Προς το περιεχόμενο

PC για video editing


Panz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για video editing μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το laptop μου με εξωτερικούς usb δίσκους(θέλει υπομονή) ή το mac pro ενός φίλου(:devil:). Τώρα λοιπόν πρόκειται να πάρω ένα pc κυρίως για αυτήν την δουλειά.

 

Το budget μου είναι στα 1300 ευρώ(και παραπάνω να βγει δεν πειράζει απλά προσπαθώ να κρατήσω χρήματα για την αγορά καλού monitor που δεν έχώ ψάξει να δω τι γίνεται από τιμές).

 

Γενικά πιστεύω ότι στη δουλειά αυτή πιο σημαντικό πράγμα είναι οι δίσκοι, οπότε θέλω οπωσδήποτε έναν ssd(intel!) για το λειτουργικό και 2 δίσκους για raid0.

 

Η απορία μου είναι, πέρα από τις προτάσεις σας που θέλω να ακούσω, επειδή δεν σκοπεύω να ασχοληθώ με oc με συμφέρει να πάω με i7 920 ή με i7 870(ούτε σκοπεύω να αναβαθμίσω σε εξαπύρηνο πιο μετά και αν χρειαστεί θα αλλάξω mb/cpu/ram). Το ρωτάω αυτό γιατί στα benches δείχνει καλύτερες επιδόσεις ο i7 870 από τον i7 920 χωρίς oc. Βέβαια ακόμα και amd να βάλω μόνο λόγω δίσκων πιστεύω θα δω μεγάλη διαφορά, απλά θέλω να μάθω τι με συμφέρει για να μην ξοδεύομαι άσκοπα.

 

Και ακόμη θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει νόημα να επενδύσω και σε ένα καλό κουτί, που θα μπορώ να χρησιμοποιήσω άνετα και στο μέλλον.

 

Το σύστημα θα τρέχει Windows 7 pro 64bit.

 

Αυτά είναι μερικά από τα κομμάτια που έχω υπόψην μου μέχρι στιγμής.

 

CoolerMaster Haf 932 Black Case

 

Asus P6T Deluxe V2(Αν πάω σε 920)

 

Western Digital RE3 500GB HDD

 

Intel X25-M(80gb)

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια σας και τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

84840659.jpg

 

Άσε την αναβάθμηση σε 6απήρυνους των 600€ για άλλους.Όταν θα κορεστεί αυτή η cpu θα παίρνεις ολόκληρο σύστημα καλύτερο με νέα mobo με sata3,usb3 κτλ/cpu/ddr4 ram με τόσα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι στην πρόταση σου δεν έχεις βάλεις raid που θέλω να βάλω. Θεωρείς ότι ο seagate ανταποκρίνεται καλύτερα από ένα raid0?(πάνω κάτω τα λεφτά τα ίδια βγαίνουν για raid με 2x500gb και με τον seagate που προτείνεις).

 

Επίσης για τον 160gb της intel θέλω να σε ρωτήσω το εξής, στα ίδια λεφτά παίρνω 2χ80gb και τους κάνω πάλι raid, δεν με συμφέρει περισσότερο?(αν και νομίζω ότι ο 80άρης καλύπτει τις ανάγκες μου).

 

Και τέλος γιατί i5 και όχι i7 870, δεν αξίζει τα παραπάνω λεφτά?

 

ΥΓ: Η αλήθεια είναι ότι περίμενα η μνήμη 8gb να βγει παραπάνω, αλλά βγαίνει περίπου όσο και η 6gb για τους 9χχ.

ΥΓ2: Δεν θέλω να βγω off-topic αλλά τι θα γίνει με αυτήν τη ομάδα και την διαιτησία φέτος?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη πρόταση. Μην θολώνεις με τις ακριβές και γρήγορες CPU μιας και το θεμα Video Encoding το αναλαμβάνουν οι κάρτες γραφικών απο εδώ και πέρα.

 

1000 ευρώ σύνολο μαζί με την αγορά του Intel Postville 80GB SSD. Κρατάς τα λεφτά για 2x Monitors.

 

Ο φίλος σου με το MacPro, θα τρίβει τα μάτια του...

 

ncnhmv.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμη πρόταση. Μην θολώνεις με τις ακριβές και γρήγορες CPU μιας και το θεμα Video Encoding το αναλαμβάνουν οι κάρτες γραφικών απο εδώ και πέρα.

 

To Cuda εννοείς? Αν και έχω ακούσει ότι βοηθάει σε θέματα video encoding/editing δεν έχω δει κάπου στο internet να χρησιμοποιούν nvidia ειδικά για τέτοιες δουλειές. Γενικά είχα την εντύπωση ότι είναι σε εμβρυικό σταδίο η χρήση της κάρτας γραφικών για τέτοιες δουλειές.

 

Το άλλο που θέλω να ρωτήσω σχετικά με την σύνθεση σου, η samsung δίσκοι είναι αξιόπιστοι? Αλλά πέρα από αυτό έχω δει κάποια μοντέλα δίσκων που λένε ότι είναι κατάλληλοι για raid, παίζει κάποιο ρόλο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.divideframe.com/ και άλλα πολλά αν το ψάξεις.

 

Θέμα αξιοπιστίας στους F3 είναι λίγο νωρίς για να πει κανείς, αλλά κατά τα άλλα είναι άξιοι,γρήγοροι και αθόρυβοι δίσκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής μόνο μετατροπή σε mp4 γίνεται αξιοποιώντας το cuda αλλά ποτέ δεν ξέρεις γιαυτό και πας σε nv να είσαι σίγουρος μην τυχόν και το προχωρήσουνε το θέμα.

 

E άμα σου φτάνει ο 80άρης βάζεις τον 80άρη.

Άμα σου φτάνει 1tb σκληρός βάζεις 1tb σκληρό και όχι 2tb που σου έβαλα.Τη διαφορά όπως σου λέει και ο gripmr κράτα την για οθόνη/ες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...