Προς το περιεχόμενο

Manrake 9.0 + USB Netmod


lukes1960

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά παλαιότερα όταν ήμουνα με απλή modem σύνδεση μπόρεσα να κάνω install το τότε 7.1 του RAM. Από την εποχή όμως της ISDN γραμής προσπάθησα πολλές φορές να ρυθμίσω το USB Netmod [και κατόπιν οδηγιών από την Intracom στο site της] αλλά ποτέ δεν πέτυχα. Το απλό μοδεμάκι κανένα πρόβλημα, το έβρισκε στην εγκατάσταση το kppp του 7.0 και 7.1 αλλά το USB με παίδευε και τελικά τα παράτησα. Υπάρχει κανένα απλό και σίγουρα κόλπο να ξαναβάλω το νέο 9.0 του RAM? Δεν θέλω να πάρω άλλο ISDN modem, δεν βλέπω τον λόγο, στα ΧΡ μπαίνω άνετα με τον USB Netmod και δεν μου χρειάζεται άλλο. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα το Mandrake 9.0 του RAM.

Με λίγη προσπάθεια κατάφερα να συνδεθώ με kppp και το netMod στο internet.

ʼρα γίνεται, δοκίμασε και αν θες βοήθεια, ρώτα με.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dgeor ευχαριστώ για την πρόθεσή σου. Τo βράδυ και εγώ έκαψα τα CD και λέω να προσπαθήσω μόνος μου. Στο setup όταν σε ρωτάει για τύπο απάντησα ISDN και μετά στην επιλογή internal card or external modem βάζω external ΟΚ? Στα Win το USB Netmod το βλέπω στην COM3 άρα ανάλογα και στο Linux? Εμένα όμως στο kppp όταν πάς στο setup του και δοκιμάζεις να κάνεις query modem παίρνω απάντηση sorry, can't open modem. Ποιες ρυθμίσεις έβαλες όσον αφορά σύνδεση κατά το install του λειτουργικού και ποιες ρυθμίσεις στο kppp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο http://netmod.intracom.gr/installation/engl_install-guides.htm

Ακολούθα κατά γράμμα τις οδηγείες και θα δουλέψει. Α, στις οδηγίες σε κάποιο στάδιο λέει να κάνεις recompile τον πυρήνα. Παράκαμψέ το, δε χρειάζεται στο Mandrake.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, πολύ βασικό είναι οι ρύθμιση για το speaker.

Επειδή το netMod δεν έχει speaker, πρέπει να απενεργοποιήσεις τις εντολές για την ένταση του speaker.

Σε εμένα, μόνο έτσι δούλεψε και μόνο στο kppp. To gnome-ppp (μ'αρέσει περισσότερο το gnome) δεν δουλεύει με τίποτα.

 

Και κάτι άσχετο, νομίζω πως το linux δεν είναι ακόμα έτοιμο για το desktop. Πολλές ρυθμίσεις ρε παιδιά, και όλα χειροκίνητα. Σκέτη αγανάκτηση, θέλει πολύ υπομονή και επιμονή.

Για παράδειγμα το netmod. mknod και λοιπά. Δεν θα έπρεπε να τα κάνει μόνο του; και άλλαξε το fstab, και κάνε mknod και κάνε λινκ στο modem γιατί το ttyACM0 δεν υπάρχει σαν επιλογή στο gnome-ppp, εε μου την έδωσε.

Θα το αφήσω στο δίσκο μου, αλλά μόνο για λόγους ακαδημαϊκούς, μπας και μάθω τίποτα, για καθημερινή χρήση δεν με βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω το mandrake 8.2

κατέβασα τις οδηγίες και ξεκινάω από κει που λέει:

modprob acm

το γραφω στην κονσολα και μου λεει πως δεν υπάρχει τετοια εντολή!

 

Τι να κάνω?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok εκανα τα εξής:

<pre><font class="small">code:</font><hr>modprobe acm

lsmod

cd /proc/bus/usb/devices

mknod /dev/ttyACM0 c 166 0

</pre><hr>

Επανεκίνισα και από το mandrake ετρεξα το kppp

στην επιλογή του modem τα επέλεξα όλα (πιο ειναι το σωστο?) και εκανα query modem αλλά κανένα δεν δούλεψε..

 

Καμιά ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το manual της intracom από το internet δεν τα λέει καλά.

Το kppp μπορεί να χειριστεί τα /dev/modem /dev/ttySx /dev/usb/ttyACMx.

ΔΕΝ βλέπει (απευθείας) το /dev/ttyACMx.

Γι'αυτό είτε θα κάνεις ένα link απ' το /dev/ttyACM0 που έφτιαξες στο /dev/modem και θα επιλέξεις το /dev/modem στο kppp (δεν ξέρω να σου πω πως κάνεις το link αυτό) είτε στην εντολή που έγραψες αντί για /dev/ttyACM0 θα γράψεις /dev/usb/ttyACM0 και θα επιλέξεις αυτό στο kppp.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...