Προς το περιεχόμενο

Από Ε8400 σε Q9550


steliosfan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Έχω αυτή την ψύχτρα και αυτό το motherboard. Οι μνήμες είναι αυτές στα 8GB με Vista 64bit και το τροφοδοτικό trust 420w psu dual fun.

 

Ο επεξεργαστής μου είναι ο E8400 αλλά λόγω rendering AVCHD 1080p θέλω έναν δυνατό τετραπύρηνο... σκεφτόμουνα λοιπόν τον Q9550

 

Πως το βλέπετε? Θα δουλεύει με την σύνθεση μου ή θα κάνουν μπαμ όλα ????

 

Ευχαριστώ πολύ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχω την Radeon x1650 στα 512mb, αλλά δεν παίζω ποτέ παιχνίδια στο pc

 

1. Τι psu να πάρω? (αν είναι δυνατόν να προτείνεις κάτι από πλαίσιο ώστε να τα βάλω όλα με δόσεις :D :D )

 

2. Επίσης είναι εύκολο να το αλλάξω μόνος μου ? Δεν έχω ξαναλλάξει τροφοδοτικό

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό ως σχετικά φθηνή και αξιόπιστη λύση.

Αυτό παίζει στην αφρόκρεμα.

 

Τώρα για να το αλλάξεις μόνος σου, τι να σου πω, αν έχεις σχετική επαφή με το αντικείμενο, δύσκολο δεν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό ως σχετικά φθηνή και αξιόπιστη λύση.

Αυτό παίζει στην αφρόκρεμα.

 

Τώρα για να το αλλάξεις μόνος σου, τι να σου πω, αν έχεις σχετική επαφή με το αντικείμενο, δύσκολο δεν είναι...

 

Τέλεια, τότε θα πάρω το corsair, για 20 ευρώ διαφορά ας πάρω το καλύτερο. Πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο πριν το πάρω? Συμβατότητες κτλ ή το αγοράζω άφοβα?

 

Επίσης η ψύχτρα που έχω για το cpu κάνει και για τον quad?

 

 

Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγοράζεις άφοβα.

Δεν έχεις μελλοντικές σκέψεις για crossfire έτσι;

 

όχι όχι !!! Οπότε το αγοράζω και προχωράω κανονικά !!! Σε ευχαριστώ πολύ !!!

 

Επίσης αν μπορείς να μου πεις και για την ψύχτρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω και εγω την απορια μου με οσα διαβασα?εχεις 420w τροφοδοτικο και φοβασαι μην κανει μπαμ και θα πας να βαλει 400w?δεν κοιτας καλυτερα λεω εγω τωρα για κανα 500w να εισαι σιγουρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, αν έχεις όρεξη και υπομονή, και θες να την ψάξεις λίγο παραπάνω την δουλειά, πουλώντας το σύστημά σου και βάζοντας μερικά λεφτά παραπάνω, μπορείς να πας και σε i5 λύση.

 

(μη λες πως δεν σου τα έλεγα μετά) :-)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 10:44 ----------

 

να πω και εγω την απορια μοθ με οσα διαβασα?εχεις 420w τροφοδοτικο και φοβασαι μην κανει μπαμ και θα πας να βαλει 400w?δεν κοιτας καλυτερα λεω εγω τωρα για κανα 500w να εισαι σιγουρος?

 

Εχμ, το ένα είναι Trust και θα έβαζα στοίχημα πως δεν μπορεί να αποδώσει ούτε τα μισά απ'οσα υπόσχεται, και το άλλο Corsair, που επίσης θα έβαζα στοίχημα πως μπορεί να αποδόσει αρκετά παραπάνω απ'όσα αναφέρει ως ονομαστική ισχύ.

 

Το σύστημα του steliosfan δεν είναι δα και κάνα τέρας κατανάλωσης, υπολογίζω σε full load δύσκολα να ξεπερνάει τα 250W.

Τα οποία και θεωρώ κοντά στα όρια του trust, και εντελώς ξεκούραστα για το Corsair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει εναλλακτική σε τροφοδοτικό ΄ωστε να είμαστε πιο σίγουροι?

 

επίσης είμαι σίγουρος για το i5 αλλά αν πουλήσω τώρα το pc και αγοράσω άλλο, η γυναίκα και μητέρα του παιδιού μου θα μου πετάει καρφίτσες από τον πάνω όροφο που θα μείνουν αφού χωρίσουμε :P :P (ενώ αυτά που θα πάρω είναι διακριτικά :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει εναλλακτική σε τροφοδοτικό ΄ωστε να είμαστε πιο σίγουροι?

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε καλύψει το συγκεκριμένο.

Βάζει κάτω και δέρνει αλύπητα μπόλικα δήθεν 500άρια.

 

επίσης είμαι σίγουρος για το i5 αλλά αν πουλήσω τώρα το pc και αγοράσω άλλο, η γυναίκα και μητέρα του παιδιού μου θα μου πετάει καρφίτσες από τον πάνω όροφο που θα μείνουν αφού χωρίσουμε :P :P (ενώ αυτά που θα πάρω είναι διακριτικά :P)

 

lol, ευχαριστούμε και για την προειδοποίηση, this is bookmarked.

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις σκοπό να ανέβεις κι άλλο σε κατηγορία τιμής, υπάρχουν και άλλες εξ' ίσου άξιες προτάσεις όπως το SeaSonic M12II-500 PSU (500W) και το PC Power & Cooling Silencer PPCS500-EU PSU (500W), αλλά πραγματικά δεν υπάρχει λόγος ούτε σε περίπτωση overclock να σε απογοητεύσει το συγκεκριμένο.

Θα σε απογοητεύσει σίγουρα πρώτα το overclock potential της μητρικής σου. ;)

 

(επίσης τα παραπάνω είναι σε κατάσταση αναμονής στο πλαίσιο, με ότι αυτό συνεπάγεται).

 

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...