Προς το περιεχόμενο

Το Ubuntu 9.10 είναι εδώ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το post σου με το σύστημα της υπογραφής σου είναι κάπως αστείο.

 

 

 

 

 

 

 

Τζάμπα antivirus και αξιόπιστα μια χαρά υπάρχουν.Πρέπει να τους αγοράσεις τους codecs; :rolleyes: αν και υπάρχουν αρκετοί άλλοι players (π.χ kmplayer)

 

Δηλαδη επειδη εχω καλο μηχανημα δεν πρεπει να τρεχω λινουξ; xaxaax ναι προτιμαω να σκαω λεφτα για ενα καλο μηχανημα παρα για να αγορασω windows.

 

Το αστειο ειναι οτι οι περισσοτεροι που ειναι υπερ των windows ειναι με σπασμενα windows 7. Γιατι οταν ερθει η ωρα να σκασουν την 300αρα δεν μπαινει το χερι στην τσεπη. Και φυσικα σε ολα τα φορουμ δεν θα βρεις ατομο που να λεει οτι τα εχει σπασμενα... Μπορει να εχω το συστημα της υπογραφης αλλα τα 7 τα εχω αυθεντικοτατα (εστω και αν ειναι απο msdnaa και το πηρα δωρεαν απο τη σχολη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδια οι εντυπωσεις μου ως τωρα ειναι μια χαρα αλλαγη στο startup screen πιο γρηγορο startup αλλα και το εργαλειο για τα προγραμματα και απο εκει μπορεις να δεις τι εχεις εγκατεστημενο

επισης και το disk utility ειναι πολυ καλο αλλα μολις το ετρεξε μου εβγαλε οτι ο αλλος σκληρος δισκος εχει 82 bad sector και οτι πρεπει να κανω backup και να τον αλλαξω :S

 

Μην παίρνεις και τόσο τοις μετρητοίς αυτή την προειδοποίηση... κι εμένα έβγαλε ανάλογο warning αλλά όσο κι έψαξα με HDD Regenerator, utility του κατασκευαστή και chkdsk δεν βρήκα bad sector.

Πρόκειται για bug τελικά [palimpsest bad sectors false positive]

Εννοείται βεβαίως ότι θα κάνεις τουλάχιστον ένα check για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απλά έχε και το bug υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη επειδη εχω καλο μηχανημα δεν πρεπει να τρεχω λινουξ; xaxaax ναι προτιμαω να σκαω λεφτα για ενα καλο μηχανημα παρα για να αγορασω windows.

 

Το αστειο ειναι οτι οι περισσοτεροι που ειναι υπερ των windows ειναι με σπασμενα windows 7. Γιατι οταν ερθει η ωρα να σκασουν την 300αρα δεν μπαινει το χερι στην τσεπη. Και φυσικα σε ολα τα φορουμ δεν θα βρεις ατομο που να λεει οτι τα εχει σπασμενα... Μπορει να εχω το συστημα της υπογραφης αλλα τα 7 τα εχω αυθεντικοτατα (εστω και αν ειναι απο msdnaa και το πηρα δωρεαν απο τη σχολη μου).

 

Φίλε euklidis είσαι πολύ ανοιχτοχέρης ε; :P

 

Ως τώρα έχεις εξισώσει τα 190 ευρώ που κάνουν τα 7 Ultimate με τα 300 ευρώ που λες και τα 59 ευρώ που έχουν τα Office 2007 Basic πάλι με 300 ευρώ.

 

Δλδ για αγορές που κοστίζουν 240 ευρώ εσύ δίνεις 600,αυτό είναι μπουρμπουάρ :mrgreen:

Kαι είπαμε,αφού σε βολεύει το OO σε Linux δεν βλέπω το λόγο που δεν σε βολεύει στα Windows και βάζεις ότι πρέπει να αγοραστεί το MS Office.

Α ναι,θα σε βολέψουν μια χαρά και τα Home Premium poy exoyn 118 ευρώ,μεγκάλη ντιαφορά με τα 600 μου φαίνεται,και μιλάμε για Full εκδόσεις,Upgrade κτλ είναι ακόμα φθηνότερες

 

[ame=http://www.amazon.co.uk/Microsoft-Windows-Ultimate-Full-Version/dp/B001XCWGII/ref=sr_1_3?ie=UTF8&s=software&qid=1257080750&sr=8-3]Microsoft Windows 7 Ultimate, Full Version (PC DVD)[/ame]

 

MICROSOFT OFFICE HOME & STUDENT 2007 GR RETAIL EDITION

[ame=http://www.amazon.co.uk/Microsoft-Windows-Home-Premium-Version/dp/B002DUCMT2/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=software&qid=1257080750&sr=8-1]Microsoft Windows 7 Home Premium, Full Version (PC DVD)[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

το linux γενικότερα δε θέλει να κατακτήσει τίποτα. είναι εκεί που είναι, όποιος θέλει το κατεβάζει, διαβάζει, ασχολείται. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. ΔΕ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΖΟΥΜΕ.

 

συμφωνοι ,αλλα το thread ειναι για το ubuntu ,μια διανομη βασισμενη στο linux που εχει ως κυριο στοχο την ευκολια στον αρχαριο χρηστη σωστα?

