Προς το περιεχόμενο

Ούτε 2, ούτε 4, ούτε και 8 αλλά 100 πυρήνες σε ένα τσιπ-επεξεργαστή


BELL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

sorry,ελεγα για τον Tilepro64..

 

Feature Enables

 

Massively Scalable Performance

 

• 8 X 8 grid of identical, RISC processor cores (tiles) optimized for both signal processing and general purpose computing

• 32-bit VLIW processors with 64-bit instruction bundle

• 5.6 Mbytes of on-chip Cache

• Up to 443 billion operations per second (BOPS)

• 37 Tbps of on-chip mesh interconnect

• Up to 50 Gbps of I/O bandwidth

 

 

• 15 Gbps SNORT® processing

• 20 Gbps iptables (firewall)

• 20+ Gbps nProbe

• H.264 HD video encode: 10 streams of 1080p – baseline profile

• 15+ channels of OFDM baseband receiver processing (wireless)

 

Power Efficiency

 

 

• 700MHz & 866MHz operating frequency

• 19 – 23W @ 700MHz all cores active

• Idle Tiles can be put into low-power sleep mode

• Power efficient inter tile communications

 

 

• Highest performance per watt

• Simple thermal management & power supply design

• Small System form factor

• Lower operating cost

 

Integrated Solution

 

 

• Four DDR2 memory controllers with optional ECC

• Two XAUI configurable MAC or PHY interfaces

• Two 4-lane 10Gbps PCIe interfaces

• Two GbE MAC interfaces

• Flexible I/O interface

 

 

• Reduces BOM cost – standard interfaces included on-chip

• Dramatically reduced board real estate

• Direct interface to leading L2-L3 switch vendors

 

Ease of Programming

 

 

• ANSI standard C / C++ compiler

• Supports SMP Linux with 2.6 kernel

• Accelerates pThreaded and shared-memory code

• iLib™ API's for efficient inter-tile communication

• Advanced profiling and debugging designed for multicore programming

 

 

• Run off-the-shelf C and C++ programs

• Leverage investment in existing code

• Standard multicore communication mechanisms

• Reduce debug and optimization time

• Faster time to production code

 

 

 

Το DDR2 support Μου φάνηκε περίεργο γ αυτό πήγα να ξαναδώ τα features... Κάνοντας τώρα δλδ εγώ μια σκέψη με το ταπεινό μυαλό μου, η υποστήριξη DDR2 στο συγκεκριμένο cpu πάει να πεί πως βρίσκεται εκεί έξω για κάποιο χρονικό διάστημα (πιθανότατα αρχές κυκλοφορίας DDR3 μνημών), αλλά δεν έχει την επιτυχία που θέλει να πιστεύει το πρώτο ποστ, και δεν είδαμε κανένα socket για αυτόν σε κάποια DDR2 Μοτηερβοαρδ (Motherboard :P )...Σίγουρα, όπως και να 'χει μιλάμε για κάτι πρωτοποριακό, θα είμαι από τους πρώτους που θα αγοράσει..

Αλλα δεν ξέρω για σας ρε παιδιά... Μαζί με την σκέψη που έκανα πριν, αλλά και το κλασσικό too good to be true, κάτι μου βρωμάει εδώ πέρα...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:50 ----------

 

και ναι... δεν είχα και 100% άδικο... και δεν μιλάμε για πολύ φρέσκα νέα...

 

Οι έρευνες για αυτήν την αρχιτεκτονική άρχισαν το 1990... Το 1997 παρουσιάστηκε (όχι σαν προιόν) ο πρώτος 16πύρηνος επεξεργαστής (που τότε δεν μας περνούσε ούτε καν για αστείο από το μυαλό η έννοια των πυρήνων σε έναν επεξεργαστή)

 

Η προαναφερθείσα επιστημονική ομάδα ίδρυσε την εταιρία Tilera το 2004, και το πρώτο τους μοντέλο 64πύρηνου cpu παρουσιάστηκε το 2007 (δεν είχα άδικο τελικά)...

 

source: wikipedia

 

Το ότι λοιπόν ένα τέτοιο προιόν βρίσκεται σε κυκλοφορία από το 2007 και δεν γνώρισε μεγάλη επιτυχία (τουλάχιστον στα pc) εμένα με βάζει σε σκέψεις, οι οποίες εμπεριέχουν είτε το τρελό κόστος, είτε ασυμβατότητες, είτε ότι απλά δεν προσφέρει η συγκεκριμένη cpu αυτά που υπόσχεται... Θα είχε βουήξει ο τόπος αν κυκλοφορούσε cpu το 2007, 4 φορές καλύτερη από την top cpu της εποχής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είμαι από τους πρώτους που θα αγοράσει..

