Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια στην αγορά νέου PC


IGITIHI

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Ένας φίλος μού ζήτησε να τον βοηθήσω να αγοράσει PC την περίοδο των γιορτών. Θέλει λοιπόν να του φτιάξω μια λίστα με τα επιμέρους τμήματα που θα πρέπει να αγοράσει. Δεν θέλει να προτείνω συγκεκριμένα μοντέλα, αλλά γενίκά ποιές προϋποθέσεις θα πρέπει να πληροί το καθένα και μετά θα ψάξει μόνος του. Τον υπολογιστή τον θέλει και για σύγχρονο gaming, οπότε πρέπει να είναι ισχυρός.

 

Εγώ αρχικά σκέφτομαι τα εξής:

256 MB RAM τουλάχιστον

κάρτα γραφικών με τσιπάκι GeForce3 μνήμη 64 ΜΒ

σκληρό δίσκο στις 7200rpm

κάρτα ήχου sound blaster 128 (μιας και δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις από τον ήχο)

Όσον αφορά επεξεργαστή και mainboard δεν έχω ιδέα τι συμφέρει αυτό τον καιρό. Επίσης, ο φίλος μου έχει ήδη μια οθόνη Sony 15 ιντσών. νομίζω ότι θα πρέπει να αγοράσει μια καινούρια 17άρα για να εκμεταλευτεί πλήρως την κάρτα γραφικών του. Συμφωνείτε; για λειτουργικό, θα του προτείνω να εγκαταστήσει XP και 98 μαζί. Έχετε καμμιά άλλη πρόταση; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ena sou leo ama breis karta grafikon me Geforce3 ston kosmo afti tin periodo rikse mou ena til....!!!!!! No offence. Here is a cheap configuration.

Athlon 2000+

Mobo me chipset to Nforce2 sound on board 5.1 poli kalitero apo SB 128

256 DDR

60GB Hdd western

mia 17" iiyama

kai mia Geforce 4MX 440

afto gia ena sineta ftino sistimataki xoris polla polla eksoda.

Elpizo na boithisa.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για Geforce 4MX 440 θα πρότεινα ΑΤΙ 9000. Κατά τα άλλα συμφωνώ πάνω κάτω... Να προσέξει επίσης τι τροφοδοτικό θα πάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia sygxrono gaming as koitaksei gia GF4 Ti kai panw(i antistoixh Radeon)...

 

Ram 512DDR an einai na exei kai XP eidika...

 

Sklhro WD JB

 

Oso gia CPU MOBO analoga ti stratopedo protima...Intel i AMD 8a prepei na mas pei...opws epishs kai ligo poly ta fraga pou dia8etei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...