 

Αρα ....αφου το ubuntu ...ως προς την ευκολια που προσπαθει να προσφερει απεναντι σε εναλλακτικες λυσεις...για κατι πολυ βασικο χρειαζεται επιπλεον κινησεις και εκμαθηση απτον νεο χρηστη χωρις να τις κατανοει (πχ θα κανει copy paste καποιες εντολες στην κονσολα..χωρις να ξερει καν τι ειναι αυτες..)οφειλουμε να το κραζουμε!:lol::-)

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη επειδη εχω καλο μηχανημα δεν πρεπει να τρεχω λινουξ; xaxaax ναι προτιμαω να σκαω λεφτα για ενα καλο μηχανημα παρα για να αγορασω windows.

 

Το αστειο ειναι οτι οι περισσοτεροι που ειναι υπερ των windows ειναι με σπασμενα windows 7. Γιατι οταν ερθει η ωρα να σκασουν την 300αρα δεν μπαινει το χερι στην τσεπη. Και φυσικα σε ολα τα φορουμ δεν θα βρεις ατομο που να λεει οτι τα εχει σπασμενα... Μπορει να εχω το συστημα της υπογραφης αλλα τα 7 τα εχω αυθεντικοτατα (εστω και αν ειναι απο msdnaa και το πηρα δωρεαν απο τη σχολη μου).

 

Δεν είπα να μην τρέχεις linux, απλά δεν στηρίζεις την φιλοσοφία που μόνος σου είπες.

 

Δεν βλέπω να είναι αστείο αυτό.Αν κάποιος βολεύεται με Windows τα παίρνει νόμιμα ή μη και κάνει τη δουλεία του.

 

Ας μην τα σκάσουν στην Microsoft.Αυτό δεν πάει να πει οτι δεν βολεύονται με τα Windows.Δηλαδή για να βγάλω το συμπέρασμα οτι με τα Windows βολεύομαι και κάνω τη δουλεία μου, πρέπει να τα έχω αγοράσει; :rolleyes:

 

Κι εγώ απο msdn τα έχω απο τη σχολή μου :P

 

 

Σχετικά με τα Ubuntu ,τα είχα δοκιμάσει για ένα εξάμηνο στην 7.10 έκδοσή τους.Ηθελαν αρκετό ψάξιμο θυμάμαι και δυσκολευόμουν.Εχουν αλλάξει πολύ απο τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα Ubuntu ,τα είχα δοκιμάσει για ένα εξάμηνο στην 7.10 έκδοσή τους.Ηθελαν αρκετό ψάξιμο θυμάμαι και δυσκολευόμουν.Εχουν αλλάξει πολύ απο τότε;

 

η φιλοσοφια ιδια εμεινε..:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο αυτο αλλα εχουν και το λινουξακι τους στην καβατζα :lol:

 

ακριβως!Το λινουξακι...οχι το ουμπουντακι!:P:-)

 

 

lef50 καλησπερα απτο μαγευτικο Σουφλι και την μηχανοκινητη ταξιαρχια του!:P:p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο αυτο αλλα εχουν και το λινουξακι τους στην καβατζα :lol:

 

Βασικά το αστείο είναι το αντίστροφο.

Ως και ο gdp είχε Windows για παιχνίδια,ξέρεις η ιδεολογία,η επανάσταση,η ελευθερία μπλα μπλα μπλα πηγαίνανε περίπατο όταν ερχόταν η ώρα του Football Manager :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το post σου με το σύστημα της υπογραφής σου είναι κάπως αστείο.
Το λινουξ το θεωρω μακραν το καλυτερο λειτουργικο που υπαρχει για αυτα που θελω να κανω

i7, τα Αsus P6T Deluxe v2 + Intel i7 920@4Ghz + 6GB RAM Mushkin 998681 (triple channel) + nVidia GTS250 + Coolermaster V8 + Cooler Master 932 HAF

+

linux

+

αυτά που θέλω να κάνω

=

αυτά... κι ΑΥΤΑ!

 

(^ από τα μεγαλύτερα ανέκδοτα του insomnia όσο το διαβάζω τον τελευταίο καιρό)

 

Ασχολουμαι με υπολογιστες σχεδον μια 20ετια...
δωρεαν απο τη σχολη μου

Βρε συ, δε μας έλεγες αλλού πως είσαι μαθηματικός? Τώρα πριν είπες κάτι για 20 χρόνια (δηλαδή μια 35-40άρα ηλικίας λογική υπόθεση). Μετά λες "σχολή μου". Μήπως δεν κολλάει κάτι? Εκτός αν διδάσκεις μαθηματικά, γιατί και αυτά που μας λες δεν εντυπωσιάζουν πολλούς...

 

πιστευω οτι αν υπαρξει ακομα μεγαλυτερη υποστηριξη οχι τοσο σε συσκευες γιατι δεν ειναι εκει το μεγαλο προβλημα αλλα σε επαγγελματικες εφαρμογες και παιχνιδια, τοτε ανετα μπορει να χτυπησει τα windows.

