Προς το περιεχόμενο

Αγορά PC (θέλω γνώμες)!!! S-O-S


arishonda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν Αυτον τον καιρό σκέφτηκα να αγοράσω ένα pc (μόνο κεντρική μονάδα, τα υπόλοιπα τα έχω)

 

Θα ήθελα εναν υπολογιστή που να κοστίζει στο μέγιστο 300euros.

Δεν με απασχολεί η εξωτερική εμφάνιση του κουτιού.

Δεν με ενδιαφέρει καθόλου η κάρτα γραφικών και η κάρτα ήχου.

Θα Προτιμούσα Intel επεξεργαστή (κατα βάση 2πύρηνο).

Επίσης θα ήθελα να έχει 2 gb ram και καλή μητρική.

(Προτιμώ Plaisio & E-shop)

 

Περιμένω γνώμες / απόψεις / ιδέες ...!!!

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά..!!

:P:p:p:p:lol::lol::lol::lol::-):-):-):-):-):devil::devil::devil::shifty::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον. Διευκρινησε τι κομματια θες? Δηλαδη: σκληρο και dvd-rw θα βαλεις τα παλια η θα παρεις νεα?

2ον. Πολυ δυσκολο να σταθεις εντος των 300 ευρω αν παρεις κουτι-τροφοδοτικο-επεξ intel-καλη μητρικη-2gb μνημες-σκληρο-dvd. Μονο αν πας σε αμφιβολου αξιοπιστιας/χαμηλης ποιοτητας/ξεπερασμενης τεχνολογιας/noname πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 και από εμένα στη σύνθεση του grimpr.

Ότι καλύτερο στα λεφτά αυτά.

 

 

Με 35€ παραπάνω μπορείς να βάλεις και ddr3 ram αντί για ddr2 αλλά δεν κερδίζεις και τίποτα δραματικό από θέμα απόδοσης.Μόνο τα ddr3 slots που θα υπάρχουν ώστε να μπορείς στο μέλλον να βάλεις περισσότερη ram (αν χρειαστεί) φθηνότερα.Εντάξει και ένα τικ ταχύτητάς το παίρνεις..:-D

 

81240767.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις κ τις απόψεις σας..

 

Ήθελα να σας πω πως ήδη έχω κουτι καινουργιο και σκληρο western digital 320gb sata καινουργιο.. Άρα Προσθέτουμε κάτι καλύτερο στην σύνθεση στα υπόλοιπα κομμάτια..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα εχει πει οτι θελει intel επεξεργαστη, εκτος αν ειναι ανοιχτος και στους amd, οποτε οι παραπανω προτασεις ειναι καλες...

 

Απο τα λεφτα που περισευουν απτο σκληρο, θα χτυπαγα μεγαλυτερη ram, με σκοπο να του βαλω τα επερχομενα win7. Γιατι με 2gb ram δεν πας πουθενα αν εχεις αλλο λειτουργικο περα απο xp. Αναλογως βεβαια για τι χρηση προοριζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το socket μαλλον ειναι το τελευταιο που τον ενδιαφερει...Δε βλεπω να πηγαινει για αναβαθμιση.

 

Οσο για την onboard gpu, δεν λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή βγάζεις το κουτί,τον σκληρό και τον 245 και βάζεις μια καλύτερη μητρική και τον 620 χ4 και είσαι πάλι στα λεφτά σου ή λίγο πιο πάνω..και έχεις μηχάνημα quad με μητρική με 790GX chipset και την καλύτερη onboard που κυκλοφορεί...

 

Edit: 305€ βγαίνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεει; Γιατι, εχεις και γνωμη επι αυτου; Μεχρι στιγμης οι onboard καρτες σε AMD συστηματα ειναι οι καλυτερες με πληρη υποστηριξη DX 10.1, Video Acceleration. Για τις αναγκες ενος Casual χρηστη που ΔΕΝ παιζει παιχνιδια, δεν υπαρχει καλυτερη αγορα απο μια μητρικη με onboard vga και ειδικα σε AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεει; Γιατι, εχεις και γνωμη επι αυτου; Μεχρι στιγμης οι onboard καρτες σε AMD συστηματα ειναι οι καλυτερες με πληρη υποστηριξη DX 10.1, Video Acceleration. Για τις αναγκες ενος Casual χρηστη που ΔΕΝ παιζει παιχνιδια, δεν υπαρχει καλυτερη αγορα απο μια μητρικη με onboard vga και ειδικα σε AMD.

 

Ναι εχω αποψη, ειχα pc με onboard vga. Εκτος οτι ηταν επιεικως απαραδεκτο ακομα και σε flashακια του internet, μου ετρωγε αν θυμαμαι καλα και αρκετουτσικη ram. Επισης πολλα προβληματα του στυλ καμια υποστηριξη σε θεμα νεων drivers κλπ, συχνο παγωμα ολου του συστηματος, λογω της ελλειπους παθητικης ψυξης, αρα με το που θερμαινοταν λιγο απο κατι απαιτητικο σε γραφικα, να παγωνει ολο το συστημα κλπ. Το καλοκαιρι μαλιστα κολλαγε ακομα και σε αναπαραγωγη divx

 

Να μη τα πολυλογω επειδη ειδα κ αποειδα με την onboard vga πηγα κ αγορασα μια καρτα γραφικων των 30 ευρω και βρηκα την υγεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου εχουν αλλαξει τα παραγματα!Εγω εχω 780g μητρικη και εχει επιλογη να αυξησεις τον πυρηνα της gpu σχεδον 100%.Ετσι παιζω pes 2009 σε φουλ σετινγκς.Οι μητρικες 785G εχουν ακομη καλυτερη Onboard απ τη δικη μου...

Παλιοτερα ειχα intel μητρικη με το g31 και ειναι η μερα με τη νυχτα σε γραφικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...