Προς το περιεχόμενο

Macbook pro and games


juliahna12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.

Σκέφτομαι να γίνω και εγώ μέλος της οικογένειας και να αποκτήσω εντος των ημερων απο eBay ενα Macbook pro. Θα αγοράσω το μεγάλο μοντέλο με την 13άρα οθόνη (2,53Gh, 4GB ram) γιατι ειναι σημαντικό για μένα το μέγεθος.

 

Ηθελα να ρωτήσω, σε σχέση με το gaming, ποιες ειναι οι επιδόσεις του? :rolleyes:

 

Τα μόνα παιχνίδια που θέλω να παίζω ειναι advevtures, Football manager και Pro Evo 2010. :-D

 

Πιστευετε οτι θα έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών? Μόνο για το καινουριο Pro έχω ενδοιασμούς... Λογικά θα τα τρέχω απο partition Xp ή Win7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου, παιχνιδια δεν ειναι ενας λογος για αγορα Macbook Pro..

 

μπορεις να βρεις πολυ καλυτερα Laptop για αυτα που ζητας, κ κυριως πιο οικονομικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, και δεν ειναι αυτος ο λόγος. Απλά ρωταω τί συμπεριφορά και επιδοσεις εχει σε αυτο τον τομέα.

Για καθαρά επαγγελματικους λόγους θα το πάρω αλλα κάποιες φορες που θα θελω να ξεχαστω θα θελω να παιξω και κατι απ'αυτά.

Θα μπορει να τρέξει ενα Pro evolution ικανοποιητικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ψιλοαγχώθηκα. Τόσο πολυ ζεστένεται? Δεν θα το σκίζω, καμια μπάλα θα παιζω για καμια ώρα. Υπάρχει περίπτωση να μου βγάλει πρόβλημα?

 

Απο άποψη απόδοσης πως θα ειμαι?

Κάποιος που να εχει δοκιμασει και να μπορει να δώσει τα φώτα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάθει κάτι όχι αλλά γενικά καταπονείται αφού θα ζεσταίνεται πολύ. Εδώ video call κάνεις στο ichat ή στο skype και ανεβάζει φουλ θερμοκρασίες. Να ναι καλά το smc fan control δλδ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

Σκέφτομαι να γίνω και εγώ μέλος της οικογένειας και να αποκτήσω εντος των ημερων απο eBay ενα Macbook pro. Θα αγοράσω το μεγάλο μοντέλο με την 13άρα οθόνη (2,53Gh, 4GB ram) γιατι ειναι σημαντικό για μένα το μέγεθος.

Δεν βρισκω το λογο να παρεις το macbook pro 13.3" 2.53GHZ των 1430€.

Χιλιες φορες το κατα πολυ φθηνοτερο 2.26GHz (1070€, δηλαδη 350€ φθηνοτερο).

Με τα χρηματα που γλυτωσες, βαζεις εξτρα ram και παει και αυτο στα 4gb, εξτρα σκληρο δισκο στις 7200 οποτε το μηχανημα θα ειναι πιο γρηγορο απο το 2.53 ή ακομα και ssd μπορεις να βαλεις για να το απογειωσεις!

Φυσικα σου μενουν και χρηματα για να αγορασεις επεκταση εγγυησης!

Δες εδω μια αναλυση:

 

Εδω παιρνεις μνημες σιγουρα συμβατες για το μικρο 13.3" των 1070 ευρω , που ερχονται σε 2 μερες σπιτι σου με 7 ευρω μεταφορικα:

http://www.crucial.com/eu/store/mpartspecs.aspx?mtbpoid=617B82A2A5CA7304

 

Κοστος με τα μεταφορικα: 60 ευρω

 

 

Εδω παιρνεις μεγαλυτερο σκληρο:

 

320gb 5400rpm (50 ευρω) Εχει 3 χρονια εγγυηση σε σχεση με τον 1 χρονο του εργοστασιακου .

320gb 7200rpm (60 ευρω) Αυτος ειναι στις 7200 στροφες, αρα ειναι αρκετα πιο γρηγορος. Εχει 5 χρονια εγγυηση σε σχεση με τον 1 χρονο του εργοστασιακου .

500gb 5400rpm (75 ευρω) Εχει 3 χρονια εγγυηση σε σχεση με τον 1 χρονο του εργοστασιακου .

