Προς το περιεχόμενο

Πρεμιέρα της ψηφιακής τηλεόρασης


Psyx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 527
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τσεκαρε τα χαρακτηριστικα της τηλεορασης στο site της εταιρειας στο manual καπου θα το λεει.τα ψηφιακά της ερτ εκπεμπουν σε mpeg2.πολλές τηλεορασεις παλιες κυριως εχουν μονο mpeg2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα, και γύρισα πίσω στα multirama τον digitalsat που πήρα χθες και δεν μου άρεσε καθόλου και αμέσως μου τον άλλαξαν με τον crypto redi 200. Πολύ καλύτερος.

Και για τον F&U εχω ακούσει καλά λόγια, δεν ξέρω αν έχει διπλό tuner, για να γράφεις κάτι και να βλέπεις κάτι άλλο..

 

Τί προβλήματα έχει ο Digitalsat;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τον F&U εχω ακούσει καλά λόγια, δεν ξέρω αν έχει διπλό tuner, για να γράφεις κάτι και να βλέπεις κάτι άλλο..

Οχι δεν εχει γραφεις αυτο που βλεπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί προβλήματα έχει ο Digitalsat;

Καταρχάς απο την αρχή δεν φάνηκε καλό. Το τηλεχειρηστήριο απο την πρώτη στιγμή με καινούριες μπαταρίες δεν έπιανε καθόλου. Δηλαδή ήθελε να σημαδέψεις απο τα 3 μέτρα. Και πάλι μερικές φορές κολλούσε. Απίστευτα κουραστικό όταν θες να χαμηλώσεις φωνή.

Επίσης εκτός του ότι δεν ήταν Ελληνικό το EPG, δεν ήταν και σωστό αφού δεν εμφάνιζε καν ολόκληρης της μέρας, δεν συζητώ για βδομάδα.

Και πέρα απο αυτά το προβλήματα, δεν είχε (ή δεν βρήκα) εγγραφή βάσει χρόνου, και σίγουρα δεν είχε διπλό tuner. Και πήρα crpyto και όλα jet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

flik, επειδή έχω 2-3 ερωτησούλες, όπως φαντάζομαι όσοι θέλουν να πάρουν φθηνό δέκτη, δεν κάνεις ένα νέο θέμα για τον Turbo-X SD 1000 για να μη hijack-άρουμε το παρόν θέμα;

 

Να μας πεις και για το firmware update που έχει στη σελίδα του το Πλαίσιο και αν μπορέσεις να δώσεις καμιά φωτογραφία της πίσω πλευράς κτλ κτλ..

 

Ε, φανταστικέ flik; :o

 

Επεξεργασία: flik, άκυρο. Βρήκα αυτό http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=54249

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω εχω την LG M1994D για οθονη pc και tv μαζι και ενω νομιζα οτι ηταν Mpeg4 δεν μπορω να δω τα νεα καναλια με τπτ.. ενω τα εχω βρει με τα ονοματα τους κανονικα βλεπω μονο μαυρο και να μου γραφει hdbroadcast.. ξερετε αν υπαρχει καμια πατεντα να τα δω? υπαρχει κανα fw update? γιατι εχω συκωσει ολα τα σιτε αλλα δεν βρηκα τπτ...

την εχει κανενας αλλος αυτη και τα βλεπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σας πω ενα μυστικο για τις καρτες CInterface κτλ..

 

οσοι εχετε αμφιβολιες για την συμβατοτητα τους με την τιβι σας, μην τις αγοραζετε απο μεγαλα και απροσωπα καταστηματα.

 

καντε την ερευνα αγορας σας και καταληξτε σ ενα μικροτερο καταστημα.

 

εκει (και σας μιλαω γιατι γνωριζω καλα τον χωρο) μπορειτε ευκολα να διαπραγματευτειτε την επιστροφη της καρτας σας σε περιπτωση που δεν παιζει, με τον καταστηματαρχη αμεσα.

