Προς το περιεχόμενο

Νέο pc στα 600 euros!


lordlothar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα καταρχάς παιδιά!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας επειγόντως!

 

Έχω, λοιπόν, στο νου μου αγορά νέου pc, αλλά έχοντας χάσει λίγο τις εξελίξεις, ζητάω τα φώτα σας! Έτσι έχουμε και λέμε:

 

1ον) Bugdet: Γύρω στα 600 ευρώ, μαζί με οθόνη και πληκτρολόγιο, αλλά χωρίς ποντίκι,DVD-recorder και ηχεία.

 

2ον) Δεν είμαι fanboy καμιάς εταιρείας, παρά μόνο στους σκληρούς προτιμώ WD, όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα αν δεν κάνω λαθός...

 

3ον) Δεν έχω σκεφτεί ακόμα από που θα πάρω το pc, αν θα το συναρμολογήσω εγώ ή το κατάστημα, ούτε αν θα είναι από ένα κατάστημα όλα ή από διαφορετικά. Οπότε προτείνετε από όπου θέλετε αρχικά και έπειτα βλέπουμε.

 

4ον) Τον υπολογιστή θα τον χρειαστώ για σερφάρισμα, παιχνίδια, ταινίες, ελαφρύ προγραμματισμό, μουσική, τα συνηθισμένα πάνω-κάτω...Άντε ίσως και λίγο overclocking.

 

5ον) Για επεξεργαστή τί θα λέγατε για Athlon II X2 245? Είναι νομίζω στις επιδόσεις του E5200 αν δεν κάνω λάθος, αλλά λιγότερο ενεργοβόρος έτσι?Θα με κρατήσει για 2,5-3 χρόνια?Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση, φυσικά είναι ευπρόσδεκτη.

 

6ον) Motherboard εξαρτάται από την επιλογή του επεξεργαστή, οπότε την αφήνουμε στην άκρη για το τέλος. Για να είμαι ειλικρινής,κλίνω λίγο προς Gigabyte μεριά, καθώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για αυτές...

 

7ον) Όσον αφορά τις Ram, έχω 2 διλλήματα: 2 ή 4 GB και DDR2 ή DDR3.Καλό θα ήταν να χωρέσουμε βέβαια 4GB, αλλά εξαρτάται και από το αν θα βάλω τελικά DDR2 ή DDR3, καθώς νομίζω οι δεύτερες είναι πιο ακριβές.Ωστόσο, δε γνωρίζω κατά πόσο θα έχω τη δυνατότητα για αναβάθμιση στο μέλλον αν επιλέξω τελικά να βάλω DDR2 στο σύστημά μου.

 

8ον) Για κάρτα γραφικών είμαι ανάμεσα στις 4850 και 4870.Βέβαια και πάλι κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη.

 

9ον) Για κουτί δεν έχω αποφασίσει ακόμα...

 

10ον) Τροφοδοτικό πιστεύω κάποιο γύρω στα 500W θα ήταν επαρκές. Λέω για OCZ που είναι και καλά και σχετικά φτηνά από ό,τι ξέρω, το ίδιο καλά όμως είναι και τα αντίστοιχα τροφοδοτικά από corsair και coolermaster.Τί λέτε?

 

11ον) Πληκτρολόγια κάποιο φτηνό,εύχρηστο και άνετο θα χρειαστώ. Τίποτα το ιδιαίτερο.

 

12ον) Οθόνη σκεφτόμουν κάποια LG 22 ιντσών, της σειράς W22.Είναι φτηνές και LG=εγγύηση, οπότε γιατί όχι? Αν έχετε κάτι καλύτερο στο νου σας, ακούω..

 

13ον) Σκληρό δίσκο έχω ήδη έναν 160άρη ATA, και σκέφτομαι να βάλω άλλον ένα WD 640άρη.

 

Αυτά προς το παρόν.Αν σκεφτώ κάποια άλλη προϋπόθεση, θα ξαναποστάρω.Κάθε πρόταση για οτιδήποτε, εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για κάθε απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

63057876.jpg

 

Μαζί με αυτό το πληκτρολόγιο σύνολο 645€...Αν βάλεις άλλη κάρτα γραφικών πιο δυνατή ίσως χρειαστείς και περισσότερα λεφτά για τροφοδοτικό.Αυτή που σου έβαλα είναι ~-5% χειρότερη από την 4850.Αν παρόλα αυτά δεν μπορείς να ξεφύγεις τόσο υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις.

1.Να πάρεις χειρότερο πληκτρολόγιο

2.Να πάρεις 2πήρυνη cpu και να ρίξεις άλλα 42€.

