Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αγορά μεταχειρισμένου iPhone


gary..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω iphone αλλα λογο χρημάτων λέω να κοιτάξω γι μεταχειρισμένο.

Αυτό που θα ήθελα είναι να με βοηθήσετε στο τι ακριβώς να προσέξω για να καταλάβω περίπου σε τι κατάσταση είναι (δηλαδή όσων αφορά την οθόνη αφής, το λειτουργικό κα).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα να το παρεις απο γνωστο ή φιλο. προσεξε μην σε κοροιδεψουν με κανενα κλωνο σε πρωτη φαση και νομιζεις πως εχεις Iphone. κοιτα και βαλε την sim να δεις αν μπορεις να παρεις τηλ μηπως πεσεις σε αμερικανικο που προς το παρον δεν ξεκλειδωνει. επειτα τσεκαρε για τυχον πεσιμο γραντζουνιες. θα σου προτεινα να πας μαζι με κανα φιλο που εχει Iphone γιατι αν δεν ησουν ή δεν εισαι κατοχος δεν θα καταλαβεις και πολλα. γενικοτερα μην κοιταξεις την τιμη οσο την κατασταση που βρισκεται. γιατι μπορει να σου φανει 70ευρω φθηνοτερο απο αλλον αλλα σε 3-4μηνες να χρειαστει να αλλαξεις οθονη και μιλαμε για 200ευρω ζημια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

μόνο απο φίλο η έμπιστο γνωστό, προσοχή στις απομιμήσεις και προσοχή στο να είναι ξεκλείδωτο απο άποψη παροχέων κινητής τηλεφωνίας (πχ. όχι αμερικάνικο).

Τα "Ελληνικά iPhone" (όσα είναι αγορασμένα απο Ελλάδα δηλαδή), είναι όλα βάση του Νόμου ξεκλείδωτα και μπορούν να δεχτούν όλες τις εταιρίες (Cosmote, Vodafone, Wind, κλπ).

Από εκεί και πέρα η οθόνη να μην είναι πχ. σπασμένη και να έχει αντικατασταθεί με fake/non apple προϊόν, επειδή δεν ξέρεις πόσο θα σου κρατήσει. (αν έχει αντικατασταθεί σε "επίσημο Service" που συνεργάζεται με apple με original ανταλλακτικά, κλπ, οκ. Αλλά προσοχή επειδή πρέπει να είναι ακριβή τυχόν αντικατάσταση).

Τα υπόλοιπα (γρατσουνιές, κλπ) είναι θέμα προσωπικό δικό σου, πόσες γρατσουνιές μπορείς να ανεχτείς να έχει - σαν μεταχειρισμένο που θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εαν πας για iphone πρώτης γενιάς (το μισό ασημένιο- λίγο μαύρο από πίσω) έχε υπόψη σου ότι η μπαταρία θα τα έχει φτήσει οπότε στην τιμή να του ζητήσεις λιγότερα λόγω μπαταρίας (που λογικά θα χρειαστεί να την αλλάξεις.. βέβαια εξαρτάται και την χρήση που του έκανε ο προηγούμενος κάτοχος..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
και εαν πας για iphone πρώτης γενιάς (το μισό ασημένιο- λίγο μαύρο από πίσω) έχε υπόψη σου ότι η μπαταρία θα τα έχει φτήσει οπότε στην τιμή να του ζητήσεις λιγότερα λόγω μπαταρίας (που λογικά θα χρειαστεί να την αλλάξεις.. βέβαια εξαρτάται και την χρήση που του έκανε ο προηγούμενος κάτοχος..)

Θα διαφωνισω με το παραπανω.Δεν μπορεις να ξερεις βεβαια τι χρηση εχει κανει ο προηγουμενος χρηστης,αλλα αν ειναι 2G δεν μεταφραζεται αυτοματα σε μπαταρια για πεταμα.

2G και 2 μερες χωρις φορτισμα και νορμαλ χρηση(ipod και τηλ)και 3 μερες αν δεν γινει πολυ χρηση ipod και νορμαλ τηλεφωνα.Σχετικα τα παραπανω,αλλα αναφερω πως ειναι πληρως εφικτα.(κλειστα wifi,ssh,push,brightness στη μεση,location off,EQ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνισω με το παραπανω.Δεν μπορεις να ξερεις βεβαια τι χρηση εχει κανει ο προηγουμενος χρηστης,αλλα αν ειναι 2G δεν μεταφραζεται αυτοματα σε μπαταρια για πεταμα.

2G και 2 μερες χωρις φορτισμα και νορμαλ χρηση(ipod και τηλ)και 3 μερες αν δεν γινει πολυ χρηση ipod και νορμαλ τηλεφωνα.Σχετικα τα παραπανω,αλλα αναφερω πως ειναι πληρως εφικτα.(κλειστα wifi,ssh,push,brightness στη μεση,location off,EQ κλπ)

 

σε πιστεύω αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι χρήση έχει κάνει ο άλλος και εαν είναι πρώτο χέρι το κινητό κτλ .. καλό είναι να το πει μπας κ πετύχει καλύτερη τιμή.. ;)

 

(και εγώ τα ίδια με σένα κάνω για να έχω μεγαλύτερη διάρκεια.. ανεξαρτητα από το ότι έχω το 3g.. γιαυτό πρόσθεσα και στο πάνω comment την παρένθεση "βέβαια εξαρτάται και την χρήση που του έκανε ο προηγούμενος κάτοχος..")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλές σας. Η αλήθεια ειναι πως φίλο ή γνωστό που να πουλάει iphone δεν έχω αρα κοιτάω για αγγελία. Όσον αφορά το απο μίμηση πιστεύω δεν θα την πατήσω, αν κ δεν ξέρω πόσο καλές απομιμησεις υπάρχουν αλλά πιστευω πως με μια καλύτερη ματιά το καταλαβαίνεις. Αυτό που δεν ξέρω αν φαινεται κάπως είναι αν έχει αλλαγμένη οθόνη.

Επίσης αν έχει υποστεί πολύ σκάλισμα και φορτοθεί με πολλα προγράμματα, με restore επανέλχεται στην αρχική του κατάσταση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης αν έχει υποστεί πολύ σκάλισμα και φορτοθεί με πολλα προγράμματα, με restore επανέλχεται στην αρχική του κατάσταση??

Απο αποψη software ειδικα αν μιλαμε για 2G,με ενα restore το φερνεις στα καλα του.Aν τωρα μιλαμε γι 3G/3GS,να εχεις μια καρτα sim μαζι σου για να το δοκιμασεις οτι λειτουργει κανονικα(σε περιπτωση που δεν εχει αγοραστει απο Ελλαδα,aka κλειδωμενο σε συγκεκριμενο carrier)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλές σας. Η αλήθεια ειναι πως φίλο ή γνωστό που να πουλάει iphone δεν έχω αρα κοιτάω για αγγελία. Όσον αφορά το απο μίμηση πιστεύω δεν θα την πατήσω, αν κ δεν ξέρω πόσο καλές απομιμησεις υπάρχουν αλλά πιστευω πως με μια καλύτερη ματιά το καταλαβαίνεις. Αυτό που δεν ξέρω αν φαινεται κάπως είναι αν έχει αλλαγμένη οθόνη.

Επίσης αν έχει υποστεί πολύ σκάλισμα και φορτοθεί με πολλα προγράμματα, με restore επανέλχεται στην αρχική του κατάσταση??

 

Κοιτα στο www.iphonehellas.gr στις αγγελιες.

 

Τα παιδια ειναι μια χαρα και δεν εχω ακλουσει κανενα παραπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...