Λες με το πρόγραμμα DVBviewer να μπορώ να δω κανονικά τα κανάλια.

Ένας αποκωδικοποιητής Mpeg2 βρίσκει τα κανάλια mpeg4 και απλά δεν τα παίζει ή δεν τα βρίσκει καθόλου?

 

Τα βρίσκει, αλλά θα παίζει μόνο ήχο, γι' αυτό σου βγάζει No Video. Οπότε 100% φταίει η κάρτα σου. Αντικατέστησε τη. (Μια MPEG-4 θα πιάνει και τα MPEG-2 της ΕΡΤ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μην τρελαίνεστε, κάντε λίγη υπομονή να αρχίσουν οι ψηφιακές εκπομπές και μετά αγοράζετε και δέκτες και tv tuners για τα PC σας. Κάνοντας από τώρα τις αγορές σας και πιο πολλά χρήματα θα πληρώσετε, και ενδεχομένως πιο περιορισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά θα έχουν τα προϊόντα που θα αγοράσετε, άσε που μπορεί να υπάρξει και καμιά ασυμβατότητα του υλικού, οπότε θα κλαίτε τα λεφτά σας.

 

Τόσα χρόνια υπομονή κάναμε με την αναλογική, κάντε λίγες εβδομάδες ακόμα και να ξέρετε ότι δεν πρόκειται να δείτε καμιά τρομερή ποιοτική αλλαγή στην εικόνα σας, παρά μόνο αν αντιμετωπίζεται προβλήματα λήψης στην περιοχή σας και σας "τρώνε" τα "χιόνια" και τα "παράσιτα" στην εικόνα...

 

Ο καιρός γαρ εγγύς που λέει και μια ψυχή, όλα με το χρόνο τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βρίσκει, αλλά θα παίζει μόνο ήχο, γι' αυτό σου βγάζει No Video. Οπότε 100% φταίει η κάρτα σου. Αντικατέστησε τη. (Μια MPEG-4 θα πιάνει και τα MPEG-2 της ΕΡΤ).

 

Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά απλά ρωτάω μήπως μπορεί να γίνει η αποκωδικοποίηση του mpeg4 μέσω software μιας και αναφερόμαστε σε pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πιστεύω και εγώ αλλά απλά ρωτάω μήπως μπορεί να γίνει η αποκωδικοποίηση του mpeg4 μέσω software μιας και αναφερόμαστε σε pc

 

Αν δεν κάνω λάθος μέσω software γίνεται έτσι κι αλλιώς η αποκωδικοποίηση. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...