Προς το περιεχόμενο

Αγορά υπολογιστή για την εταιρεία


tech37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dave Cutler

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dave_Cutler

 

David Neil Cutler, Sr. (born March 13, 1942) is an American software engineer, designer and developer of several operating systems including the RSX-11M, VMS and VAXELN systems of Digital Equipment Corporation and Windows NT of Microsoft.

 

Windows NT

 

Cutler left Digital for Microsoft in October 1988 and led the development of Windows NT. Later, he worked on targeting Windows NT to Digital's 64-bit Alpha architecture (itself based on the Prism design)[citation needed], then on Windows 2000. After the demise of Windows on Alpha (and the demise of DEC), Cutler was instrumental in porting Windows to AMD's new 64-bit AMD64 architecture. He was officially involved with the Windows XP Pro 64-bit and Windows Server 2003 SP1 64-bit releases, as well as Windows Vista. He moved to working on Microsoft's Live Platform in August 2006. Dave Cutler was awarded the prestigious status of Technical Fellow at Microsoft.

 

 

O Dave Cutler διαφωνεί προφανώς μαζί σου! στειλτου ενα email και πεστου πόσο ηλίθιος ήταν.

 

http://ec.europa.eu/competition/sectors/ICT/intel.html

 

15ozf4o.jpg

 

αν του στειλω το κονσερβοκουτι μου θα μου το ανταλλαξει με ενα Pentium 4? Αυτο ειναι που με καιει... τωρα τη φορτωθηκα τη μαλακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό μπήκαν και οι 2 Nexus των 1500rpm. ;)

Δεν το δα κα8ολου αυτο...Αλλα και παλι δν ειναι κα8ολου καλο οσο αναφορα την ποιοτητα.Βεβαια σε αυτα τα χρηματα εινια λιγα τα πραγματα που μπορει να κανει.

 

ρε δεν εχετε το θεο σας πια... μεχρι και σε επαγγελματια amd προτεινετε... Κ μετα λετε οτι δεν παιρνετε ποσοστα... χαχαχα! ειστε ελεινοι...

Ελεινοι ειμαστε οκ...Αλλα σε παρακαλω να χρησιμοποιεις αυτους τους χαρακτηρισμους για τους γνωστους σου και για μια αποψη ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ με επιχειρηματα.

Φιλε μου μην παρεις την ευθυνη να παρεις amd μηχανημα... Εσυ θα την πληρωσεις... Μουφες ειναι, ειδικα για επαγγελματικη χρηση...

Ακου τον μην παρεις...ξερει τι λεει...

εγω θα σου προτεινα αυτο http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop/PC/Turbo-X-Pegasus-M2450.htm

 

με λειτουργικο και 3 ετη εγγυηση και οχι δοκιμες και μουφιες

 

(με μονη προσθηκε ισως αλλη μια ddr3 2 gb με αλλα 37 ευρω...)

 

Πολυ ωραια προταση.Στα ιδια λεφτα κανεις Σιγουρα καλυτερο μηχανημα με επωνυμα γνωστα κ εγγυημενα προοιντα.

 

Ελατε ρε παιδια, επειδη δηλαδη ειστε αφραγκοι και παιρνετε κατι για να χαιρεστε, φθηνό και κανει τη δική σας δουλεια (παιχνιδια) δεν σημαινει οτι κανει για ολες τις δουλειες...

Ωπα...Ειμαστε αφραγκοι αλλα δν ειμαστε ανιδεοι...Και το τι δουλεια κανουμε το ξερουμε εμεις.

 

Intel σημαινει σταθεροτητα...

 

Ενας επεξεργαστης μονο...Ενας intel ναι ειναι στα8εροτητα.Ε ναι intel και ξερω ψωμι.

 

 

Μονο και μονο που εχει πανω Intel και οχι καημενοAMD ειναι ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΗ...

 

Αν μπορεσεις με απλα ελληνικα να μου εξηγησεις που το στηριζεις αυτο ισως Δεν το βαλω υπογραφη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν ησουν ΠΑΟΚ-αρα θα σου απαντουσα αναλογα. Επι του παροντος σου λεω οτι εχω κανει 6 φορες το λαθος να πάρω amd cpu και αυτο που αποκομισα και απο τις 6 αυτες εμπειριες ηταν οτι ΔΕΝ ειναι αξιοπιστη εταιρεία με οτι αυτο συνεπάγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί συγκεκριμένα προβλήματα αξιοπιστίας είχες με τις 6 AMD CPU σου;

 

ΥΓ: A, και φρόντισε να κόψεις τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς προς οποιοδήποτε μέλος του φόρουμ, αν θες να συνεχίσεις να μας κάνεις παρέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν ησουν ΠΑΟΚ-αρα θα σου απαντουσα αναλογα. Επι του παροντος σου λεω οτι εχω κανει 6 φορες το λαθος να πάρω amd cpu και αυτο που αποκομισα και απο τις 6 αυτες εμπειριες ηταν οτι ΔΕΝ ειναι αξιοπιστη εταιρεία με οτι αυτο συνεπάγεται...

 

ok...Απλα το οτι επεσες εσυ σε καποιους cpu και δεν ικανοποιη8ηκες αυτο δεν βγαζει συμπερασμα για ολη την εταιρια και τα προοιντα της,και οσα αναφερεις για τα προοιντα της δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.Και εγω εχω/ειχα amd και μπορω να πω οτι για το budget και την λειτουργια που τα διαλεξα με βγαλαν ασπροπροσωπο....Αλλα δν το αναφερω αυτο ως επιχειρημα για να συμβουλεψω εναν συμforoumith...