 

Όπως είπαμε στην άλλη συζήτηση ο 64πύρηνος TILEPro64 κυκλοφόρησε το καλοκαίρι και είναι ετοιμοπαράδοτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι τιμη να πουν? ακομα δεν ξερουν ποτε ακριβως θα γινει η ακριβης διαθεση στην αγορα, και αφετερου πρεπει να δουμε και σε τι πλατφορμες θα λειτουργησουν! socket, μητρικες.....

 

 

Αν και οι προδιαγραφές τους ακούγονται πολύ δελεαστικές, θα χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι τα μέσα του 2011 μέχρι να τους δούμε στην αγορά, με τις τιμές τους να κινούνται μεταξύ 266 και 665 ευρώ

 

Πηγη :http://e-pcmag.gr/news/61304

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος θα τους εξαγοράσει πολύ πριν γίνουν σοβαρή απειλή :)

 

ωραία νέα όμως αυτά, πάντα είναι καλό να υπάρχει ανταγωνισμός

ευτυχώς που το έγραψε και κάποιος...

 

χαλαρώστε παιδιά και δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε τέτοιο πράγμα να πωλείτε στη λιανική σύντομα...

 

συγχαρητήρια αξίζουν στους ιθύνοντες του project οι οποίοι θα πήξουν στο χρήμα μετά την προσφορά για εξαγορά που θα τους κάνει η Intel με την οποία αυτοί και τα παιδιά τους θα περάσουν την υπόλοιπη ζωή τους ως βασιλιάδες χωρίς να δουλεύουν.

 

Η αγορά όμως δεν έρχεται έτσι απλά άνω κάτω μιας και τα καρτελ είναι κολοσσιαία...

 

ας επιστρέψουμε λοιπόν στην πραγματικότητα μας που αφορά την εξέλιξη των υπολογιστών με το σταγονόμετρο (άντε κανα-δυό πυρήνες το χρόνο) γιατί έτσι συμφέρει τις γραμμές παραγωγής τους και ας αφήσουμε αυτά τα τεχνολογικά νέα για τα παραμύθια.

 

από το 95 που ήμουν έφηβος διάβαζα για ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχει φτάσει 2009 και ακόμα τίποτα, νομίζετε ότι είναι τυχαίο; είναι ντροπή να λεγόμαστε άνθρωποι, όταν σηκώνουμε το κεφάλι ψηλά μόνο για να κοιτάξουμε το κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι αναρωτιεμαι ποιος θα κατσει να γραψει προγραμματα που να κανουν scaling σε 100 πυρηνες :P:p

 

ακομα φωναζουμε για τους 6 και 8 οχι για 100 :P:p:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απόλυτα μακρυά η τεχνολογία πολλών Cores μέσα σε ένα CPU.

Αυτή τη στιγμή με πρότυπα όπως το OpenCL, είναι δυνατόν να εκμεταλλευτούμε τα GPU των υπολογιστών μας που ως γνωστόν μπορούν να τρέξουν πολλαπλά Tasks και μάλιστα πολύ περισσότερα απο αυτά των CPU. Η λέξη "Συν-επεξεργαστής" που ακούστηκε είναι πολύ ενδιαφέρουσα, μιας και θα μπορούσε να είναι ένας πολύ καλός Συν-Επεξεργαστής για να μοιράζονται αρκετές απο τις "βαριές εργασίες του Computer. Είχατε διαβάσει πχ. για τον νέο υπερ-υπολογιστή που δημιουργείται που αντί για CPU, θα είναι βασισμένος σε GPU της Nvidia...!!!!

Πολλά πράγματα θα δούμε στο μέλλον, και με το κατάλληλο Software interface, θα είμαστε ικανοί να εκμεταλλευτούμε την δύναμη των επεξεργαστών με τους υπερ-αρκετούς πυρήνες... :-)

 

Ο μόνος δρόμος για την συμβατική τεχνολογία του πυριτίου (Si) είναι αυτός των πολλών Cores και των Multi-CPU γενικότερα. Και αυτό διότι υπάρχει περιορισμός στον χρονισμό του πυριτίου (νομίζω οτι χρονίζεται μέγιστα μέχρι τα 6 Ghz περίπου χωρίς να καταστραφεί η δομή του και χαλάσει. Γιαυτό και τα περισσότερα CPU παίζουν μέγιστα γύρω στα 3.0 Ghz στην εποχή μας - την μισή απο την μέγιστη ταχύτητα χρονισμού του πυριτίου δηλαδή - πιθανός για λόγους ασφαλείας των CPU και για την μεγαλύτερη αντοχή τους στον χρόνο χωρίς να καούν κλπ)

 

Για να δούμε τι θα δούμε λοιπόν...

