Προς το περιεχόμενο

εφαρμογές γραφείου - Intel ή AMD ?


iwoof

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχω εναν σχετικά (:lol:) παλιό υπολογιστή intel 3GHz, 256 ram και επειδή έχει ήδη φτάσει στα όρια του λέω να τον αλλάξω. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

 

Ο υπολογιστής προορίζεται αυστηρά για δουλειά γραφείου (σχετικά ελαφριές εφαρμογές). Τί επεξεργαστή θα προτείνατε? Intel / Amd ?

Χρηματικό όριο θα έθετα τα 200-250euro αλλά αυτό δεν είναι δεσμευτικό γιατί θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Αν μπορείτε προτείνετε και μια μητρική...

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel/amd το ιδιο κανει. Εγω ως κριτηριο επιλογης θα ειχα την cache.

 

Επεξεργαστη δε χρειαζεσαι θα ελεγα, RAM χρειαζεσαι επιγοντως! Ειδικα αμα πας να μπεις και στο internet ετσι, κλαφτα

 

Τα 200-250€ ειναι για τον επεξεργαστη ή για ολο το PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...] Επεξεργαστη δε χρειαζεσαι θα ελεγα, RAM χρειαζεσαι επιγοντως![...]

+1

 

Άμα πετάξεις τη RAM που χεις και βάλεις 2GB θα νομίζεις ότι άλλαξες pc. Προφανώς είσαι με XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Έχω εναν σχετικά (:lol:) παλιό υπολογιστή intel 3GHz, 256 ram και επειδή έχει ήδη φτάσει στα όρια του λέω να τον αλλάξω. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

 

Ο υπολογιστής προορίζεται αυστηρά για δουλειά γραφείου (σχετικά ελαφριές εφαρμογές). Τί επεξεργαστή θα προτείνατε? Intel / Amd ?

Χρηματικό όριο θα έθετα τα 200-250euro αλλά αυτό δεν είναι δεσμευτικό γιατί θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Αν μπορείτε προτείνετε και μια μητρική...

 

Ευχαριστώ

 

Δεν βρισκω το λογο να αλλαξεις pc ειδικα αν το θες για γραφειο.εχω ενα pc με P4 3ghz,1gb ram και μπορω να πω οτι για δουλειες γραφειου ειναι μια χαρα.παρε 2gb ram και θα εισαι κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Έχω εναν σχετικά (:lol:) παλιό υπολογιστή intel 3GHz, 256 ram και επειδή έχει ήδη φτάσει στα όρια του λέω να τον αλλάξω. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής :

 

Ο υπολογιστής προορίζεται αυστηρά για δουλειά γραφείου (σχετικά ελαφριές εφαρμογές). Τί επεξεργαστή θα προτείνατε? Intel / Amd ?

Χρηματικό όριο θα έθετα τα 200-250euro αλλά αυτό δεν είναι δεσμευτικό γιατί θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

Αν μπορείτε προτείνετε και μια μητρική...

 

Ευχαριστώ

 

Eαν εχεις ddr2 μνημες απλα τσιμπας 2gb και εισαι μια χαρα με τον pentium 4 ακομα και για windows 7...

Εαν εχεις ddr1 ειναι αρκετα πιο ακριβες αλλα μαλλον αξιζει να επενδυσεις σε 512-1gb προκειμενου να μην αλλαξεις κ μηχανημα...

 

 

Tετραπυρηνο για δουλεια γραφειου...Απλα fail...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ούτε εγώ θέλω να αλλάξω ολόκληρο τον υπολογιστή, αλλά πέρυσι δυσκολευόμουν να βρω μνήμη και αυτή που τελικά βρήκα ήταν πολύ ακριβή και δεν την αγόρασα τελικά - εννοείται οτι δεν έχω ιδέα τι μοντέλο μητρικής έχω. Περιέργως, στο ίντερνετ πάει καλά. Σε μερικά προγράμματα (οταν τρεχουν ταυτοχρονα) αργεί.

 

Και κάτι τελευταίο, σχετικά με την ψύκτρα/τροφοδοτικό. Κρίνετε οτι είναι απαραίτητη η αγορά "αθόρυβης" ψύκτρας/τροφοδοτικού σε εναν υπολογιστή με intel core 2 duo ή amd Athlon II ?

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν είναι απαραίτητη η ψύκτρα. Μάλλον παίρνει ddr1 οπότε δεν αξίζει. Πάρε το σετ που σου πρότεινα με 113 ευρώ θα είσαι παραπάνω απο κομπλέ.

 

εκτός αν δώσεις κανα 30αρι κ πάρεις 1 Gb αλλά γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει σε αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικο chieftec 450W 42euro

cpu Intel Dual Core E5200 53,50 €

mobo: asus (+vga) Asus P5KPL-AM SE 42,80 €

ram :Crucial 2GB DDR2-667 28euro

Asus TA-8H1 Black Case 25 euro

HD: Western Digital 320GB 38,26 €

dvd LG GH22NS30 Black DVDRW +/- (Sata, Bulk) 20euro

 

ολα μαζι 249,56 ευρω αν τα αγορασεις απο το καταστημα

υπολογισε και 5-6 ευρω για ενα ανεμιστηρακι ,κανενα καλωδιο σατα-τροφοδοσιας κλπ

και κρατας το παλιο σου για να περνας κανενα back up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ για την RAM. Έχω έναν Athlon 64 X2 3800+ (επεξεργαστής 5ετίας), με 2GB μνήμης.

Πετάει σε σχέση με πολύ πιο καινούργια συστήματα αλλά με λιγότερη μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ για την RAM. Έχω έναν Athlon 64 X2 3800+ (επεξεργαστής 5ετίας), με 2GB μνήμης.

Πετάει σε σχέση με πολύ πιο καινούργια συστήματα αλλά με λιγότερη μνήμη.

 

δε μπορω να μην το σχολιασω αλλα πολυ πιο καινουριο συστημα με λιγοτερη απο 2GB μνημης δυσκολα βρισκεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...