Προς το περιεχόμενο

Αγορα ετοιμου υπολογιστη με 1200 ευρω maximum


medgio01

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπευω να αγορασω ετοιμο υπολογιστη και οχι μεσω ιντερνετ,τα καταστηματα που εμπιστευομαι περισσοτερο ειναι πλαισιο,media markt και multirama(εχω ενα laptop εδω και δυο χρονια και κραταει πολυ καλα)

Δεν εχω δει πολλα πραγματα αλλα απο πλαισιο δε βρηκα τιποτα,media markt δεν εχω κοιταξει ακομη.Απο multirama μου αρεσανε τα παρακατω 2 μοντελα:

 

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0420533&catid=010100

(αυτα που λεει η περιγραφη)

Ιntel Core i7 920 χρονισμένο στα 2,66 GHz

μνήμη RAM χωρητικότητας 3 GB

σκληρός δίσκος χωρητικότητας 1 ΤB

ανεξάρτητη κάρτα γραφικών Sapphire ATI HD4870 με αποκλειστική μνήμη 2GB

Διαθέτει Card Reader

Windows Vista Home Premium( το λειτουργικο ειναι +++ επειδη αν παρω καινουριο πισι θα αγορασω και λειτουργικο)

οθόνη 20"

3 χρόνια εγγύηση της Multirama

 

 

Επειδη ειναι αρκετα τα λεφτα δειτε λιγο και αυτον:

Πιο οικονομικος αλλα νομιζω καλος

http://www.multirama.gr/products/product?pid=0420893&catid=010100

(και παλι αυτα που λεει η περιγραφη)

Ιntel Core i5-750 χρονισμένο στα 2,66

μνήμη RAM χωρητικότητας 4 GB τύπου DDR3

σκληρός δίσκος χωρητικότητας 1TB

Sapphire ATI HD4650 (μνημη ???????)

Card Reader

Windows Vista Home Premium

οθόνη 22"

3 χρόνια εγγύηση της Multirama

 

Περισσοτερο κλεινω στον δευτερο,ως πιο οικονομικο.

Να πω οτι δεν εχω τις γνωσεις ωστε να μπορω να φτιαξω το δικο μου υπολογιστη αλλα ουτε και ξερω να αξιολογω καλα τα επιμερους χαρακτηριστικα.:o:o

Θα χαρω λοιπον πολυ να ακουσω τα σχολια σας για αυτους τους δυο αλλα και τις προτασεις σας για κατι αλλο!:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειναι γνωστο οτι τα ετοιμα πακετα δν ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις με τα λεφτα που κοστιζουν.

Πες μας την χρηση για την οποια προοριζεται.

και αν εχεις καποια προτιμηση σε καποιο μαγαζι.Οσο αναφορα την συναρμολογηση μπορουν να την κανουν ολα τα μαγαζια και σε πολλα απο αυτα ειναι και δωρεαν.B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστης προοριζεται κυριως για παιχνιδια,ταινιες,μουσικη(οχι επεξεργασια ή δημιουργια κομματιων) και φυσικα ιντερνετ!Συγγνωμη,ξεχασα να το αναφερω!

Χμ...γενικα εχω ρωτησει αρκετα ατομα και ολοι μου προτειναν να τον συνθεσω μονος μου κι οχι να παρω κατι ετοιμο.Απ'οτι βλεπω κι απο αλλες αναρτησεις κι εσεις αυτο προτεινετε,οποτε εχω αρχισει να σκεφτομαι πολυ σοβαρα το ενδεχομενο.Οπως ειπα ομως ειμαι αρκετα ασχετος στο συνδυασμο των επιμερους μερων και θα χρειαστω αρκετη βοηθεια!Γι'αυτο αν εχετε να μου προτεινετε συνθεσεις ειμαι ολος αυτια!!!:-)

 

Επισης να πω οτι το ιδανικο για μενα θα ηταν να διαθεσω γυρω στα 800 ευρω για το κουτι και γυρω στα 200 για οθονη,ενω για σκληρο δε με ενδιαφερει και πολυ καθως εχω ηδη δυο εξωτερικους.Για επεξεργαστη νομιζω καλυτερα i5.Πληκτρολογιο,ποντικι εχω (ευτυχως:lol:).Οσον αφορα το μαγαζι θα προτιμουσα το πλαισιο.

