Προς το περιεχόμενο

5 χρόνια Firefox


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό μου τα χαλάει κι εμένα ο firefox αλλά όπως λέει και ο Μπάμπης ο Σεξολό, αν το φας (το κόλλημα) θα το ζητάς. Εύκολο είναι να αλλάξεις;

 

Firefox-USRR-Επανάσταση

 

Όντως. Το ίδιο έχω και γω.

 

Θέλω να δοκιμάσω και άλλους όπως ο Chrome, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...Παράλληλα πρόσφατες έρευνες δείχνουν ότι ο Firefox δεν είναι πλέον ο πιο ασφαλής browser ενάντια σε κακόβουλες επιθέσεις.

 

Χωρις να εχω καμια προθεση επιθεσης προς τον αγαπητο Hal: Αυτο το αρθρο μυριζει σαν διαφημιση της Google και η "ερευνα" στο λινκ δεν ειναι και τοσο ερευνα οσο μπαρουφες. Τα vulnerabilities του FF (που τα περισσοτερα ειναι για plug-ins και οχι του πυρηνα) τα ξερουμε, τα vulnerabilities των κλειστου κωδικα IE, Safari, Chrome, κλπ? Μονο οταν γινουν exploited. Firefox wins again. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά λοιπόν στον firefox...

Εγώ προσωπικά είμαι χρήστης Opera αλλά όσο υπάρχει δυνατός ανταγωνισμός (Από Mozilla & Google) τόσο το καλύτερο...

Η αξία του ηττημένου είναι αυτή που καθορίζει την αξία του νικητή! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή συνέχεια στον αγαπημένο μου browser.

 

Να παραμείνει τόσο παραμετροποιήσιμος και να γίνει καλύτερη διαχείριση μνήμης, ήδη ο 3.5 έχει κάνει άλματα.

 

Χρόνια πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Το ίδιο έχω και γω.

 

Θέλω να δοκιμάσω και άλλους όπως ο Chrome' date=' αλλά ο παλιός είναι αλλιώς.[/quote']

 

Οταν ειχε πρωτο βγεί ο Chrome μπήκα στη λογική να τον εγκαταστήσω απλά και μονο για να δοκιμάσω κατι καινούργιο. Μεσα σε μια ωρα τον είχα απεγκαταστήσει. Δεν ξερω αλλα μου φαινόταν πολυ άβολος και υπερβολικά λιτός. Επιπρόσθετα δεν ειδα καμια ιδιαίτερη διαφορά στην ταχύτητα.

Τι να πει κανεις, ειναι και θεμα γούστου και πως θα "σου κάτσει". Πάντως δεν ειναι κακό να δοκιμάζει κανείς και εναλλακτικούς browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία Cenzic, γνωστή για τις έρευνές της σχετικά με το διαδίκτυο, δημοσιοποίησε πρόσφατα μια μελέτη σχετικά με τα επίπεδα ασφαλείας των browsers. Σύμφωνα με την έρευνα, το 44% των κενών ασφαλείας που έχουν αναφερθεί για τους browsers αφορούν τον Firefox της Mozilla, ενώ δεύτερος στη λίστα των ευάλωτων browsres είναι ο Safari της Apple με ποσοστό 35% [συμπεριλαμβανομένης και της έκδοσης για iPhone].

 

Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι ο "παραδοσιακός ύποπτος" Internet Explorer είναι στην τρίτη θέση με μόλις 15% των κενών ασφαλείας.

 

Ο CTO της Cenzic, Lars Ewe, είπε ότι η εταιρεία συνέλεξε τα δεδομένα από διάφορες βάσεις δεδομένων, όπως η CVE [common vulnerabilities and exposures]. Έσπευσε, πάντως, να δηλώσει ότι ο απόλυτος αριθμός των κενών είναι μονάχα ένας από τους τρόπους για να μετρήσει κανείς την ασφάλεια ενός browser. "Δεν καταδικάζουμε κανέναν browser. Προσωπικά, δεν πρόκειται να εγκαταλείψω τον Firefox λόγω αυτών των αριθμών", είπε χαρακτηριστικά.

 

Η Mozilla υποστηρίζει ότι μεγάλος αριθμός αδυναμιών του Firefox οφείλεται στη μεγάλη δημοτικότητά του στο κοινό των hackers. "Ο Firefox έχει αποκτήσει μια δυναμική. Κι όταν αποκτάς δυναμική, εκτίθεσαι σε μεγάλο αριθμό αναλυτών και hackers", δήλωσε εκπρόσωπος Τύπου της Mozilla.

 

Η Cenzic λέει ότι όλοι οι browsers έχουν περιθώρια βελτίωσης στο θέμα της ασφάλειας. "Πρέπει να διαλέξουν ανάμεσα στη χρηστικότητα και την ασφάλεια. Οι users θέλουν χρηστικότητα, οπότε οι εταιρείες διαλέγουν αυτή την κατεύθυνση. Υπάρχουν σημαντικά περιθώρια για βελτιώσεις στην ασφάλεια", ανέφερε ο Ewe.

