Προς το περιεχόμενο

Νέο PC μέχρι 940€


jason_rethymno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας ήρθε η ώρα να πάρω νέο PC και πρίν το αποφασίσω αυτό, θέλω να μου πείτε αν αξίζει να αναβαθμίσω τον υπάρχοντα υπολογιστή που έχω.Και αν μπορώ να του βάλω επεξεργαστη Core i7 860.Το Θέλω κυρίως για gaming μετά για ταινίες ,Ιντερνετ,μουσική και κανα adobe CS 3,4.

 

Λοιπόν είναι αγορασμένο από το Πλαίσιο το Γενάρη του 2007 :

 

Κουτί-Θήκη Η/Υ: Τurbo-X(δε γράφει ποιο μοντέλο)

Επεξεργαστής: Intel Core Duo 2.13 GHZ (Θέλω να το αλλάξω)

Μνήμη RAM: 1 GB (Θέλω να το αλλάξω)

Μητρική Κάρτα: AB9 Pro/AB9 Motherboard Socket 775 (Θέλω να το αλλάξω)

Κάρτα Γραφικών : ASUS NVIDIA GeForce 7600 GT στα 256 ΜΒ (Θέλω να το αλλάξω)

Σκληρός δίσκος :150 GB (Θέλω να το αλλάξω)

DVD RW: ASUS

Κάρτα Ήχου: Realtek High Definition Audio

 

Οθόνη : EIZO FlexScan S1911 (19")

 

Πληκτρολόγιο,ποντίκι,Ηχεία,μικρόφωνο έχω δε θέλω.

 

Και τώρα θέλω να μου πείτε αν οι επιλογές που έκανα στο E-Shop σε περίπτωση που πρέπει να πάρω εντελώς καινούργιο Τοwer είναι καλές και τι είναι είναι αχρείαστο.

Και επίσης να μου προτείνεται τυχόν καλύτερες προτάσεις.

61074758.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωσα το setup με τον i7 860 που θες. Από εκεί και πέρα κάνεις τις αλλαγές σου. Μην αποκλείσεις το Dragonlord της LanCool, το Corsair τροφοδοτικό και την κάρτα γραφικών μιας και οποιαδήποτε ποιο ακριβή για το 19αρι monitor σου είναι πέταμα χρημάτων, η 4870 είναι δύναμη για τα λεφτά.

 

Προσωπικά θα το συμμάζευα όσο ήταν δυνατόν από θέμα CPU και PSU για αγορά SSD δίσκου. 80 ευρώ για το Hyperthreading του 860 είναι πολλά...

 

Αλλάζεις την CPU σε i5 750, το Corsair σε PC Power & Cooling από το Plaisio στα 85. 100 ευρώ στην τσέπη για αγορά ενός 80GB Intel Postville SSD, με το ίδιο budget που ξεκίνησες, κρατώντας όλα τα υπόλοιπα όπως κουτί,κάρτα κτλπ.

 

Και θα έχεις ενα πραγματικά γρήγορο, όμορφο, δυνατό και ισορροπημένο σύστημα που θα σπέρνει μπάσταρδα με τον SSD δίσκο επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Lancool είναι η value σειρά της lian li, με ότι αυτό συνεπάγεται. Συνήθως τα προιόντα της σειράς είναι σχεδιασμένα όπως τα αντίστοιχα lian li, με διαφορά πως χρησιμοποιείται καλής ποιότητας SECC αντί για αλουμίνιο ώστε να πέσει η τιμή. Σε αυτά τα λεφτά, το συγκεκριμένο είναι ταμαμ!...

 

Όσον αφορά το εσωτερικό του, είναι πανομοιότυπο με τα mid cases της lian li (PC7-F, PC-60F) εκτός του ουρανού που έρχεται από το PC-P50, με την διαφορά πως ενσωματώνει τα τελευταία versions των tool-less απαρτίων της εταιρίας (όπως τα είδαμε σε τελευταία κουτιά της, όπως τα νέα PC-60FN~PC-7FN και PC-P50).

 

Για να μην σας πρήζω, με δύο λόγια είναι πολύ καλό mid κουτάκι, προτείνεται αβάδιστα...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, ειδικά το K62 το βαπτίζεις LianLi εύκολα.

Κλασσική πρόσοψη, εσωτερικό, μέχρι και το πλαϊνό έχει την κοψιά (που πλήρωσα 60ε ο μλκς να πάρω από αμέρικα).

 

Και στις φωτό θα έλεγα μοιάζει αλουμίνιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι SECC είναι, ουσιαστικά το 62 είναι επίσης ένα μπάσταρδο ανάμεσα σε PC-7FN και PC-P50...με μαύρη μαυρίλα πλάκωσε μέσα...;)

 

(και εγώ έχω το πλαϊνό, μας έγδαρε το performance-pcs Τ_Τ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...