 

Επιπλεον θα ηθελα κατι που να κρατησει για 2 χρονια απο τωρα ωστε σε ολο αυτο το διαστημα να παιζω αξιοπρεπως τα διαφορα παιχνιδια που βγαινουν χωρις να χρειαστει να αλλαξω κατι στον υπολογιστη(αν γινεται βεβαια,το ξερω οτι ισως ζηταω πολλα).

 

Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια!!!

 

Mihachris ευχαριστω και για τη συνθεση.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

v5frde.jpg

 

Αν 8α διαφωνουσα καπου με αυτη την συν8εση 8α ηταν ισως η καρτα γραφικων.Αυτο εξαρταται απο τις απαιτησεις σου στα παιχνιδια.

Ολα τα αλλα ειναι ωραια,διαλεγμενα.

 

 

Σε καμια περιπτωση δεν λεω οτι δν εινια αξιολογη καρτα η 4870 απλως με τις εξελιξεις και με αυτο που εγραψε ο medgio01 λογικα 8α ηταν καλυτερα να παει σε 4890.

 

Το λεω με επιφυλαξη γιατι δν ξερω τι απαιτησεις εχεις στα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καλύτερη κάρτα στα λεφτά αυτήν την στιγμή από την 4870, θα παίζει άνετα όλους τους τίτλους του 2010-2011. Τουλάχιστον μέχρι την άφιξη της σειράς Juniper 5750-5770 της ATI σε λίγο καιρό από τώρα.

 

Το Plaisio έχει αφήσει τις ευκαιρίες και περιμένει το νέο εμπόρευμα. Δεν συμφέρει για αγορά κάρτας. Στο eshop είναι και όλα ετοιμοπαράδοτα. Αν επιμένει για Plaisio, ας κάνει λίγη υπομονή για τις νέες κάρτες των 100-200 ευρώ ώστε να δικαιολογηθει μια αγορά ATI HD5750-5770.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καλύτερη κάρτα στα λεφτά αυτήν την στιγμή από την 4870, θα παίζει άνετα όλους τους τίτλους του 2010-2011. Τουλάχιστον μέχρι την άφιξη της σειράς Juniper 5750-5770 της ATI σε λίγο καιρό από τώρα.

 

Το Plaisio έχει αφήσει τις ευκαιρίες και περιμένει το νέο εμπόρευμα. Δεν συμφέρει για αγορά κάρτας. Στο eshop είναι και όλα ετοιμοπαράδοτα. Αν επιμένει για Plaisio, ας κάνει λίγη υπομονή για τις νέες κάρτες των 100-200 ευρώ ώστε να δικαιολογηθει μια αγορά ATI HD5750-5770.

 

8α συμφωνησω.Αλλα αυτος ξερει αν 8ελει να περιμενει.Οποτε go for 4870.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τελευταια συνθεση μου αρεσε πολυ και ειναι αρκετα οικονομικη(10000 ευχαριστω grimpr) αλλα η αληθεια ειναι οτι επειδη δε βιαζομαι πολυ για το νεο pc,θα περιμενω οπως προτεινετε και οι δυο.Θα ηθελα περισσοτερο η αγορα να γινει απο πλαισιο αλλα ακομη περισσοτερο το νεο μοντελο της καρτας.

Προτιμω να κανω υπομονη για κατι καλυτερο που θα διαρκεσει και περισσοτερο!

 

Ενα μεγαλο ευχαριστω για ολα!:-):-):-)Πραγματικα με βοηθησατε αρκετα γιατι ειχα πελαγωσει λιγο με ολα αυτα!!

 

Επιπλεον να πω οτι ηταν η πρωτη μου αναρτηση και δε μετανιωνω καθολου που την εκανα!;)

 

Ευχαριστω και παλι παιδες,να 'στε καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...