 

Τωρα η ΠΑΟΚαρα δν ξερω κατα ποσο ειναι μεσα στο 8εμα μας B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok...Απλα το οτι επεσες εσυ σε καποιους cpu και δεν ικανοποιη8ηκες αυτο δεν βγαζει συμπερασμα για ολη την εταιρια και τα προοιντα της,και οσα αναφερεις για τα προοιντα της δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.Και εγω εχω/ειχα amd και μπορω να πω οτι για το budget και την λειτουργια που τα διαλεξα με βγαλαν ασπροπροσωπο....Αλλα δν το αναφερω αυτο ως επιχειρημα για να συμβουλεψω εναν συμforoumith...

 

Τωρα η ΠΑΟΚαρα δν ξερω κατα ποσο ειναι μεσα στο 8εμα μας B)

 

κανω επαγγελματικη χρηση, θα κανει επαγγελματικη χρηση... Δεν φανταζεσαι ποσο ασχημο ειναι να επενδυεις σε σκουπιδια... (και αντε αν προκειται να επενδυσεις στην ανακυκλωση οκ...αλλα στα amd noway!)

 

[/offtopic] ΠΑΝΤΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ Η ΠΑΟΚΑΡΑ :-) [/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επαγγελματικη χρηση ειναι καπως σχετικο...τελος παντων παραφυγαμε απο το 8εμα,

Στο συγκεκριμενο topic αυτες οι συν8εσεις ειναι μια χαρα για αυτα που ζηταει ο topic starter και δν εχει σχεση που ειναι amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κοιτάς κάτι για επαγγελματική χρήση θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σε έτοιμες συνθέσεις της Dell. Γιατί το after sale support για επαγγελματικά μηχανήματα είναι από τα πιο ή ίσως και το πιο σημαντικό.

 

Πάντως θα συμφωνήσω και εγώ ότι το budget σου είναι κάπως σφικτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, μόλις παρατήρησα ότι κάποια καταστήματα άρχισαν να περνάνε στους τιμοκαταλόγους τους τις ανακοινωθείσες πτώσεις τιμών της AMD. Και στο Πλαίσιο από όπου πήρα τις τιμές για τη σύνθεση που πόσταρα, έχεις πλέον την επιλογή μεταξύ Phenom II X4 925 στα 129€, 955 στα 149€ και 965 στα 167€. Οι δύο πρώτοι έχουν αχτύπητο value for money αυτήν τη στιγμή.

 

Οπότε μπορείς να πάρεις όλα τα κομμάτια από εκεί, να σου το συναρμολογήσουν ως Built To Order και να εκμεταλλευτείς και την 3ετή εγγύηση + support ως ολοκληρωμένο σύστημα στο BTO PC που θα πάρεις έτοιμο (που ήταν νομίζω το βασικότερο θeματάκι με τη συγκεκριμένη σύνθεση που πόσταρα, εφόσον ξεπερνούσε τα όριο τιμής που έθεσε ο topic starter)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Parsifal έχεις δίκιο. Φανταστικό Value o 925, με C3 Stepping και στα 95W TDP. Κατέστρεψε όλη την Core 2 σειρά με μια κίνηση.

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Phenom-II-X4-925-AM3-2-8GHz-Cache-6MP-Box-HDX925WFGIBOX.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις συνθέσεις. Μια από τις εφαρμογές που θα χρησιμοποιηθεί ο υπολογιστής είναι για επίδειξη προγράμματος παρακολούθησης IP καμερών. Φαντάζομαι ότι οι ενσωματωμένες κάρτες γραφικών θα είναι επαρκείς δεδομένου ότι δεν μιλάμε για 3D. Σωστά;

Η ίδια εφαρμογή αναφέρει (σε manual του 2007) ότι είναι βελτιστοποιημένη για SSE των Pentium. Σημαίνει αυτό στην πράξη ότι θα πρέπει να προτιμήσω Intel;

 

Θα περάσω μια βόλτα από το Πλαίσιο να δω τι μητρική φοράει η έτοιμη σύνθεση και κατά πόσο είναι αθόρυβη. Στην εταιρεία κλίνουν περισσότερο προς την αγορά επώνυμου μηχανήματος (HP ή Dell) γιατί ταλαιπωρηθήκαμε με μια σύνθεση που παραγγείλαμε στο Πλαίσιο πέρυσι αλλά προσωπικά πιστεύω ότι με αυτά τα χρήματα θα πάω σε αρκετά πιο αδύνατο μηχάνημα αν προτιμήσω επώνυμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εταιρεία κλίνουν περισσότερο προς την αγορά επώνυμου μηχανήματος (HP ή Dell) γιατί ταλαιπωρηθήκαμε με μια σύνθεση που παραγγείλαμε στο Πλαίσιο πέρυσι αλλά προσωπικά πιστεύω ότι με αυτά τα χρήματα θα πάω σε αρκετά πιο αδύνατο μηχάνημα αν προτιμήσω επώνυμο.

 

Σωστα πιστευεις.Η συν8εση του grimpr εινια ιδανικη για μια τετοια δουλεια.

Τωρα οσο αναφορα αυτο που λες για τις ετοιμες συν8εσεις,δεν μπορω να το καταλαβω.

Αν το hardware δεν εχει καμια ασυμβατοτητα(οπως οι συνε8σεις που προτα8ηκαν)Δεν βλεπω που αλλου μπορεις να βρεις ταλαιπωρια.Σιγουρα πρεπει να περασεις σωστα το λειτουργικο και να κανεις σωστα την συναρμολογηση.Και σιγουρα πρεπει να συντηρεις και να κρατας "κα8αρο" τον υπολογιστη.Τωρα αυτα ομως πρεπει να τα κανεις σε οποιοδηποτε συστημα,ειτε ετοιμο ειτε φτιαγμενο κομματι κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...