Μμμ... ναι, αυτό το "τέλος των Windows" προβλέπεται να γίνει πριν το 2020? Μήπως το 2037? Επίσης κάποιοι πιστεύουν πως θα έρθει και το τέλος του κόσμου, αλλά επειδή δεν ξέρουν πότε ακριβώς, κάποιοι άλλοι τους κοροϊδεύουν...

 

Να και ενα screenshot απο suse 9 του 2002... πολυ πιο εξελιγμενο περιβαλλον εργασιας απο τα τοτε widnows ΧP...

http://www.kevinleake.com/linux/suse-02.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Defined_and_undefined

 

 

_______________________________________

εντός θέματος για το "Αμπουντου 9":

Εκείνο το κΑλοflash θα το φτιάξουν ποτέ? Κάνεις ένα ταπεινό fullscreen και κολλάει το σύμπαν. Τς τς τς, αυτή η Adobe χαλάει το image...

 

βασισμενη στο linux που εχει ως κυριο στοχο την ευκολια στον αρχαριο χρηστη σωστα?

Story time.

Ήμουν σε σπίτι φίλου (αρχάριος σπουδαστής αυτός) σε Ubuntu 9 "supercodename" (το έβαλε κατ'ανάγκη μαθήματος σχολής του) και λέμε "άντε, τί άλλο να κάνουμε τώρα να περάσουμε την ώρα μας (αφού χαζέψαμε καμιά ώρα παίζοντας με το compiz), άντε ας του κάνουμε τη χάρη να μην κάνουμε boot στα παράθυρα. Ας βρούμε κανά παιχνιδάκι, έστω και βλακεία να είναι". Που λες λοιπόν κυρ Φώτη, βρίσκουμε ένα μαραφέτι δήθεν, πάμε να δούμε πως στας ευχάς θα το βάλουμε μέσα (σημ. το fudo apt get install otigrapseis ginetai δεν είχε οίστρο) και ανακαλύπτουμε κάτι ιδιότυπα readme που περιέγραφαν (εννοείται απλά και κατανοητά γι αρχάριους) πώς να... κάνεις μόνος σου compile το παιχνίδι, αφού πρώτα καταφέρεις να βρεις και να βάλεις εκεί γύρω 3-4 διαφορετικές required βιβλιοθήκες (κάτι ψιψιψίνια μωρέ).

Ξανακοιτάμε τη σελίδα download και, ώ, παραδίπλα από το game_source_wow.tar.gx.gy.gz το είχε και για Windows. Έγραφε κάτι, δεν το θυμάμαι όλο, πάντως είχε και τη λέξη... installer μέσα (ά στο καλό!). Όπως κοιτάζαμε ταυτόχρονα τη σελίδα με το φιλαράκι, με το που φτάνει το μάτι μας (και ο κέρσορας) εκεί κουνάμε απότομα το κεφάλι ο ένας προς τον άλλο και κοιταζόμαστε. Ούτε να γελάσουμε δε μπορούσαμε...

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μονο αυτο αλλα εχουν και το λινουξακι τους στην καβατζα :lol:

 

Κρύβε λόγια εσύ...! :]

 

Γεγονός είναι ότι πιάνει τόπο το λίνουξ σιγά σιγά (ποιος είμαι εγώ που το διαπιστώνει μετά από τόσο καιρό..) κ αυτό είναι καλό.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:49 ----------

 

Βασικά το αστείο είναι το αντίστροφο.

Ως και ο gdp είχε Windows για παιχνίδια,ξέρεις η ιδεολογία,η επανάσταση,η ελευθερία μπλα μπλα μπλα πηγαίνανε περίπατο όταν ερχόταν η ώρα του Football Manager :lol:

 

Πόσο δίκιο έχεις, αλλά φταίει το centega κανείς άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη επειδη εχω καλο μηχανημα δεν πρεπει να τρεχω λινουξ; xaxaax ναι προτιμαω να σκαω λεφτα για ενα καλο μηχανημα παρα για να αγορασω windows.

 

Το αστειο ειναι οτι οι περισσοτεροι που ειναι υπερ των windows ειναι με σπασμενα windows 7. Γιατι οταν ερθει η ωρα να σκασουν την 300αρα δεν μπαινει το χερι στην τσεπη. Και φυσικα σε ολα τα φορουμ δεν θα βρεις ατομο που να λεει οτι τα εχει σπασμενα... Μπορει να εχω το συστημα της υπογραφης αλλα τα 7 τα εχω αυθεντικοτατα (εστω και αν ειναι απο msdnaa και το πηρα δωρεαν απο τη σχολη μου).

 

Φίλε μου σε κατανοώ απόλυτα. 'Εχω Λινουξ στο PC και με αυτό κάνω τα πάντα στο σπίτι, από δουλειά μέχρι παιχνίδια. Ενώ στο δεύτερο σκληρό είναι τα W7 (πλέον, είχα XP64 μέχρι πριν 3 μήνες) που η μόνη τους χρήση είναι να δουλεύω με τα MS Robotics Studio/Visual Studio 2008. Και φυσικά όλα αυθεντικά μιάς έχω MSDN λογαριασμό εδώ και πολλά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...