Ενδιαφέρουσα είδηση...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η «μπάλα» βρίσκεται τώρα στο στρατόπεδο της Intel…θα έχουμε κάποια «απάντηση»;

Αν τους θεωρήσει επικίνδυνους, θα τους αγοράσει.

 

Αδυνατώ να πιστέψω πως η Intel δεν έχει έτοιμους να περιμένουν προς χρήση αντίστοιχους επεξεργαστές. Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ξεκάθαρη πολιτική μαρκετινιγκ.

Εννοείται. Αν υποθέσουμε ότι μπορούν να παράγουν ένα προϊόν που δεν θα χρειάζεται αναβάθμιση για 10 χρόνια ή ένα προϊόν που "χρειάζεται" αναβάθμιση κάθε δύο χρόνια ποιο θα βγάλουν στην αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι ποιός από εμάς χρειάζεται αυτή την παραπανίσια επεξεργαστική ισχύ; 'Η αλλιώς, ποιός από εμάς κατέχει mainframe υπολογιστή που να χρειάζεται κάτι τέτοιο;

 

Σας τρέχουν τα σάλια για κάτι που απλά δεν χρειάζεστε. Αν οραματίζεστε ένα τέτοιο επεξεργαστή για να σας βοηθήσει στα παιχνίδια, είστε καμένοι από χέρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι ποιός από εμάς χρειάζεται αυτή την παραπανίσια επεξεργαστική ισχύ; 'Η αλλιώς, ποιός από εμάς κατέχει mainframe υπολογιστή που να χρειάζεται κάτι τέτοιο;

 

Σας τρέχουν τα σάλια για κάτι που απλά δεν χρειάζεστε. Αν οραματίζεστε ένα τέτοιο επεξεργαστή για να σας βοηθήσει στα παιχνίδια, είστε καμένοι από χέρι...

 

 

Εμένα προσωπικά θα με ικανοποιούσε μια κάποια ταχύτητα στην Επεξεργασία HD Video και στο 3D Modeling. Απο εκεί και πέρα, λατρεύω το το feeling που έχει ένας σωστά ζυγισμένος υπολογιστής σε σχέση με το Hardware και το Software σε όλες τις άλλες δουλειές που μπορεί να κάνει κανείς στον υπολογιστή του. (και σου μιλάει ένας που ενώ πραγματικά έχει σχετικά δυνατές απαιτήσεις απο το Hardware του, έχει σύστημα 5 ετών με μοναδική ουσιαστική αναβάθμιση στο CPU απο Hypertreating σε QuadCore με 230 ευρώ - δηλαδή προσπαθώ να κάνω έξυπνες αγορές με δύναμη εκεί που χρειάζεται (οπως πχ, το τροφοδοτικό - που πολλοί θεωρούν λανθασμένα, "πεταμένα λεφτά") που θα κρατήσουν - χωρίς να ξοδεύω ασύστολα τα χρήματα δεξιά και αριστερά χωρίς σκέψη - βλέπε άλλα thread που έχω συμμετάσχει όπου αναφέρω για το σύστημά μου. Το Computer μου μπορεί να μείνει ανοικτό για πολύ καιρό - εως και μήνες για ένα 3D Rendering (άσε που δεν το κλείνω και συχνά γενικώς), οπότε αν μου προσφέρει κάποιος (βλέπε πιθανό νέο CPU με τα πολλά Cores) εξαιρετική δύναμη αλλά όμως σε σχετικά χαμηλό κόστος, είναι ευπρόσδεκτη, μιας και θα με βοηθήσει να είμαι πιο άνετος σε αυτά που κάνω).

 

Εγώ παιχνίδια δεν έχω χρόνο να κάτσω να παίξω, αλλά αν ένας χρήστης υπολογιστή γουστάρει να παίζει παιχνίδια και θέλει το καλύτερο πληρώνοντας γι' αυτό, αυτό θα ήταν γούστο του και καπέλο του - εφόσον έχει το χρήμα (αρκεί βέβαια να του προσφέρει πραγματικά κάποια επίδοση στα παιχνίδια και να είναι εκμεταλλεύσιμη η δύναμη που πιθανώς θα αποκτούσε).