 

Πηγή: TG Daily

 

pcmag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι σήμερα ο Firefox κατέχει το ένα τέταρτο της αγοράς των browser με 330 εκατομμύρια χρήστες, κάτι που έδειχνε αδύνατο 5 χρόνια πριν.

 

330 εκατομμύρια χρήστες?που το χρησιμοποιουν συνεχεια ή απλα τον εχουν "κατεβασει" και μπαινουν μια στο τοσο; κατι σαν και εμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

330 εκατομμύρια χρήστες?που το χρησιμοποιουν συνεχεια ή απλα τον εχουν "κατεβασει" και μπαινουν μια στο τοσο; κατι σαν και εμενα;

 

Δε γινονται ετσι οι μετρησεις, ποσα δηλαδη downloads εχει.

Οι μετρησεις γινονται με τις επισκεψεις σε διαφορα sites οπου κρατουνται log files με τους browsers που τα επισκεπτονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά και από εμένα λοιπόν..! Από τις αρχές του 2005 τακτικός χρήστης, μετά τον "θάνατο" του αγαπημένου μου Netscape (ναι, ποτέ δεν είχα επίσημο τον IE..). :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox, ο λιγότερο ασφαλής browser ????

 

Ο Firefox είναι υπεύθυνος σχεδόν για τα μισά κενά ασφαλείας που έχουν εντοπιστεί στην κατηγορία προγραμμάτων Internet browsers, σύμφωνα με έρευνα που έγινε από εταιρία στην Αμερική.

 

Πιο συγκεκριμένα, η Cenzic αναφέρει σύμφωνα με τα στοιχεία που συνέλεξε πως το 44% των κενών ασφαλείας που έχουν εντοπιστεί σε browsers, έχουν εντοπιστεί στον Firefox. Το 35% ανήκει στον Safari της Apple, ενώ τρίτος στην κατηγορία με το 15% είναι ο Internet Explorer. Ο υπεύθυνος του τομέα τεχνολογίας της εταιρίας Lars Ewe, δήλωσε χαρακτηριστικά για την έρευνα πως «ο αριθμός των κενών ασφαλείας σε ένα πρόγραμμα, δηλώνει πόσο ασφαλές είναι ένα πρόγραμμα».

 

Η Mozilla απαντώντας κατά κάποιο τρόπο, τόνισε πως όλα αυτά συμβαίνουν χάρη στη δημοφιλία του προγράμματός της και τη… λατρεία που του δείχνουν οι hackers. H εταιρία ερευνών από την πλευρά της τονίζει πως δε θέλει να καταδικάσει κάποιο πρόγραμμα με αυτή της την έρευνα και πως κάθε ένας browser έχει αρκετά μεγάλο περιθώριο για βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από sam sam Εμφάνιση Μηνύματος

330 εκατομμύρια χρήστες?που το χρησιμοποιουν συνεχεια ή απλα τον εχουν "κατεβασει" και μπαινουν μια στο τοσο; κατι σαν και εμενα;

Δε γινονται ετσι οι μετρησεις, ποσα δηλαδη downloads εχει.

Οι μετρησεις γινονται με τις επισκεψεις σε διαφορα sites οπου κρατουνται log files με τους browsers που τα επισκεπτονται.

http://www.mozilla-europe.org/el/press/2009/08/03/1315-firefox

 

ένα δις !

 

Ο Firefox έφτασε τις ένα δισεκατομμύριο λήψεις

03-08-2009

 

Την Παρασκευή, 31 Ιουλίου, ο μετρητής λήψεων του Firefox έφτασε το 1 δισεκατομμύριο (1,000,000,000), πέντε χρόνια μετά την πρώτη έκδοση του περιηγητή.

 

Όλοι εμείς στο Mozilla θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τις απίθανες κοινότητες σε όλο τον κόσμο που αφιέρωσαν πολύτιμο χρόνο και προσπάθεια γράφοντας κώδικα, ελέγχοντας και διαδίδοντας τον Firefox, συνεισφέροντας έτσι στην επίτευξη αυτού του ορόσημου.

 

Στήσαμε μια ιστοσελίδα αφιερωμένη σ' αυτό το μνημειώδες επίτευγμα, δείτε τη στη διεύθυνση: ένα δισεκατομμύριο + εσείς.

 

για τον 3.5

http://downloadstats.mozilla.com/

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να τα εκατοστίσει! Θυμάμαι οταν τον πρωτο εγκατέστησα με την dial-up γραμμή και ήμουν πανευτυχής για την ταχύτητα, τα tabs και τις σελίδες που κρατούσε στη μνήμη, χωρίς να χρειάζεται να φορτώνεις απο την αρχή.

μια απο τα ίδια!!

Αλλα πλέον οπως όλα, εχει αλλαξει και αυτός και είναι ποιο δύσκολα τα πράγματα!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...