 

σ ενα μεγαλο απροσωπο καταστημα μετο ζορι θα σας την παρουν πισω, και στην καλυτερη θα υποχρεωθείτε να παρετε κατι αλλο..

 

ο μικρος ομως ειναι πιο ευελικτος και θα σας την παρει πισω αμεσως.

 

εξαλλου ξερει οτι αυριο-μεθαυριο θα την πουλησει αλλου.

 

μπροστα μου σ ενα καταστημα χθες εγινε μια τετοια συναλλαγη.

 

ψαχτειτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα τον F&U. Μέχρι προχτες έπιανε τα ψηφιακά της ΕΡΤ. Χτες που τον έβαλα να κάνει αναζήτηση τα καινούρια από Χορτιάτη τα βρήκε αλλά κόλαγε η αναζήτηση σε ένα σημείο και όταν τον σταμάταγα δεν καταχωρούσε της ΕΡΤ. Δοκίμασα χειροκείνητα να τα περάσω από τη συχνότητα, κάτι φαινόταν ότι έπιανε(έγραφε σε τι ποιότητα πιάνει το σήμα) αλλά δεν τα καταχωρούσε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου λέτε παίδες, πιάνεται τίποτα εσείς :-D; Σήμερα το πρωί που έβαλα τον F&U (τον οποίον παρεπιπτόντως έχει το Carrefour 55ε απο 79 που ήταν χτες σε πλαίσιο Multirama κλπ, είχε αρκετά κομμάτια στο City Gate ;)), έπιανε ψηφιακά πέρα από τα prisma+ κλπ το Mega το Σκαι και το Star. Τα άλλα δεν ξεκίνησαν;

Επίσης κάτι ακόμα, έχει ο bro στο δωμάτιό του μια μικρή TV, που έπιανε τζάμι σήμα όλα τα κύρια κανάλια (την έχουμε βάλει στην κεντρική κεραία της οικοδομής), χωρίς ψηφιακό δέκτη. Από σήμερα το πρωί το Mega κάνει γραμμές και τρεμοπαίζει. Είναι τυχαίο ή θα πρέπει να βάλουμε παντού ψηφιακούς δέκτες στο τέλος;

Επεξ/σία από N.I.C
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα τον F&U. Μέχρι προχτες έπιανε τα ψηφιακά της ΕΡΤ. Χτες που τον έβαλα να κάνει αναζήτηση τα καινούρια από Χορτιάτη τα βρήκε αλλά κόλαγε η αναζήτηση σε ένα σημείο και όταν τον σταμάταγα δεν καταχωρούσε της ΕΡΤ. Δοκίμασα χειροκείνητα να τα περάσω από τη συχνότητα, κάτι φαινόταν ότι έπιανε(έγραφε σε τι ποιότητα πιάνει το σήμα) αλλά δεν τα καταχωρούσε!!!
Τα ίδια κολλήματα και σε μενα αν θυμάμαι καλα κολλάει καπου στο 706Μhz και σε ένα ακομα σημειο στην αρχη.Αν το προσπαθήσεις πολλες φορές(βγαζε το και απο την μπριζα) θα τα καταφέρεις αλλιως βαλε χειροκινητα τις συχνότητες.Για τα ιδιωτικά ψηφιακα καναλι 25 UHF/506 MHz (Alpha, Alter, ANT1, Μακεδονία TV) και καναλι 29 UHF/538 MHz (Mega, Skai, Star).Οσο για τα ψηφιακα της ΕΡΤ καναλι 56.Θελει λιγο υπομονη και επιμονή αλλά θα τα καταφερεις.Κι εγω παιδεύτηκα λιγο μέχρι να το ρυθμίσω

 