Τέλος πιστεύω οτι οι τιμές σε τέτοια προϊόντα θα ήταν απαγορευτικές και οτι δύσκολα θα πλησιάζονταν απο απλούς η advanced καταναλωτές.

Δηλαδή πόσοι καταναλωτές θα πλήρωναν περισσότερο απο 10.000 ευρώ (ενδεικτική τιμή) για ένα Tower απο Computer ή μόνο για το CPU ίσως...????

(Επαναλαμβάνω ενδεικτική τιμή έβαλα...μην το συζητήσουμε για την τιμή - δώρον άδωρον...δεν έχω ιδέα πόσο θα κόστιζε ένα τέτοιο CPU ή ένα σύστημα με τέτοιο CPU).

 

Επίσης στις περιπτώσεις Render Farms και σε πολύ εξειδικευμένες συστοιχίες υπολογιστών, πιστεύω οτι θα βοηθούσε ένας τέτοιος επεξεργαστής (*όντας εξαρτώμενα όλα απο την τιμή του), διότι θα γλύτωναν επιπλέον εξοπλισμό για Motherboards, και Racks απο CPUs. Απο την άλλη με την λογική οτι μπορεί να σου καεί ένα τέτοιο CPU, πρέπει να εξεταστεί και η τιμή του, που αν είναι "Πανάκριβη", ίσως δεν συμφέρει να το βάλει κανείς διότι σε μια συστοιχία απο CPU το να σου καούν 10 εύκολα αντικαταστάσιμα CPU είναι καλύτερα απο 1 που τα κάνει όλα. Πρέπει να εξεταστεί όχι μόνο τεχνολογικά αλλά και χρηματο-οικονομικά μια τέτοιου είδους επένδυση...!!! (βλέπε πχ. Scanner με Printer όλα σε ένα. Αν σου χαλάσει το Printer, χάνεις και το Scanner για όσο θα διαρκέσει η επισκευή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά θα με ικανοποιούσε μια κάποια ταχύτητα στην Επεξεργασία HD Video και στο 3D Modeling. Απο εκεί και πέρα, λατρεύω το το feeling που έχει ένας σωστά ζυγισμένος υπολογιστής σε σχέση με το Hardware και το Software σε όλες τις άλλες δουλειές που μπορεί να κάνει κανείς στον υπολογιστή του. (και σου μιλάει ένας που ενώ πραγματικά έχει σχετικά δυνατές απαιτήσεις απο το Hardware του, έχει σύστημα 5 ετών με μοναδική ουσιαστική αναβάθμιση στο CPU απο Hypertreating σε QuadCore με 230 ευρώ - δηλαδή προσπαθώ να κάνω έξυπνες αγορές με δύναμη εκεί που χρειάζεται (οπως πχ, το τροφοδοτικό - που πολλοί θεωρούν λανθασμένα, "πεταμένα λεφτά") που θα κρατήσουν - χωρίς να ξοδεύω ασύστολα τα χρήματα δεξιά και αριστερά χωρίς σκέψη - βλέπε άλλα thread που έχω συμμετάσχει όπου αναφέρω για το σύστημά μου. Το Computer μου μπορεί να μείνει ανοικτό για πολύ καιρό - εως και μήνες για ένα 3D Rendering (άσε που δεν το κλείνω και συχνά γενικώς), οπότε αν μου προσφέρει κάποιος (βλέπε πιθανό νέο CPU με τα πολλά Cores) εξαιρετική δύναμη αλλά όμως σε σχετικά χαμηλό κόστος, είναι ευπρόσδεκτη, μιας και θα με βοηθήσει να είμαι πιο άνετος σε αυτά που κάνω).

 

Εγώ παιχνίδια δεν έχω χρόνο να κάτσω να παίξω, αλλά αν ένας χρήστης υπολογιστή γουστάρει να παίζει παιχνίδια και θέλει το καλύτερο πληρώνοντας γι' αυτό, αυτό θα ήταν γούστο του και καπέλο του - εφόσον έχει το χρήμα (αρκεί βέβαια να του προσφέρει πραγματικά κάποια επίδοση στα παιχνίδια και να είναι εκμεταλλεύσιμη η δύναμη που πιθανώς θα αποκτούσε).

Τέλος πιστεύω οτι οι τιμές σε τέτοια προϊόντα θα ήταν απαγορευτικές και οτι δύσκολα θα πλησιάζονταν απο απλούς η advanced καταναλωτές.

Δηλαδή πόσοι καταναλωτές θα πλήρωναν περισσότερο απο 10.000 ευρώ (ενδεικτική τιμή) για ένα Tower απο Computer ή μόνο για το CPU ίσως...????

