Προς το περιεχόμενο

Μνήμες (Νέες ή επέκταση ??)


steliosfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συμφορουμίτες,

 

Έχω το motherboard Asrock 4Core1600P35-WiFi το οποίο φέρει έναν επεξεργαστή Core 2 Duo 8400 και 4GB μνήμης Micron

 

Το λειτουργικό μου είναι ένα "όχι φορτωμένο, ελαφρώς customized" Vista 64bit, το οποίο με πολύ σωστή και τακτική συντήρηση είναι ότι πιο solid έχω βάλει ποτέ σε pc... (υποκειμενικό, το γνωρίζω)

 

Εκτός από τα κλασσικά downloads, mkv playbacks κτλ χρησιμοποιώ το Sony Vegas 64bit για επεξεργασία AVCHD και Minidv.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να αναβαθμίσω την μνήμη μου και θα ήθελα την άποψη σας !!!

 

Να "πετάξω" αυτές που έχω ήδη και να βάλω 4 νέες στα 8GB όπως ΑΥΤΕΣ ή να προσθέσω στις ήδη υπάρχουσες άλλα 4GB??? (και αν ναι, ποιά ????)

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την πολύτιμη βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες οπωσδηποτε να πας σε 8GB;

Νομιζω και τα 4Gb θα ηταν οκ.

Ποιο ειναι το προβλημα σου με τις μνημες που εχεις τωρα;

 

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τις μνήμες μου, απλά έλεγα μήπως αντί να "μπερδέψω" μάρκες, βάλω κάτι νέο και πιο δυνατό (πχ από 667 σε 1033...)

 

Τα 4GB είναι οκ, αλλά σε preview AVCHD HD 1080 με το Vegas 64bit χρειάζομαι ακόμα περισσότερη !!!

 

Βάλε άλλο ένα 2x2 kit, το φθηνότερο που θα βρεις.

Θα παίξουν όλες 667MHz, μικρό το κακό.

 

Οπότε δεν έχει νόημα να "πετάξω" τις Micron και να πάρω άλλες 2 667? Οκ πάω να τσεκάρω eshops :D

 

Ευχαριστώ πολύ !

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:01 ----------

 

Τελικά λέω να πάρω αυτές επί 4 = 8GB και μιας που πήρα επιστροφή από εφορία :P να πάρω και αυτήν την κάρτα γραφικών προς αντικατάσταση της RADEON X1650 που έχω....

 

Προτάσεις / εναλλακτικές καθώς και ασυμβατότητες και το Motherboard μου, είναι πάντα ευπρόσδεκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε ένα overclock της μνήμες που έχεις στα 800 και πάρε άλλες 2 στα 800 και είσαι κομπλέ.

στα 80ε υπάρχουν καλύτερες προτάσεις:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Gigabyte-4850-SVGA-PCI-Expres.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...