Προς το περιεχόμενο

Μεγάλο δίλλημα... :S


Alchemist`

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελειώνει η άδειά μου σε λίγες μέρες και επιστρέφω Αθήνα, και επειδή δεν την παλεύω άλλο εκεί με το Laptop σκέφτομαι να πάρω μαζί μου ένα παλιό PC, το οποίο αποτελείται από

 

CPU: ΑΜD Athlon64 X2 3800+ (AM2, 2ghz)

MOBO: ASUS M2A-MX

RAM: 2Gb 800Mghz DDR2 CL5

GPU: ATI Radeon HD3650 (PCIe)

PSU: 420Watt

 

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Είναι αυτό το Pc καλύτερο (σε όλους τους τομείς) πιστεύετε από το Laptop με:

cpu: AMD TurionX2 RM-70 (2ghz)

ram: 3Gb DDR2 667Mghz CL5

gpu: ATI Mobility Radeon HD3470

 

2) Σκέφτομαι να κάνω μια μικρή αναβάθμιση στο pc η οποία θα είναι τα εξής:

cpu: AMD Sempron 140 , ή Athlon II X2 245/250, ή Athlon II X4 620 (???)

mobo: MSI 770-C45 ( http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Msi-770-C45-Am3-Amd770-Ddr3-770-C45.htm )

ram: 4Gb DDR3 1600Mghz ( http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/OCZ-Black-Edition-AMD-Ready-4.htm )

 

έχω budget γύρω στα 200 ευρώ οπότε:

 

3) Η αναβάθμιση αυτή με τη σειρά της γεννά άλλα ερωτήματα:

Δεδομένου ότι θέλω τα λιγότερα δυνατά λεφτά, για ένα Pc το οποίο παίζει απλά Aion Online (καλύτερα από το λαπτοπ) και για να κάνω προγραμματισμό, photoshop, και ελάχιστα 2D animations συμφωνείτε με την αναβάθμιση?

α) Να βάλω DDR3 ή DDR2? που βγαίνει πολύ οικονομικότερη, αλλά χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης με κάτι καλύτερο στο μέλλον?

β) Να πάρω τον Sempron ώστε αργότερα να αγοράσω άλλον επεξεργαστή όταν θα έχω τα χρήματα (όπως Phenom II X4 955?) ή να πάρω έναν Athlon II X4 τώρα, και να παραμείνω με αυτόν "μόνιμα"? Αν δεν δώσω τα 90ευρώ για τον X4 να δώσω άλλα 30 για να πάρω έναν Athlon II X2?

γ) Να αλλάξω κάρτα γραφικών ή φτάνει η HD3650 για να παίξει το Aion σε Medium settings 1440χ900?

δ) Το PSU που έχω θα φτάσει για όλα αυτά? Η θα χρειαστεί και καινούργιο PSU?

 

Εσείς τι πιστεύετε? Ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

Y.Γ. Δεν θα το σκεφτόμουν τόσο πολύ, αλλά τώρα τελευταία έδωσα πάρα πολλά για το αυτοκίνητο και τη μετακόμιση, και τα οικονομικά μου δεν είναι στην καλύτερή τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριχνε και μια ματιά τις αγγελίες.

 

Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά δεν βλέπω κάτι ενδιαφέρον αυτή την στιγμή στις αγγελίες... Μόνο ένα pc υπάρχει με 260 ευρά, το οποίο φέρει μια ATI Radeon HD 3870X2 :S... να μου έρχετε ο λογαριασμός τις ΔΕΗ 552 ευρώ το μήνα (αφου θα το έχω σχεδόν συνέχεια ανοιχτό...) και επίσης δεν είναι αναβαθμίσιμο... (DDR2, LGA775, intel cpu(!!!) :devil: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...