 

 

Τον εργοστασιακο τον βαζεις σε ενα κουτακι των 10 ευρω και τον χρησιμοποιεις σαν εξωτερικο .

 

 

 

Η αλλαγη του σκληρου οσο και της μνημης ειναι ευκολη σχετικα υποθεση, υπαρχουν αναλυτικες οδηγιες και video, η εγγυηση δεν χανεται.

 

 

 

 

Ετσι με επιπλεον 130 ευρω (60 οι μνημες, 60 ο σκληρος ,10 το κουτακι) ,δηλαδη συνολο 1200, δηλαδη 230 ευρω φθηνοτερα απο το μεγαλυτερο μοντελο θα εχεις:

α) μεγαλυτερο σκληρο ,γρηγοροτερο(7200 στροφες), με μεγαλυτερη εγγυηση

β) εναν εξωτερικο σκληρο δωρο

γ) ιδια μνημη 4GB και καβατζα στο χερι-backup η εργοστασιακη μνημη των 2GB.

δ) ελαχιστα πιο αργο επεξεργαστη, αλλα κατα τα αλλα ιδιο μηχανημα , το οποιο ομως θα δινει την αισθηση πιο γρηγορου λογω γρηγοροτερου σκληρου

ε) 230 ευρω στο χερι που θα μπορεσεις να τα επενδυσεις αν θελεις σε επεκταση εγγυησης στα 3 χρονια, κατι που σιγουρα θα ειναι πιο χρησιμο απο οτι ενας ελαχιστα πιο γρηγορος επεξεργαστης που δεν θα το καταλαβαινες ποτε.

 

Τα μόνα παιχνίδια που θέλω να παίζω ειναι advevtures, Football manager και Pro Evo 2010. :-D

 

Πιστευετε οτι θα έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών? Μόνο για το καινουριο Pro έχω ενδοιασμούς... Λογικά θα τα τρέχω απο partition Xp ή Win7.

Ε, το pro θα το παιζει σε χαμηλη αναλυση και οχι πολυ καλα...

 

Και φυσικα τα apple φορητα εχουν κατα κανονα τα προβληματακια τους οταν τρεχουν για ωρα απαιτητικες εφαρμογες, οποτε προσεξε με τις θερμοκρασιες και τα παιχνιδια.

Καλο ειναι να αγοραστει καμμια βαση ψυξης και φυσικα undervolting!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, έχοντας macbook pro και δίχως να μιλάω θεωρητικά σου λέω ότι

 

1. με το να πάρεις βάση ψύξης δε θα κερδίσεις τπτ. Η μοναδική έξοδος αέρα δεν είναι κάτω αλλά πίσω. Το αλουμίνιο είναι θερμοαπαγώγιμο.

2. αγοράζοντας σκληρό 7.200 θα έχεις καλύτερες επιδόσεις μεν , υψηλότερη θερμοκρασία δε.

3. 4 gb θα μπορείς να διαχειριστείς μονο μέσω του leopard

5. η κάρτα γραφικών σου είναι 512 mb dedicated

 

ελάχιστες απαιτήσεις παιχνιδιου

 

* Windows XP

* Pentium 4 3.0GHz /AMD Athlon 64

* 1GB RAM

* 6.5GB free memory

* 8x DVD-ROM drive

* DirectX 9.0c video card

* 256MB Pixel Shader 3.0 (ATI x1600 / NVidia 6800 GT/GS or better)

* DirectX 9.0c Soundcard

* DirectX 9.0c or higher

* Windows USB Gamepad

* 1280 x 720 resolution

 

τις οποίες έχεις στο υπερδιπλάσιο.

 

Είναι ιεροσυλία να βάλεις windows έστω και σε partition σε mac. Τα mac δεν είναι για παιχνίδια. Όμως είναι απο θέμα hardware τόσο ποιοτικά που θα σε ικανοποιήσει και σε αυτό τον τομέα. Κανένα laptop δεν έχει επιλογή στην εκκίνηση του option key για partition.

Και φυσικά η όποια θερμοκρασία αντιμετωπίζεται απο το μηχάνημα αυτό απο το hardware.