3.Να τα κάνεις και τα δύο μπας και χωρέσει και το 500άρι το τροφοδοτικό μαζί με μια 4870.Εσύ αποφασίζεις..

 

 

Και ένα τέταρτο που και αυτό είναι δική σου απόφαση...Να πάρεις mobo με ddr2 slots(γλιτώνεις 7€ και παίρνεις και χειρότερη μητρική) και 2x2gbddr2 ram(γλιτώνεις 17€)...Διαφορά τεράστια στις επιπόδοσεις δεν πρόκειται να δεις απλά όταν θα θέλεις και ΑΝ θέλεις αργότερα να αναβαθμίσεις ram οι ddr2 θα είναι είδος υπό εξαφάνιση και θα κοστίζουν 50€ το gb..

 

Μπορείς και να βάλεις και το 500άρι το τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών να πας στη 4850..Έχει ξεφτυλιστεί η τιμή της.Ίσως αν τη σηκώνει και το τροφοδοτικό το 400άρι απλά να αλλάξεις μόνο την κάρτα..Για τροφοδοτικό δεν τα γνωρίζω και τόσο καλά.Περίμενε άλλους να γράψουν.Λογικά θα την σηκώνει και το 400άρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

Κουτιά μου φαίνονται πολύ μικρά και τα 2 που έχετε προτείνει, αλλά αν κάνουν τη δουλειά τους και έχουν και καλή ροή αέρα πάω πάσο..!

 

Μάλλον τελικά δεν αξίζει να πάω σε DDR2 για το λόγο που λες Νίκο, οπότε κλείνουμε DDR3 στο θέμα της RAM, και μάλιστα αυτές τις Adata που φαίνονται να έχουν καλά timings και να είναι και φτηνές.

 

Μητρική σκεφτόμουν και μία υλοποίηση της Asrock στο 790 chipset, αλλά δε γνωρίζω, πόσο καλή είναι η ποιότητα στις Asrock motherboards και πόσο αξίζει να πάω στο 790 αντί του 785??

 

Τροφοδοτικό θέλω 500άρι στάνταρ, ώστε να κρατήσει και για μία μελλοντική αναβάθμιση, οπότε πιστεύω σηκώνει άνετα μία 4850.Επίσης, δε γνωρίζω πόσο ποιοτικά είναι τα παραπάνω τροφοδιτικά... :/

 

Οι επεξεργαστές Phenom είναι καλύτεροι από τους Athlon έτσι?Γιατί σκεφτόμουν μήπως πάω σε κάποιον Phenom..

 

Αυτά προς το παρόν!Ακούω προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε με αυτά που σκέφτεσαι πάμε σε 800€!:P

 

H Asrock είναι θυγατρική εταιρία της Asus ή μάλλον για εμένα η Asus στις σωστές τιμές!:-D

Τα τροφοδοτικά όλα που μπήκαν είναι μια χαρά.

Το κουτί είναι μικρό αλλά αρκετά ποιοτικό για τα λεφτά του.

Τι να σου πω είναι καλύτερο το 790,έχει και καλύτερη onboard αλλά δεν νομίζω σου προσθέσει και τίποτα τόσο σημαντικό από τη στιγμή που θα βάλεις και κάρτα γραφικών..

Ναι οι phenomII είναι καλύτεροι αλλά αυτός που σου έβαλα είναι quad..και για phenomII ψιλοξεφεύγεις στο budget..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ...Κάπως θα τα βολέψουμε να μη ξεφύγουμε από το budget..!:-)

 

Ωραία, οπότε πάμε σε 785, αφού δεν έχει μεγάλες διαφορές σε σχέση με το 790 και είναι αρκετά πιο φτηνό!

 

Σκεφτόμουν μήπως βάλω κάποιον phenom II X2, ο οποίος είναι καλύτερος από τους Athlon II X2 και πιο οικονομικός σε σχέση με τους Athlon II quad..Δε γνωρίζω κατά πόσο θα μου χρειαστεί ένας 4πύρηνος για τις εργασίες που αναφέρω πιο πάνω, οπότε ίσως να είναι καλύτερο να πάω σε έναν πιο καλό 2πύρηνο, αντί σε ένα μέτριο 4πύρηνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω...Γνώμη μου και μόνο αν αποφασίσεις να πας σε χ2 βάλε τον athlonII x2 240 για να γλιτώσεις όσα περισσότερα χρήματα γίνεται και να έχεις περισσότερες επιλογές στα parts(παίρνεις ένα βαρβάτο τροφοδοτικό που θα σου μείνει πχ ή ένα τέλειο κουτί που και αυτό θα μείνει) και μόλις δείς ότι δεν καλύπτει η cpu...50€ έχεις δώσει..Την πουλάς ή την κάνεις και μπρελόκ(Η τιμή της το επιτρέπει χαλαρά :-D) και αναβαθμίζεις σε όποιον quad phenomII θέλεις που έως τότε θα έχουν πέσει στο 100€

