Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση Pentium4 - Προτάσεις


NeTeD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και μου ζητήθηκε να στήσω ένα μηχανάκι με Pentium 4 μέχρι 1200Euros, ήρθα να ακούσω τις γνώμες σας μιας και έχω να ασχοληθώ πολύ καιρό με το άθλημα της αναβάθμισης και δεν έχω και χρόνο για να χάνομαι στα reviews!

 

Για αρχή θέλω να μου προτείνετε μια καλή, σταθερή, φτηνή motherboard η οποία δεν προορίζεται για overclocking αλλά να διαθέτει τουλάχιστον τα βασικά(usb2, ata100/133) άντε και τίποτα extra!

Chipset μάλλον VIA μιας και υπάρχουν αρκετές φτηνές υλοποιήσεις.

Θα ήθελα λοιπόν σύμφωνα με τα παραπάνω μία motherboard χαμηλής τιμής και μία μεσαίας.

 

Επίσης για μνήμες τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε καλέ μου άνθρωπε, ολόκληρο Pentium4 θα στήσεις και θα βάλεις ViA chipset; Είπαμε είναι φθηνό αλλά όχι να πέσουμε τόοοοοσο χαμηλά :D

Σοβαρά τώρα, υπάρχουν πολλές φθηνές και καλές υλοποιήσεις με άλλα chipsets, όπως π.χ. το SiS 645DX που υποστηρίζει και 533 bus και δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από ακριβότερες υλοποιήσεις. Με αυτό το chipset θα πρότεινα την ECS Elitegroup P4S5A/DX+ με 85 τελική τιμή. Αν μπορείς να διαθέσεις κάποια χρήματα παραπάνω θα πρότεινα κάποια υλοποίηση με το Intel 845PE, όπως το MSI 845PE Max2 στα 140. Σε περίπτωση που θέλεις και RAID controller υπάρχουν πολλές επιλογές από άλλες εταιρείες με ελαφρώς υψηλότερο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια έιναι οτι δε θέλω να υπερβώ τα 100Euros για motherboard γι'αυτό δε πάω για intel chipset.

 

Για ECS διαβάζοντας και άλλα threads είδα πολύ καλά λόγια για συγκεκριμένο μοντέλο και χειρότερα για άλλα μοντέλα.

Αυτό που προτείνεις είναι δοκιμασμένο?

Επίσης ξέρεις κάποιο κατάστημα που να το έχει?

 

Με το SIS είναι όλα οκ?

Έχουν παρατηρηθεί ασυμβατότητες ή τίποτα άλλα παράξενα?

 

Περιμένω να ακούσω κι άλλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη επιλογή Ιntel 845PE αλλά πρέπει να αυξήσεις αρκετά το budget(τουλάχιστον άλλα 40 euro).

Πάντως το καλύτερο στην δική σου περίπτωση είναι το SiS645DX ή και 648,πολύ γρήγορα chipsets και πολύ καλά!!

Οι επιδόσεις είναι ίσες με του 845PE και μερικές φορές λίιιγο καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχάνημα όπως ξαναλέω δεν είναι για μένα, δε με νοιάζουν τόσο οι επιδόσεις, αλλά η σταθερότητα κι ας μην είναι ούτε στο Top 10.

 

Για AMD δε το σκέφτομαι λόγω ανεμιστήρων και θορύβου, και επειδή δε θέλω να προκύψει του ανθρώπου κανένα πρόβλημα και να τρέχω να του το λύσω.

Για AthlonXP δε λέτε?

Too much noise. Δε θέλω να μπω στο ψάξιμο αγοράς καλής αθόρυβης ψύκτρας και στην μανούβρα να την εγκαθιστώ.

 

Ένα απλό τυπικό μηχάνημα και παράλληλα απόλυτα(99%) σταθερό!

 

Για συστήστε μου όμως και motherboards με intel 845PE!

Ίσως να το ανεβάσουμε λίγο.

Παράλληλα ψάχνω info τώρα και για το SiS μιας και απ'ότι κατάλαβα αυτά τα δύο παίζουν αυτό τον καιρό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το gbyte 8PE667 είναι το πλέον φτηνό αλλά παίζει πρόβλημα με τις DDR,αν βάλεις πάνω απο 2 dimms τα παίζει,αυτό έχει 140 euro τελική.Καλή πρόταση φαίνεται το MSI και σε αρκετά λογική τιμή.Για SIS648 πολυ καλό είναι το Shuttle Spacewalker.Το gbyte ειναι φθηνο για SIS645dx,γύρω στα 80+ και αρκετά απροβλημάτιστο.Αυτά ξέρω,που τα έχουν φίλοι μου (εγώ είχα το gbyte 8PE667) και για αυτα λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν πρόκειται να το πειράξει, μπορείς και με AMD να είναι εντελώς αθόρυβο. Δεν ισχύει πλέον το AMD=θόθυβος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok λοιπόν, ρίξτε προτάσεις και για athlon m/b μέχρι 140ευρώπουλα πλέον μιας και πέφτει σημαντικά η τιμή του cpu.

 

Πριν ένα χρόνο κι εγώ μόνο AthlonXP σύστηνα λόγω χαμηλής τιμής και υψηλής ταχύτητας, μετά έγινε ο πανικός με τον P4 [email protected], και απλά τώρα λόγω χρόνου δε το έχω ψάξει καθόλου και δε γνωρίζω που βρίσκεται η κατάσταση! :)

 

Thanks for your advices!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα επέμενα στο συνδυασμό SIS645DX με Ρ4.Η Μήπως πιστεύεις οτι το ΚΤ400 είναι αξιόπιστο και το sis645dx όχι?

Αν τα βάλεις κάτω το ίδιο βγαίνει.Εξάλλου το να μπλέξεις με αρχάριο και να σου γκρινιάζει για το παραμικρό (προφανώς λόγω δυσπιστίας για τον Athlon,άσχετα αν αυτή είναι ανούσια) οτι καλύτερα Pentium κτλ. δεν είναι και ότι καλύτερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...