Δεν μου λέτε παίδες, πιάνεται τίποτα εσείς :-D; Σήμερα το πρωί που έβαλα τον F&U (τον οποίον παρεπιπτόντως έχει το Carrefour 55ε απο 79 που ήταν χτες σε πλαίσιο Multirama κλπ, είχε αρκετά κομμάτια στο City Gate ;)), έπιανε ψηφιακά πέρα από τα prisma+ κλπ το Mega το Σκαι και το Star. Τα άλλα δεν ξεκίνησαν;

Επίσης κάτι ακόμα, έχει ο bro στο δωμάτιό του μια μικρή TV, που έπιανε τζάμι σήμα όλα τα κύρια κανάλια (την έχουμε βάλει στην κεντρική κεραία της οικοδομής), χωρίς ψηφιακό δέκτη. Από σήμερα το πρωί το Mega κάνει γραμμές και τρεμοπαίζει. Είναι τυχαίο ή θα πρέπει να βάλουμε παντού ψηφιακούς δέκτες στο τέλος;

Βαλε τις συχνοτητες χειροκινητα οπως γράφω επάνω και θα τα δεις και τα άλλα

 

Στην παρουσα φάση καθε τηλεοραση κι ένα μηχανακι.Σταδιακά θα σταματησει η παραλληλη εκπομπη με αναλογικό σημα οποτε ειναι μονοδρομος η αλλαγή τηλεορασης (χεχε) ή η αγορα αποκωδικοποιητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

flik, επειδή έχω 2-3 ερωτησούλες, όπως φαντάζομαι όσοι θέλουν να πάρουν φθηνό δέκτη, δεν κάνεις ένα νέο θέμα για τον Turbo-X SD 1000 για να μη hijack-άρουμε το παρόν θέμα;

 

Να μας πεις και για το firmware update που έχει στη σελίδα του το Πλαίσιο και αν μπορέσεις να δώσεις καμιά φωτογραφία της πίσω πλευράς κτλ κτλ..

 

Ε, φανταστικέ flik; :o

 

Επεξεργασία: flik, άκυρο. Βρήκα αυτό http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=54249

 

Μα τον crypto έχω τώρα :), και έχω να πω πως είναι πάρα πολύ καλός. Κανένα μα κανένα πρόβλημα ούτε με κανάλια, ούτε με εγγραφή σε usb δίσκο ούτε τίποτα. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

Επειδή έχω και νοβα κατα διαστήματα, να πω πως το η ποιότητα των καναλιών είναι πολύ καλύτερη απο της nova, σε 42άρα τηλεόραση. Απο την πρώτη στιγμή το καταλαβαίνει κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και μία συμβουλη από μένα:o

Όσοι πιάνετε ακόμα όλα τα κανάλια από αναλογικό δέκτη ΜΗΝ βιαστήτε να αγορασετε αποκωδικοποιητή. Περιμένετε (έχουμε ένα χρόνο ακόμα τουλαχιστον) να βγούν και άλλα μοντέλα στην αγορά ή και να αναβαθμιστούν τα υπάρχοντα - κάτι που σιγουρα θα γίνει μέσα σε ένα χρόνο-.;)

Όσον αφορά τις CI κάρτες, οι υπάρχουσες "κατεβάζουν" το mpeg4 σε mpeg2 οπότε τσάο

HD ποιότητα...Υπομονή και σίγουρα θα βγουν νέα προϊόντα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σας παρουσιάζει καμια αλλοίωση με (όσοι έχετε) αναλογικό δέκτη (τι σκ@τα έπαθε, 14άρα TV δεν λέει να πάρεις ψηφιακό δέκτη :mad: );

 

@stefanos_79 στο 29 UHF που αναφέρθηκε κάποιες σελίδες πίσω το έβαλα χειροκίνητα. Μήπως παίζει κάποια άλλη συχνότητα για τα υπόλοιπα; (από 30 μέχρι 56 αν δεν κάνω λάθος, τίποτα μόνο τα ΕΡΤ ψηφιακά).

EDIT: Ωπ τώρα είδα τι λες πριν το Quote. Πάω να δω στο 25 τι πιάνει :-D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...