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:47 ----------

 

Να κάνω και μια πρόταση σε οθόνη ακόμη.Την έχουν πάρει 2 φίλοι μου και τους έκατσε πολύ μια χαρά..Η οθόνη και την εγγύησή της έχει,σε μέγεθος πιστεύω για υπολογιστή είναι ακριβώς το ιδανικό.Έχει πάνω ενσωματωμένη καλούτσικη κάμερα,μικρόφωνο και ηχεία(εντάξει δεν είναι ανάγκη να τα συνδέσεις και όλα) απλά στο θέμα μικρόφωνο και κάμερα αν χρησιμοποιείς σου αδειάζει πολύ χώρο από το γραφείο..Βολεύει πραγματικά..Και η τιμή της αν έχεις και σκοπό να πάρεις κάμερα μελλοντικά είναι σούπερ..Αλλιώς την T220 που πρότεινα πιο πάνω..Και την εγγύηση που δεν έχει είναι εγγύηση μόνη της..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προτάσεις του Nikos21aek, με αλλαγές/προτάσεις από εμένα σε.

 

Μητρική, Asrock M3A785GXH.

Επεξεργαστή, Phenom II X2 550 απο E-shop. Τον ανεβάζεις στα 3.8ghz με τον ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή του και λίγο ρεύμα, έκλεισες.

 

Και είσαι κομπλέτ, στα 600 με monitor είναι λίγο δύσκολα να τα έχεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας παιδιά!

 

Έχω όμως και πάλι μερικές απορείες...

 

1ον)Ποιά επιλέγω τελικά ανάμεσα στις 2?

Αυτή ή αυτή και γιατί?Η 2η βλέπω ότι στα + της είναι το e-sata, η onboard gpu που θα μου είναι άχρηστη και οι παραπάνω θύρες usb που και πάλι δε νομίζω να μου χρειαστούν τελικά...Αξίζει τελικά έστω αυτά τα 9 euro παραπάνω, μόνο και μόνο για το e-sata??

 

2ον) Επεξεργαστή μάλλον τελικά θα πάω προς phenom μεριά, καθώς δε νομίζω να μου χρειαστούν οι 4 πυρήνες του athlon, καθώς δεν κάνω κανένα τρελό encoding, ούτε χρησιμοποιούνται ακόμα από πολλά παιχνίδια, οπότε μάλλον τσάμπα θα πάνε..Νομίζω πως για τις εργασίες που αναφέρω στο 1ο post, είναι αρκετός ένας διπύρηνος και μελλοντικά αναβαθμίζω σε εναν καλό 4πύρηνο.

 

3ον) Μάλλον με ψήσατε τελικά και για την οθόνη, το έψαξα λίγο περισσότερο και φαίνεται τελικά πως η Τ220 είναι πολύ καλή για τα λεφτά της...Το μόνο κακό είναι πως χάνω σε σχέση με την εγγύηση 0 καμμένων πίξελ της LG, αλλά τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να έχουμε τα πάντα, όπως λέει και ο φίλος grimpr...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θεωρείς προσόν της μητρικές με onboard gpus. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα την χρειαστείς.

 

Όμορφη η σύνθεση του φίλου Qman, αλλά δυστυχώς ο Core 2 Duo 7500 είναι total fail μπροστά στον Phenom II 550 BE.

 

Phenom II 550 BE

6MB L3 Cache, Check.

Ενσωματωμένος Memory Controller, Check.

45nm, Check.

Ξεκλείδωτος Multiplier, Check.

15 ευρώ ποιο φθηνός, Check.

Πλήρης υποστήριξη Virtualization, Check.

Συμβατός με DDR2/DDR3, Check.

 

Δεν υπάρχει καμιά σύγκριση, είναι ανώτερο προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

97714323.jpg

 

Τί λέτε τελικά για αυτό το σύστημα?Δεν είμαι σίγουρος ακόμα βέβαια αν θα πάω σε athlon II X4 ή phenom II X2, o πρώτος καλύτερος σε όλα, εκτός από τα games, που υπερτερεί ο δεύτερος...Με προβληματίζει επίσης η έλλειψη L3 cache στον athlon.

 

Επίσης, το σκέφτομαι μήπως αξίζει καλύτερα Asus μητρική, καθαρά και μόνο γιατί η αντίστοιχη της Asrock έχει έναν χρόνο λιγότερο εγγύηση...

 

Θα ήθελα ακόμη κάποια γνώμη για το τροφοδοτικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...