(Επαναλαμβάνω ενδεικτική τιμή έβαλα...μην το συζητήσουμε για την τιμή - δώρον άδωρον...δεν έχω ιδέα πόσο θα κόστιζε ένα τέτοιο CPU ή ένα σύστημα με τέτοιο CPU).

 

Φίλε μου για τις δουλειές που ανέφερες χρειάζεται από workstation υπολογιστής και πάνω για επαγγελματική χρήση. Σίγουρα μια τέτοια εξέλιξη θα σου εξοικονομούσε χρόνο άρα και χρήμα, οπότε πάω πάσο.

 

Όσον αφορά τα παιχνίδια, το πρόβλημα είναι πως πολλοί άνθρωποι παρασύρονται και αγοράζουν πράγματα που δεν χρειάζονται για να κερδίσουν μερικά fps. Όποιος τα έχει, γούστο του και καπέλο του -όπως είπες-. Όποιος δεν τα έχει όμως είναι κι αυτός θύμα του καταναλωτισμού με τις επιθετικές τεχνικές marketing και το ατέρμονο versioning των ηλεκτρονικών συσκευών. Εμείς εδώ σαν τεχνολογικό forum ίσως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτή η εξέλιξη στην ουσία δεν αφορά οικιακούς χρήστες ώστε να κρατήσουμε ισορροπίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι ποιός από εμάς χρειάζεται αυτή την παραπανίσια επεξεργαστική ισχύ; 'Η αλλιώς, ποιός από εμάς κατέχει mainframe υπολογιστή που να χρειάζεται κάτι τέτοιο;

 

Σας τρέχουν τα σάλια για κάτι που απλά δεν χρειάζεστε. Αν οραματίζεστε ένα τέτοιο επεξεργαστή για να σας βοηθήσει στα παιχνίδια, είστε καμένοι από χέρι...

 

Οντως ετσι ειναι, δεν απευθυνεται σε καμια περιπτωση σε desktop users.

Επισεις σε αυτες τις κατηγοριες, δεν τους καιει και τοσο η x86 τεχνολογια, γιατι δεν ειναι μονοδρομος, ακομα και η intel εχει cpus που δεν δουλευουν, με την αρχαια x86 τεχνολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για τις δουλειές που ανέφερες χρειάζεται από workstation υπολογιστής και πάνω για επαγγελματική χρήση. Σίγουρα μια τέτοια εξέλιξη θα σου εξοικονομούσε χρόνο άρα και χρήμα, οπότε πάω πάσο.

 

Όσον αφορά τα παιχνίδια, το πρόβλημα είναι πως πολλοί άνθρωποι παρασύρονται και αγοράζουν πράγματα που δεν χρειάζονται για να κερδίσουν μερικά fps. Όποιος τα έχει, γούστο του και καπέλο του -όπως είπες-. Όποιος δεν τα έχει όμως είναι κι αυτός θύμα του καταναλωτισμού με τις επιθετικές τεχνικές marketing και το ατέρμονο versioning των ηλεκτρονικών συσκευών. Εμείς εδώ σαν τεχνολογικό forum ίσως πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτή η εξέλιξη στην ουσία δεν αφορά οικιακούς χρήστες ώστε να κρατήσουμε ισορροπίες.

 

Θα προσδιόριζα τον εαυτό μου περισσότερο ως "ερασιτέχνη" (απο το εραστής της τέχνης). Σίγουρα ένα Workstation είναι πολύ καλύτερο απο ένα απλό μηχάνημα.

Και συμφωνώ μαζί σου για την υπέρογκη κατανάλωση χρήματος στην τεχνολογία, απλώς για μερικά FPS παραπάνω στα Games απο αρκετούς - ως θυματα του Marketing και του καταναλωτισμού. Απλώς σκέψου οτι άλλοι άνθρωποι πάνε και τα σκάνε σε λουλούδια στα μπουζούκια και άλλοι για μερικά καρέ παραπάνω στα παιχνίδια...χιχιχι (και στις δυο περιπτώσεις προαπαιτείται η ύπαρξη διαθέσιμων χρημάτων βέβαια). Γούστα είναι αυτά...!!! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μιλώντας για μεγάλα workstations etc που θα χρεησιμοποιούνται από μεγάλες εταιρίες και λέτε οτι μπορει και να μην τις βολεύει μερικες.Δεν σκέφτεται κανένας το κόστος από την μείωση της κατανάλωσης ρεύματος λόγω χαμηλού χρονισμού που έχει σαν αποτελεσμα και λιγότερη ψύξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...