 

Σου έθεσα θέμα θερμοκρασίας απλά και μονο για να γνωρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. 4 gb θα μπορείς να διαχειριστείς μονο μέσω του leopard

5. η κάρτα γραφικών σου είναι 512 mb dedicated

3.Μια χαρα μπορει να διαχειριστει τα 4gb και σε windows

4.Η καρτα γραφικων ειναι 256mb και μαλιστα shared.

 

ελάχιστες απαιτήσεις παιχνιδιου

 

* Windows XP

* Pentium 4 3.0GHz /AMD Athlon 64

* 1GB RAM

* 6.5GB free memory

* 8x DVD-ROM drive

* DirectX 9.0c video card

* 256MB Pixel Shader 3.0 (ATI x1600 / NVidia 6800 GT/GS or better)

* DirectX 9.0c Soundcard

* DirectX 9.0c or higher

* Windows USB Gamepad

* 1280 x 720 resolution

Αυτες ειναι οι ελαχιστες απαιτησεις, οπου το παιχνιδι δεν τρεχει ανετα σε αυτες..

Αλλωστε ο σημαντικοτερος παραγοντας ειναι η καρτα γραφικων που εκει υστερει το mbp 13".

 

 

Οσο για τις θερμοκρασιες, οπως ειπαν ολα τα παιδια, ας εχει το νου του , γιατι δυστυχως τα apple φορητα δεν τα καταφερνουν καλα σε αυτο το θεμα..

Να γινει οπωσδηποτε undervolting για να μην ζεσταίνεται υπερβολικα το μηχανημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε τα παραγματα ειναι απλα , στα mac ειναι τρελα να βαλεις παραθυρακια κλπ ΒΛΑΚΕΙΑ , και ειδικα για παιχνιδια

Και εγω αν παιζω κατι στα 3,,,, κατι μου το pro ειναι

Λοιπον εδω θα σκασεις 1400Ε για το mbp αν και απο ebay μαλλον θα το παρεις φτηνοτερα

δωσε και αλλα 350Ε να παρεις το ps3 και να παιζεις ανετα το pro και στην Tv σου να το ευχαριστηθεις εσυ και τα φιλαρακια σου με ασυρματα χειριστηρια κλπ , ασε τον mac για αλλες ποιο σοβαρες εργασιες ...

Τωρα αν θελεις σωνει και καλα φορητο που να παιζει το pro με 1400Ε ξερεις τι φορητο pc τουμπανο αγοραζεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα κατα νου το δικο μου το 17αρι που τα 512 είναι dedicated

 

τώρα πρόσεξα οτι μιλάει για το 13αρι. Τα 32bitα windows δεν μπορούν να διαχειριστούν άνω των 3gb ram. Στα vista > απλά την αναγνωρίζουν. Στα xp < ούτε καν αυτο

 

θα συμφωνήσω με τον domal στο να πάρει κάποια παιχνιδομηχανη ωστε να μη ταλαιπωρείται άδικα και αυτος και το μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι? Γιατί κάποιος που τον ενδιαφέρει το gaming τόσο πολύ να κοιτάξει Mac???

 

Ένας Mac user (που πιστέυω σε λίγο καιρό να είμαι και εγώ) έχει ή πρέπει να έχει τελείως διαφορετική φιλοσοφία για το mac του, και φυσικά αυτή ΔΕΝ είναι το gaming....

 

Κάνω λάθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα πρόσεξα οτι μιλάει για το 13αρι. Τα 32bitα windows δεν μπορούν να διαχειριστούν άνω των 3gb ram. Στα vista > απλά την αναγνωρίζουν. Στα xp < ούτε καν αυτο

Σιγα μην βαλει 32bit windows σε τετοιο μηχανημα!

Υπαρχουν τα xp pro 64bit, vista 64bit και φυσικα τα εξαιρετικα και ταχυτατα win7 64bit!

Ένας Mac user (που πιστέυω σε λίγο καιρό να είμαι και εγώ) έχει ή πρέπει να έχει τελείως διαφορετική φιλοσοφία για το mac του, και φυσικά αυτή ΔΕΝ είναι το gaming....

 

Κάνω λάθος???

 

Γιατι να εχει διαφορετικη φιλοσοφια για τον mac του και γιατι να περιοριζει τις χρησεις του?

 

Γιατι οι mac user να μην παιζουν παιχνιδια?

Δεν υπαρχει κανενας λογος να αυτοπεριοριζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...